• Artykuł
  • Publikacja: 12.12.2014
  • Edycja: 19.10.2015
  • 0 
Get IT, czyli nowe technologie w bibliotece!

Jak zaznajamiać się z nowymi technologiami i na co dzień wykorzystywać je w pracy w bibliotece i z jej użytkownikami? Na to pytanie próbowali w listopadzie odpowiedzieć bibliotekarze z sieci LABiB oraz zaproszeni przez nich eksperci.

Tegoroczny listopad nie był szary. Był pomarańczowo-różowy, bo takie właśnie barwy przybrał LABiB - ogólnopolska sieć aktywnych bibliotekarzy. W ciągu całego roku, w ramach miesięcy tematycznych na portalu labib.pl toczyły się dyskusje poświęcone m.in statystyce, organizacji dobrych spotkań, kreacji przestrzeni bibliotecznej. W listopadzie postawiliśmy na nowe technologie, które przybliżaliśmy zarówno w cyklu webinariów eksperckich, jak i w nowych inspiracjach, opisujących sprawdzone przez nas, przydatne narzędzia do promocji, komunikacji i pracy z użytkownikami.

W listopadzie odbyły się cztery webinaria, na których nasi eksperci opowiadali o: "redagowaniu stron internetowych z uwzględnieniem potrzeb użytkownika niepełnosprawnego" (Elżbieta Matonóg / sieć LABiB), "wykorzystywaniu wirtualnych dysków" (Marta Kostecka / Akademia Sztuki, sieć LABiB), "darmowych narzędziach IT w projektach społecznych" (Kamila Sidor / Geek Girls Carrots) oraz o "wyzwaniach w posługiwaniu się nowymi technologiami" (Michał Mach / Fundacja ePaństwo). W tych internetowych spotkaniach uczestniczyło ponad 100 osób, które aktywnie brały udział w dyskusji i zadawały pytania ekspertom. Ponad 200 osób obejrzało ich nagrania na YouTube. Tych, którzy nie mieli czasu lub okazji do nas dołączyć, zapraszamy do zapoznania się z nagraniami webinariów "tutaj".

Równolegle, na portalu labib.pl oraz na stronie LABiB na Facebooku sukcesywnie pojawiały się inspiracje tematyczne; w sumie ukazało się ich aż 28 (w tym 22 nowe, przypomnieliśmy też 6 umieszczonych już wcześniej). Są to:

Dwie inspiracje związane z webinariami: "o redagowaniu stron internetowych pod kątem użytkowników niepełnosprawnych" oraz "o pracy w chmurze".

Kilkanaście inspiracji dotyczyło korzystania z aplikacji i programów graficznych, m. in. "Piazap", "Card Creator", "Canva", "Storybird", "Postermywall", "Image Chef", "Pixton", "Pixlr", "Piktochart", "Tagxedo", a także tego, "jak robić memy" i używać ich w "promocji biblioteki".

Pojawiły się też inspiracje opisujące działania bibliotekarzy w mediach społecznościowych, "o rodzajach tych mediów" oraz "gromadzeniu w nich fanów", a także "o wyszukiwaniu i edytowaniu filmów na Youtube" i "kreatywnym korzystaniu z tej platformy".

I wiele innych, m. in. "o kodowaniu", "pracy z seniorami", "tworzeniu drzewa genealogicznego online", "o narzędziach do publikowania online", "content marketingu", "otwartych licencjach", "transmisjach i podcastach", "legalnej grafice w sieci", "o robieniu fotobudek", "o projekcie Bibliocamp", a nawet "o wirtualnych spacerach po bibliotece" i o tym, jak zrobić "Lip Dub" oraz "jak efektywnie pracować na odległość".

Z racji tego, że nowe technologie wciąż się rozwijają, mamy poczucie, że tematyka nie została wyczerpana. Dlatego zachęcamy do dzielenia się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem!

Get IT, czyli nowe technologie w bibliotece!