• Artykuł
  • Publikacja: 03.12.2018
  • Edycja: 05.12.2018
  • 0 
O Zofii, co zbierała kolory: warsztaty literacko-plastyczne

3 grudnia br. odbyły się dwa z czterech zaplanowanych przez nas warsztatów wokół książki "O Zofii, co zbierała kolory" Angeliki Kuźniak. Uczestnikami zajęć są dzieci z klas "0" z pobliskiej szkoły podstawowej. Postanowiłyśmy połączyć głośne czytanie opowieści o Zofii Stryjeńskiej nie tylko z pokazem jej prac, ale też z barwną osobowością. Podczas warsztatów każdy mógł być jak Zofia, tworząc kolaż :)

Zaczęliśmy od wymienienia informacji o naszych ulubionych kolorach - większość wymieniała barwy podstawowe (niebieski, żółty, czerwony). Po wspólnej lekturze dużych fragmentów książki "O Zofii, co zbierała kolory", przedyskutowaliśmy podstawowe informacje z biografii Stryjeńskiej. Dzieciaki najbardziej zadziwił chyba fakt, że żeby studiować malarstwo, musiała przebrać się za chłopaka :) Żeby się trochę rozruszać, zaproponowałyśmy taniec barw podstawowych - każde dziecko otrzymało kartkę w kolorze żółtym, niebieskim lub czerwonym i udawaliśmy szalone pędzle, które tymi barwami malują od góry do dołu :) Gdy muzyka umilkła, uczestnicy dobrali się w różnokolorowe pary i sprawdzaliśmy, jakie barwy pochodne powstaną przy połączeniu barw podstawowych. Wszystkie połączenia zwizualizowaliśmy dodatkowo na flipcharcie.

Po rozwiązaniu kolorowych zagadek, zaprosiliśmy naszego gościa specjalnego, czyli Joannę Czosnecką-Kobryń, żeby opowiedziała nam trochę o tym, jak to być artystą współcześnie i czy każdy może nim zostać. Pani Joanna jako praktykująca malarka z dorobkiem kilkudziesięciu wystaw dopowiedziała też co nieco o technikach malarskich i rodzajach farb. W tym czasie na rzutniku pokazałyśmy kilkanaście prac Zofii Stryjeńskiej, ktróre wzbudziły naprawdę żywe emocje. Być może dlatego, że w Raszynie, gminie wiejskiej, widok pól i zboża nie należy do rzadkości :) W części plastycznej zajęć zajęliśmy się tworzeniem wspólnego wielkiego kolażu. Rozpostarłyśmy długą rolkę papieru na podłodze i wręczyłyśmy każdemu uczestnikowi postacie wycięte z reprodukcji obrazów Stryjeńskiej, klej, pędzel i tackę z farbami. Uczniowie przykleili postaci w grupach, domalowali tło, elementy polskiej przyrody - stworzyli nowy kontekst. Pokazali, że Polska może być kolorowa, nawet jeśli za oknem już grudzień :)


W akcję "Czytam sobie..." jesteśmy zaangażowani od lat - dzieci, które w niej uczestniczą, dostają naklejki do specjalnego albumu za każdą przeczytaną przez siebie książkę. Korzystają przy tym ze specjalnie wydzielonego księgozbioru z tekstami ułatwiającymi naukę samodzielnego czytania. Dlatego na zakońćzenie warsztatów przypomniałyśmy naszym małym artystom, którzy do tej pory nie uczestniczyli w akcji, że po te książki mogą w każdej chwili sięgnąć:)


Relacje z zajęć:

http://bibliotekaraszyn.pl/2018/11/28/o-zofii-co-zbierala-kolory-warsztaty/

https://www.facebook.com/bibliotekaraszyn/photos/a.145485698905302/1883076581812863/?type=3&theater

https://youtu.be/iyP8rrwNNOQ