• Sceariusz
  • Publikacja: 27.05.2016
  • Edycja: 27.05.2016
  • 2 
Biblioteka jaka jest - każdy widzi, czyli wakacyjna memowa wystawa w GBP w Raszynie
Biblioteka jaka jest - każdy widzi, czyli wakacyjna memowa wystawa w GBP w Raszynie

  • Budżet działania: 0 zł
  • Czas przygotowania: 14 dni
  • Czas trwania: 60 dni
  • Liczba organizatorów: 1
  • Liczba uczestników: 1-1000
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Od 2015 r. na stronie Plakatowo (https://www.facebook.com/plakatowo/?fref=ts), prowadzonej przez kustosza GBP w Raszynie Łukasza Żywulskiego, pojawiają się memy inspirowane bibliotecznym lifestyle'm. Utrzymane w stylu vintage obrazki, przedstawiające bibliotekarzy, bibliotekarki i czytelników w codziennych interakcjach oraz starannie dobrane hasła złożyły się na serię plakatów, które zdecydowaliśmy się umieścić także w wersji papierowej - na wystawie w holu naszej biblioteki.

Skąd taki pomysł?

Zaczęło się od plakatu reklamującego biblioteczny fanpage MBP w Piasecznie na Facebooku. Wykorzystałem tu jeden z obrazków z fontu Vintage Mixed (http://www.dafont.com/vintage-mixed-vol1.font#null) z wizerunkiem "stereotypowej bibliotekarki" w okularach, z trwałą i skierowanym w naszą stronę palcem wskazującym. Przekaz wzmocniłem hasłem: "Czytelniku, obiecałeś odwiedzić nas na Facebooku!". Okazało się, że w wyżej wspomnianym foncie są inne obrazki, które od razu zaczęły mi podsuwać pomysły na kolejne memy, a same hasła są owocem kilkuletnich obserwacji zachowań "bibliotekarskiego półświatka", w którym pracuję od 2008 roku oraz całego otoczenia czytelników, sympatyków i krytyków bibliotek. - opowiada Łukasz.

Dlaczego warto?

Mówiąc o potencjale promocyjnym biblioteki, nie należy zapominać, że tworzą go także ludzie - i my, bibliotekarze i również nasi użytkownicy (realni i potencjalni). Dobrze jest więc pokazać światu, że oprócz niekwestionowanej świątyni wiedzy, informacji i profesjonalizmu biblioteka może być też tętniącym życiem miejscem najprzeróżniejszych interakcji międzyludzkich;) O tym, że forma komunikacji przez memy jest atrakcyjna dla odbiorców, świadczyć może fakt, że rekordowy mem został udostępniony aż 77 razy.

 

Po zakończeniu

Dla wszystkich chętnych, za zgodą Autora, umieszczamy w .pdf plakaty do pobrania i wydrukowania. Oczywiście do użytku niekomercyjnego.

DZIEL SIĘ WIEDZĄ, MNÓŻ POMYSŁY!

Informacje dodatkowe

O wykorzystaniu internetowych memów w działaniach promocyjnych napisano tu już niejedno; wystarczy wspomnieć choćby inspiracje Justyny Daniel: https://labib.pl/inspiracja/pokaz/1246/ oraz https://labib.pl/inspiracja/pokaz/1286/