• Artykuł
  • Publikacja: 21.05.2020
  • Edycja: 21.05.2020
  • 0 
Bawmy się - jak wykorzystać quizy online do pracy z grupą
W obecnych czasach, gdy nie możemy się spotkać na warsztatach i zajęciach, z pomocą przychodzą narzędzia internetowe. Co możemy zaproponować Czytelnikom online? Quizy! W Internecie znajdziemy wiele darmowych serwisów, za pomocą których możemy stworzyć własne quizy.

WIZER
Ciekawą formę ma aplikacja app.wizer.me. Wizer to karty pracy w interesującej szacie graficznej. Aby przygotować quiz, należy założyć konto. Nowy quiz tworzymy za pomocą "create worksheet". Wizer proponuje różne typy zadań – pytania otwarte i zamknięte, tekst z pustymi polami do wypełnienia, uzupełnij obrazek, dopasuj w pary, posegreguj według kategorii. Można wklejać obrazki, wideo, linki. Nasz quiz może mieć wiele różnych zadań, mamy nielimitowaną liczbę kart pracy. Wizer ma prosty i czytelny układ, grafika jest kolorowa i przyciąga wzrok. Gotowy quiz udostępniamy za pomocą linku – nie trzeba się logować, aby rozwiązywać zadania – https://app.wizer.me/preview/N8OIWH.  Jeden minus aplikacji to brak odpowiedzi od razu po rozwiązaniu. Uczestnik nie wie czy rozwiązał zadania poprawnie.  Aby połączyć interesującą formę quizu z możliwością interakcji z czytelnikiem, można stworzyć escape room online. Przygotowane zagadki zamieszczamy w formie różnych pytań, a uczestnicy rozwiązują go na kartkach. Przecież nie wszystko musimy rozwiązywać klikając:) Odpowiedzi czy hasło takiego quizu uczestnicy przesyłają mailem do biblioteki.
Przykład escape roomu online stworzonego z okazji Tygodnia Bibliotek: https://biblioteka-piaseczno.pl/escaperoom/. 
Aby sprawdzać odpowiedzi uczestników, można stworzyć "klasę" i wysłać do utworzonej grupy link z quizem (powiązane z Google Classroom). Innym rozwiązaniem jest udostępnienie quizu z linkiem poprzez "via link", jednak uczestnik musi zarejestrować się jako student - https://app.wizer.me/learn/JPARFE . Wtedy odpowiedzi uczestników widzimy na naszym koncie i możemy wysłać do nich wiadomość zwrotną. Wizer ma bazę gotowych arkuszy stworzonych przez społeczność nauczycieli. Można z nich korzystać i redagować do swoich potrzeb.

GENIAL.LY
Innym serwisem do tworzenia quizów jest genial.ly.  Zakładamy konto i tworzymy quiz wchodząc na "create genially". Pojawia się lista dostępnych formatów. Aby stworzyć quiz, wybieramy "learning experience". Darmowe szablony nie posiadają gwiazdki. Klikając na dany szablon, pojawi się wygląd quizu. Do wyboru mamy quizy typu abc, prawda-fałsz, obrazki, cytaty. Wybieramy "use this template" i uzupełniamy quiz swoimi pytaniami i odpowiedziami. Można dodać różne elementy dodatkowe jak np. brawa przy dobrej odpowiedzi. Uczestnik wie od razu czy zaznaczył dobrą odpowiedź –https://view.genial.ly/5eb6d1a87199c50d8c417c89/learning-experience-challenges-quiz-z-literatury.
Można także stworzyć swój własny wzór, korzystając z gotowych szablonów. Wybieramy podstawową wersję  i dodajemy kolejne strony z innych quizów. W ten sposób urozmaicamy nasz szablon różnymi typami pytań, co może być bardziej interesujące dla uczestników. Po zaznaczeniu błędnej odpowiedzi, możemy wracać do pytania poprzedniego lub do początku quizu. Można też wyjaśniać różne zagadnienia, aby utrwalić wiedzę.

QUIZIZZ
Popularnym narzędziem do generowania quizów jest quizizz.com. Możemy za darmo tworzyć własne quizy lub skorzystać z innych, dostępnych publicznie. Serwis jest prosty w obsłudze i w języku polskim. Po założeniu konta, quiz tworzymy poprzez "stwórz nowy quiz". Nadajemy tytuł, wybieramy rodzaj pytania, piszemy. Odpowiedzi mogą być jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru, wypełnij puste miejsce, głosowanie czy pytania otwarte. Można dodawać obrazki do pytań i odpowiedzi, ustawić czas pytań od 5 sekund do 15 minut. Ustawienia dodatkowe znajdziemy w zakładce „przypisz”. Ustawimy tam termin dostępności quizu, zaznaczymy czy nasze pytania i odpowiedzi mają się pojawiać w kolejności losowej czy nie, możemy dodać funkcję powtórzenia pytania, gdy uczestnik poda nieprawidłową odpowiedź. Atrakcyjną funkcją jest też dodawanie memów po każdym pytaniu.
Quizizz proponuje kilka sposób na dołączenie do gry. Możemy udostępnić link do strony z quizem - https://quizizz.com/join?gc=9143227. Uczestnicy mogą od razu rozwiązywać zadania. Można też podać link do strony https://quizizz.com/join lub joinmyquiz.com/pro, gdzie uczestnicy wpisują kod gry:  9143227.

Podsumowanie
Quizy są dla wszystkich, nie ma określonego wieku. Przecież każdy lubi zabawę i trochę rozrywki. Zadania mogą odnosić się do książek zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Polecam tworzenie quizów rodzinnych, w które można bawić się całymi rodzinami.
Bawmy się - jak wykorzystać quizy online  do pracy z grupą