• Artykuł
  • Publikacja: 14.01.2020
  • Edycja: 14.01.2020
  • 1 
Co pomoże w pracy bibliotekarza? Internetowe narzędzia - łatwe i darmowe
Potrzebujesz zrobić plakat czy ulotkę? Zmniejszyć zdjęcie? Zrobić kolaż? Zmienić format pliku? Stworzyć film? Poznaj proste i darmowe narzędzia internetowe, które pomogą w codziennej pracy bibliotekarza. Proponowane serwisy i aplikacje są darmowe w całości lub w danym zakresie. Serwisy działają w przeglądarce, natomiast aplikacje trzeba zainstalować. 

Często potrzebujemy tematycznego zdjęcia - jak to w bibliotece bywa - głównie zdjęcia książek, ale również grafikę związaną z organizowanymi wydarzeniami. Z pomocą przychodzi serwis Pixabay (https://pixabay.com/pl/). To bank darmowych obrazów, z którego można pobrać zdjęcia w czterech różnych rozmiarach. Grafikę można szukać w konkretnej kategorii jak: zdjęcia, grafika wektorowa, ilustracja czy filmy wideo. Możemy też znaleźć zdjęcie po kolorze np. czarno-białe, w konkretnym rozmiarze czy kategorii jak: edukacja, emocje, muzyka, podróże, sport, zwierzęta. Hasła można wpisywać po polsku. W serwisie jest możliwość założenia konta, jednak nie jest to niezbędne, aby z niego korzystać. Inny podobnym serwisem jest Pexels (https://www.pexels.com/pl-pl/). 

Doskonałym narzędziem do tworzenia plakatów, ulotek, kartek, banerów, zaproszeń czy innych grafik jest Canva (https://www.canva.com/). Aby z niej korzystać, musimy założyć konto. Serwis ma ograniczenia – tylko niektóre szablony, czcionki czy elementy graficzne są darmowe. Jednak nie przeszkadza to w tworzeniu, zawsze można wybrać coś z darmowych wzorów. Serwis proponuje szablony w zależności od wydarzenia np. sportowy, dotyczący festiwalu, wakacji, muzyki. W każdym szablonie można też edytować elementy i usunąć te, które nam nie odpowiadają. Jeśli żaden szablon nam nie pasuje, można wgrać swoje zdjęcie i na jego tle zrobić plakat. Dodajemy tekst, wybrane elementy i mamy gotową grafikę. Każdy dodany element można przesuwać w dowolne miejsce według naszej wizji. Plik można pobrać w formatach, takich jak PNG, JPG, PDF. Serwis działa w języku polsku. 

Potrzebujemy szybko stworzyć kolaż, wykorzystajmy PhotoCollage (https://www.photocollage.com/). Serwis działa tylko po angielsku, ale jest dosyć intuicyjny. Dodajemy zdjęcia (Add images) i tworzymy kolaż poprzez wybór szablonu (Template). Serwis od razu proponuje nam układ zdjęć i sam wybiera ich rozstawienie. Jednak można zmieniać kolejność fotografii (Swap photos). Można dodać tekst (Add text) i elementy w formie naklejek (Stickers). Plik  można pobrać w trzech formatach: JPG, PNG, PDF (Collage - Save as image). Aby korzystać z serwisu, nie trzeba się rejestrować. 

Szybki filmik stworzymy w aplikacji Quik. To darmowy edytor wideo, który działa po zainstalowaniu na telefonie komórkowym czy tablecie. Zaczynając filmik wybieramy najpierw zdjęcia z galerii telefonu. Tekst wpisujemy w pierwszym slajdzie jako tytułowe intro. Następnie wybieramy szablon i muzykę. Całość można edytować - można dodać tekst w kolejnych slajdach, zogniskować zdjęcie, zmienić czas trwania wyświetlania, obrócić zdjęcie, dodać filtry, zmienić kolory szablonów, wgrać własną muzykę. Proponowany format wyświetlania filmu to kwadrat, pion lub format kinowy. Ważna sprawa – aplikacja sama wybiera, co pokaże, więc może uciąć coś ważnego na zdjęciu. Dlatego warto przejrzeć wszystkie szablony (nie jest ich tak dużo) i wybrać ten najlepszy. 

Aby zmniejszyć zdjęcie, które nie straci na jakości możemy wykorzystać serwis TinyJPG (https://tinyjpg.com/). Dzięki niemu możemy skompresować maksymalnie 20 plików jednocześnie o wadze do 5 MB. Serwis obsługuje format JPG i PNG. Zmniejszone pliki można ściągnąć. Serwis jest po angielsku. 

Jeśli potrzebujemy jednak wysłać duże pliki lub dużo zdjęć, wtedy z pomocą przychodzi nam serwis We transfer (https://wetransfer.com/). Można wysłać do 2 GB jednorazowo i za darmo. Wystarczy wpisać adres mailowy odbiorcy, swój adres mailowy oraz wiadomość. Pliki wysyłają się w kilka minut. Odbiorca otrzymuje maila z informacją o plikach do ściągnięcia. I trzeba je pobrać, bo później zostają usunięte - serwis przypomni o tym. My również otrzymamy maila, że pliki zostały wysłane oraz pobrane. 

Otrzymaliśmy tylko plik w PDF, a potrzebujemy w formacie JPG? Nie ma problemu - możemy łatwo zmienić format w serwisie Convertio (https://convertio.co/pl/). Wrzucamy plik z komputera (lub z dropboxa, google drive, url) i konwertujemy. Możemy konwertować pliki do dowolnego formatu: obraz, dokument, ebook, prezentacja. Po zakończeniu można usunąć plik, aczkolwiek serwis sam usuwa pliki. 

Potrzebujemy szybko wysłać mailem papierowy dokument, a nie mamy dostępu do skanera? Aplikacja Adobe Scan stworzy plik PDF z kartki. Po zainstalowaniu aplikacji, możemy zeskanować dokument aparatem w telefonie. Apka go przycina i zapisuje jako PDF. Dzięki temu możemy szybko wysłać plik mailem. 

W codziennej obsłudze czytelnika przydają się znane serwisy takie jak: Lubimy Czytać (https://lubimyczytac.pl/ ) oraz Wolne Lektury (https://wolnelektury.pl/). Dla przypomnienia: Na portalu Lubimy Czytać znajdziemy recenzje książek oraz ich oceny. Oprócz tego serwis posiada cenne informacje na temat serii. Można sprawdzić czy dana książka należy do serii czy cyklu i jaka jest kolejność danej serii. Z kolei, biblioteka internetowa Wolne Lektury to pomoc dla uczniów, gdy w bibliotece są wypożyczone wszystkie egzemplarze poszukiwanej książki. Serwis dysponuje lekturami szkolnymi, które trafiły już do domeny publicznej lub zostały udostępnione na wolnej licencji. Książki są udostępnione w kilku formatach – HTML, TXT, PDF, EPUB, MOBI. Serwis proponuje też audiobooki czytane przez polskich aktorów. 

To tylko niektóre z narzędzi internetowych, z których korzystam. Bardzo ułatwiają pracę, a także pomagają ciekawie zaprezentować bibliotekę i jej ofertę. 

Anna Wysocka

Co pomoże w pracy bibliotekarza? Internetowe narzędzia - łatwe i darmowe