• Artykuł
  • PUBLIKACJA: 20.09.2019
  • EDYCJA: 20.09.2019
  • 0 
Zorganizuj 30 września 2019 r. w swojej bibliotece - wspólnie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich - spotkanie dla osób pomagającym chorym na Alzheimera!

Ponieważ żyjemy dłużej, coraz więcej osób zetknie się w swoim życiu z chorobami otępiennymi, w tym z chorobą Alzheimera. Na świecie diagnozuje się ją komuś średnio ... co 3 sekundy.

Rzecznik Praw Obywatelskich świadom, jak bardzo potrzebna jest pomoc dla rodzin i przekazywanie wiedzy o nowoczesnych formach wsparcia i terapii, organizuje „gwiaździstą” konferencję z ekspertami i praktykami: spotykają się oni w Warszawie, ale dzięki transmisji online można się w rozmowę włączyć także w Państwa regionie.

Ważne, by do wspólnego oglądania i zadawania pytań zaprosić inne osoby, których temat interesuje – bo mają osoby chore w rodzinie, znają takie przypadki z sąsiedztwa, pamiętają, że ich dziadkowie/rodzice z tą chorobą żyli. A także lekarzy, pracowników socjalnych, samorządowców i urzędników odpowiedzialnych za lokalne polityki wsparcia.

Konferencja odbędzie się 30 września, w poniedziałek, w godzinach 11-15. By się do niej włączyć, wystarczy komputer z dostępem do internetu, głośniki, ew. telewizor lub ekran oraz przyjazne miejsce, w którym o poruszanych tematach można rozmawiać z innymi uczestnikami.

W tym roku spotkanie będzie poświęcone potrzebom opiekunów osób żyjących z chorobą Alzheimera, którzy – jak to się mówi – zajmują się swymi podopiecznymi 36 godzin na dobę. Będziemy rozmawiać o tym, jak im pomóc, jak zorganizować im opiekę wytchnieniową, gdzie mogą szukać informacji i wsparcia. Pokażemy też pomysły i rozwiązania, które ktoś inny – gdzieś indziej – już stworzył.

Na przykład w Rzeszowie i okolicach funkcjonuje inicjatywa „Razem łatwiej, czyli domówki”. Polega na samopomocy pomiędzy opiekunami przy współpracy wolontariuszy. „Domówka” jest to spotkanie 2, 3 par (opiekun i osoba chora) oraz wolontariuszy. Spotkanie odbywa się w domu osoby chorej lub na działce, w ogrodzie. Wolontariusze z odpowiednim przeszkoleniem zajmują się osobami chorującymi: trenują sprawność manualną oraz pamięć za pomocą specjalnie dobranych ćwiczeń, malują, śpiewają, miło spędzają czas. Opiekunowie w tym czasie mogą się integrować przy kawie i ciasteczku lub skorzystać z wolnego czasu i załatwić swoje sprawy.

Po więcej pomysłów i dobrych praktyk zapraszamy na konferencję.

Program konferencji: https://www.rpo.gov.pl/pl/content/spotkania-dla-osob-pomagajacych-chorym-na-alzheimera

Mapa stowarzyszeń alzheimerowskich w Polsce (wraz z kontaktami) jest tu:

https://www.rpo.gov.pl/pl/content/alzheimer-polska-następczyni-ogólnopolskiego-porozumienia-organizacji-alzheimerowskich

Jak zorganizować spotkanie?

  • Wystarczy komputer/tablet z głośnikami i przyjazne miejsce – dom, biblioteka, sala konferencyjna w urzędzie. Najważniejsze, żeby zebrać razem osoby, których problem interesuje i dotyczy.
  • A jeśli napiszecie do Biura Rzecznika o swojej inicjatywie, to Adam Bodnar wspomni o tym na początku konferencji. Zatem i inni  uczestniczący w niej usłyszą o Was.
  • Zgłoszenia gotowości uczestnictwa w konferencji online przyjmujemy pod adresem alzheimer@brpo.gov.pl Wszystkie Państwa pytania i uwagi związane z konferencją również prosimy kierować pod ten adres.