• Artykuł
  • Publikacja: 06.10.2021
  • Edycja: 30.11.-0001
  • 0 
Udostępniamy scenariusze dla bibliotek towarzyszące akcji "BOOM! Na komiksy i gry planszowe w bibliotece"

W ramach akcji "BOOM! Na komiksy i gry planszowe w bibliotece", której celem jest rozwijanie oferty bibliotek adresowanej do dzieci i młodzieży, udostępniamy wszystkim zainteresowanym bibliotekom scenariusze do pracy z dziećmi i młodzieżą.

Scenariusz pt. "Historie pełne emocji" jest przeznaczony do pracy z dziećmi w wieku 5-7 lat. Głównym celem godzinnego spotkania w bibliotece jest rozwijanie umiejętności rozpoznawania i nazywania swoich emocji w konkretnych sytuacjach, kształtowanie umiejętności radzenia sobie z emocjami, rozwijanie umiejętności wypowiedzi, rozwijanie umiejętności pracy z tekstem, a także rozwijanie wrażliwości, wyobraźni i twórczego myślenia u dzieci. Pretekstem do rozmowy o emocjach jest seria komiksów "Smerfy i świat emocji".

Scenariusz pt. "W grupie dobrze się układa!" jest przeznaczony do pracy z młodzieżą w wieku 13-18 lat. Głównymi celami półtoragodzinnego spotkania w bibliotece jest zastanowienie się nad swoimi sposobem współpracy w grupie, zastanowienie się nad czynnikami, które wspierają pracę w grupie i które ją utrudniają, kształtowanie umiejętności efektywnej współpracy w grupie, zidentyfikowanie swoich mocnych stron jako grupy oraz integracja grupy. Spotkanie oparte jest na grze planszowej "FITS travel. Dobrze się układa!".

W ramach akcji odbywają się trzy webinaria:

  • w dniu 29 września 2021 r. odbyło się webinarium pt. "BOOM! Na komiksy i gry planszowe w bibliotece", którego gościem był Tomasz Kołodziejczak - pisarz, scenarzysta, wydawca i promotor kultury. Nagranie z webinarium dostępne jest tutaj: https://youtu.be/1Hj0c3qSU5c
  • w dniu 6 października 2021 r. odbyło się webinarium pt. "Gry planszowe w szkole i bibliotece", którego gościem był Jarosław Kret - prezenter pogody, dziennikarz telewizyjny, fotoreporter, podróżnik. Nagranie z webinarium będzie dostępne wkrótce.
Natomiast w dniu 13 października zapraszamy na webinarium pt. "Jak wykorzystywać komiksy w pracy z dziećmi w bibliotece?", którego gościnią będzie Agnieszka Karp-Szymańska - filolog polski i menadżer kultury, UX Designer, absolwentka studiów Literatura dla dzieci i młodzieży. Prezes fundacji CzasDzieci.pl, inicjatorka wielu akcji promujących literaturę wśród dzieci, m.in. Ostry Dyżur Literacki i Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Aby wziąć udział w webinarium, należy zarejestrować się klikając w link: https://frsi.clickmeeting.com/jak-wykorzystywac-komiksy-w-pracy-z-dziecmi-w-bibliotece-/register

Przed rejestracją na webinaria należy zapoznać się z "Zasadami udziału w webinariach organizowanych przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego".


Akcja realizowana jest we współpracy przez wydawnictwo Story House Egmont Sp. z o.o. oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.