BiblioLAB to propozycja innowacyjnej, aktywnej formy spotkania bibliotekarzy. Każdy z BiblioLABów jest okazją do wzięcia udziału w zróżnicowanych tematycznie warsztatach, poznania bibliotekarzy z pasją, zainspirowania się nieszablonowymi a jednocześnie sprawdzonymi pomysłami na działanie, a także zaprezentowania dobrych praktyk ze swojej biblioteki podczas sesji stolików eksperckich.
Pierwszy śląski BiblioLAB odbył się w Zabrzu 11 kwietnia, w wyjątkowej przestrzeni. Razem z ponad siedemdziesiątką bibliotekarzy, ekspertów i zaproszonych gości zjechaliśmy 320 metrów pod ziemię do sal zabytkowej kopalni Guido. Atmosfera tego miejsca idealnie wprowadziła nas w dzień pełen odkryć, inspiracji i wymiany pozytywnej energii.
Działo się naprawdę wiele! W trakcie dwóch sesji prezentacji dobrych praktyk bibliotekarze województwa ślaskiego dzielili się swoimi doświadczeniami z realizowanych przez siebie projektów. Wspólnie zmienialiśmy bibliotekę, by była estetycznie i funkcjonalnie zaprojektowana, usprawnialiśmy pracę zespołu za pomocą ogólnodostępnych darmowych narzędzi, poznawaliśmy w jaki sposób przygotowywać i prowadzić ciekawe zajęcia na temat książki dziecięcej, badaliśmy temat grafiki komputerowej, rozmawialiśmy jak rozwijać kreatywność i zleciliśmy wykonanie kilku zdjęć Ziemi z kosmicznej stacji orbitalnej.
Zgodnie z hasłem sieci LABiB - Dziel się wiedzą - mnóż pomysły! nasze spotkania nie tylko są okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń, ale też szansą zdobycia nowych, praktycznych umiejętności. Podczas śląskiego BiblioLABu budowaliśmy "tańczące roboty", prototypowaliśmy pomysły i rozwiązania metodą Design Thinking, ćwiczyliśmy świeże spojrzenie na świat baśni i weszliśmy w świat rozszerzonej rzeczywistości, poznając jej zastosowanie w bibliotece.
Spojrzenie organizatora może nie jest szczególnie obiektywne, ale słuchając radosnych okrzyków towarzyszących odkryciom na warsztatach nie można oprzeć się wrażeniu, że BiblioLAB w Zabrzu był dużym sukcesem. Ilość inspiracji, wymienionych doświadczeń i pomysłów do dalszej pracy zadecydowała o tym, że nasze spotkanie to była naprawdę porządna szychta. Rozmowy kuluarowe i nieformalne spotkanie po konferencji było szansą do nawiązania kontaktów, które z pewnością będą procentować w przyszłości. Jedynym zastrzeżeniem, które wskazywali uczestnicy, było: "za mało" i "za krótko". Z całą pewnością wysłuchamy tych życzeń przy organizacji przyszłorocznej edycji.