• Artykuł
  • Publikacja: 30.12.2016
  • Edycja: 21.09.2018
  • 0 
Wolontariat - doceniamy! Jak biblioteka może podziękować wolontariuszom

Co prawda wolontariat z definicji jest działaniem bezpłatnym, ale nie oznacza to przecież, że wolontariuszom nie należy się podziękowanie. A sposobów na podziękowanie za ich pracę na rzecz bibliotek jest wiele - oto kilka przykładów z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle:

- rekomendacje / zaświadczenia - wolontariusze otrzymują je po zakończeniu danego projektu czy cyklu zajęć/imprez, w którym pomagali. Staramy się je personalizować i opisywać w nich nie tylko zakres działań, którymi się zajmowali, ale też mocne strony, kompetencje, wiedzę.

- drobne upominki - na przykład fajne notesy na zapisywanie bibliotecznych (i nie tylko) inspiracji czy słodycze. Wolontariusze MBP w Jaśle dostali też zdjęcia upamiętniające ich obecność w bibliotece. Pomysł na sesję zdjęciową dla wolontariuszy opisała Agata Warywoda w jednej z wcześniejszych inspiracji miesiąca "Moc wolontariatu".

- szkolenia / warsztaty - staramy się stwarzać wolontariuszom przestrzeń do rozwoju osobistego nie tylko poprzez zdobywanie doświadczenia w pracy wolontariackiej, ale także przez udział w różnego rodzaju szkoleniach czy warsztatach, które odbywają się w bibliotece. Może to być kilka miejsc na warsztatach w ramach realizowanych przez bibliotekę projektów, lub warsztaty zorganizowane specjalnie dla nich. Ponieważ z budżetem na takie działania bywa różnie, w pierwszym przypadku wykorzystujemy dofinansowanie zewnętrzne, a w drugim… możemy poprosić o przeprowadzenie warsztatów zaprzyjaźnionych trenerów, bibliotekarzy, labibian :) Wolontariusze MBP w Jaśle w ten sposób wzięli udział m.in. w warsztatach kreatywnego pisania Loesje oraz zarządzania sobą w czasie :)

- projekty dla wolontariuszy - to kolejny krok we współpracy z nimi. Oprócz uwzględnienia wolontariuszy w realizowanych projektach (o czym wyżej), możemy przygotować projekty dedykowane właśnie im. Jest to świetna okazja do podziękowania, głębszego poznania się i pogłębienia współpracy. Przykładem takiego działania biblioteki dla wolontariuszy w MBP w Jaśle była polsko-słowacka wymiana młodzieży Freedom 3D. Podczas tygodniowego spotkania w Beskidzie Niskim nasi wolontariusze wspólnie z młodzieżą z Vranova nad Topl’ou rozmawiali o różnych aspektach wolności, brali udział w warsztatach (w tym m.in. dotyczących realizacji własnych projektów), przygotowali wspólny flashmob a przede wszystkim dobrze się bawili. Środki na tego rodzaju “podziękowanie” wolontariuszom zostały pozyskane w ramach programu Erasmus+. Inną okazją do włączenia naszych wolontariuszy w biblioteczny projekt, a właściwie do zaproszenia ich do jego współtworzenia, był projekt Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego “Strefy Innowacji”. Po diagnozie społecznej MBP w Jaśle postawiła sobie w nim za cel stworzenie w bibliotece przestrzeni dla młodzieży, a że najlepszymi specjalistami od spraw młodzieży jest sama młodzież, to właśnie wolontariusze stali się trzonem tego projektu. Wraz z bibliotekarzami wzięli udział w warsztatach “Kreatywnej kawiarenki” i wypracowali model przestrzeni i oferty dla jasielskiej młodzieży. W ten sposób powstała w bibliotece współzarządzana i animowana przez wolontariuszy Strefa M2 - miejsce, gdzie młodzi ludzie mogą spotkać się ze znajomymi, pograć w ulubione gry, nauczyć się od siebie nawzajem nowych rzeczy, po prostu pobyć. Mieć pełne poczucie, że biblioteka jest ich miejscem. I że docenia się tu to, że są :)

Jak jeszcze można podziękować wolontariuszom? Można ich zawsze o to zapytać, w swej kreatywności i zaangażowaniu z pewnością coś wymyślą i z pewnością będzie to coś dobrego zarówno dla nich, jak i dla biblioteki.

 

Wolontariat - doceniamy! Jak biblioteka może podziękować wolontariuszom