W bibliotece, w której pracuję ruszyła właśnie Strefa M2 - efekt projektu „Strefy Innowacji”, młodzieżowe miejsce w bibliotece, przestrzeń spotkań, zabawy, rozwoju nastolatków, ale przede wszystkim przestrzeń, w której to młodzież ma głos najważniejszy, nadaje jej kształt i charakter i młodzież sprawia, że Strefa zadziałała z sukcesem. Przy tej okazji chciałabym napisać o kluczowych słowach, które są dla mnie wyznacznikami wszystkich młodzieżowych projektów, które miałam przyjemność współtworzyć i wspierać. Oczywiście nie odkryłam ich sama – poznałam je dzięki programowi „Młodzież w działaniu” i Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu poświęconej uczestnictwu młodzieży. To tam zetknęłam się z tzw. TRÓJKĄTEM UCZESTNICTWA MŁODZIEŻY , na który składają się wyzwania, możliwości i powiązania.
**WYZWANIE: ** to ono jest bodźcem do uczestnictwa. To wszystkie sprawy, które dla młodych ludzi są ważne, atrakcyjne, potrzebne. To zauważenie, że jest jakieś pole do działania, jakaś luka, którą oni mogą zapełnić, zmiana, której mogą dokonać. Ważne, żeby było to wyzwanie osiągalne, ale też nie za łatwe, bo łatwe wyzwania to w sumie żadne wyzwania. I ważne, żeby to było wyzwanie młodzieży, a nie (tylko) wyzwanie osób pracujących z młodzieżą.
MOŻLIWOŚCI: to wiedza, umiejętności, doświadczenia, intuicja, znajomość określonych strategii, by sprostać danemu wyzwaniu. Młodzież musi czuć, że wykorzystując swoje możliwości może coś zmienić. Poczucie własnych możliwości wpływa na poziom zaangażowania i zwiększa korzyści z podjęcia wyzwania. A młodzi ludzie potrafią bardzo dużo, eksperymentują, uczą się, próbują – i to oni są ekspertami od własnego czasu i własnego wieku.
**POWIĄZANIA: ** to wsparcie instytucji, organizacji, osób. To zaplecze techniczne i pogotowie ratunkowe. To ono sprawia, że młodzi ludzie mają poczucie bezpieczeństwa i wiedzą, że nie zostaną sami w działaniu. To także sieci instytucji, które można wykorzystać w danym działaniu. To największa rola osób pracujących z młodzieżą.
Wielokrotnie miałam już okazję przekonać się, że te trzy słowa składają się na ** UCZESTNICTWO** . O tym jak zadziałały w przypadku projektu „Strefy Innowacji” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w Jaśle możecie przekonać się na stronie biblioteki (www.mbp.jaslo.pl) i prowadzonym przez młodzież fanpage’u Strefy M2 (https://www.facebook.com/StrefaM2/), nieco bardziej emocjonalną wersję tego artykułu znajdziecie także na blogu Present Simple (http://presentsimple.pl/?p=413). Przede wszystkim polecam jednak publikację „Uczestnictwo młodzieży” wydaną przez Program „Młodzież w działaniu”, w której znajdziecie opisany powyżej trójkąt uczestnictwa i wiele innych cennych informacji o twórczej współpracy z młodzieżą. Link znajdziecie tutaj: http://www.mlodziez.org.pl/publikacje/uczestnictwo-mlodziezy-pakiet-edukacyjny-pajp-czesc-1. Polecam!