• Artykuł
 • Publikacja: 03.12.2020
 • Edycja: 04.12.2020
 • 0 
"Bibliotekarz przyszłości - wyzwania i kompetencje" tematem grudniowego miesiąca tematycznego na labib.pl

W ostatnich latach obowiązki i kompetencje bibliotekarzy uległy daleko idącym przemianom. Każda dekada niesie ze sobą nowe wyzwania. Jak będzie wyglądała praca bibliotekarza przyszłości? Jakie umiejętności będzie musiał posiadać? Zastanowimy się nad tym podczas ostatniego miesiąca tematycznego w 2020 roku.

Jednocześnie zapraszamy do wspólnego zastanawia się, a przy okazji wygrywania nagród (czytników e-booków). Aby zdobyć czytnik, trzeba wziąć udział w konkursie "Dziel się wiedzą, wygrywaj nagrody z labib.pl! - 2. edycja" związanym z tematem grudnia. Jak uczestniczyć w konkursie, opisujemy tutaj: https://labib.pl/artykuly/pokaz/1164


W grudniu przygotowaliśmy dla Was aż 3 webinaria.

 • Na pierwsze z nich pt: “Trudny czytelnik nie taki trudny, jak się nam wydaje. Czytelnik ze specjalnymi potrzebami” zapraszamy 16 grudnia o godz. 11.00. Poprowadzi je Anna Rutkowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. Jak sobie radzić z trudnym czytelnikiem w bibliotece? Podczas tego webinarium dowiecie się jakie są zasady komunikacji, jak sobie radzić w konkretnych sytuacjach, gdy trudny czytelnik przekroczy próg naszej biblioteki. A może jednak trudny czytelnik wcale nie jest taki trudny?

Aby wziąć udział w webinarium, należy zarejestrować się klikając na link: https://frsi.clickmeeting.com/labib-pl-trudny-czytelnik-nie-taki-trudny-jak-sie-nam-wydaje/register

 • Na drugie spotkanie pt: “Trendy i kompetencje przyszłości w bibliotece zapraszamy 18 grudnia o godz. 11.00. Poprowadzi je Monika Schmeichel-Zarzeczna z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Podczas webinarium zastanowimy się czym właściwie są kompetencje przyszłości? Jaki wpływ mają na biblioteki? Skąd bibliotekarze mogą czerpać o nich wiedzę tak, aby móc rozwijać siebie i wspierać swoich użytkowników w ich zdobywaniu? Prowadząca przedstawi garść informacji o kompetencjach przyszłości i inspiracji jak wykorzystać tę wiedzę w pracy bibliotekarza.

Aby wziąć udział w webinarium, należy zarejestrować się klikając na link: https://frsi.clickmeeting.com/labib-pl-trendy-i-kompetencje-przyszlosci-w-bibliotece/register

 • Trzecie spotkanie pt: “Zatrudnię chętnie. Bibliotekarz przyszłości okiem pracodawcy” poprowadzi Jerzy Woźniakiewicz - dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Odbędzie się ono 22 grudnia o godz. 11.00. W trakcie webinarium spróbujemy dokonać oceny jakie kompetencje osób chcących pracować w bibliotekach są najbardziej cenione przez pracodawcę oraz w jakich kierunkach powinni rozwijać się bibliotekarze w kontekście rozwoju nowoczesnej biblioteki.

Aby wziąć udział w webinarium, należy zarejestrować się klikając na link: https://frsi.clickmeeting.com/labib-pl-zatrudnie-chetnie-bibliotekarz-przyszlosci-okiem-pracodawcy/register

Przed rejestracją na webinaria należy zapoznać się z "Zasadami udziału w webinariach organizowanych przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego".Artykuły ekspertów, które pojawią się na portalu labib.pl dotyczyć będą ważnych kompetencji i wizji przyszłości bibliotek.

Jeśli macie jakieś pomysły/pytania/wątpliwości, możecie skontaktować się z ekspertami miesiąca za pośrednictwem portalu labib.pl lub mailowo pod adresem stowarzyszenielabib@gmail.com.

Eksperci miesiąca:

 • Paweł Dobrzelecki
 • Natalia Gromow
 • Anna Rutkowska
 • Monika Schmeichel-Zarzeczna
 • Agata Warywoda
 • Jerzy Woźniakiweicz
 • Anna Wysocka


Do zobaczenia na www.labib.pl oraz na www.facebook.com/stowarzyszenielabib!