• Artykuł
  • Publikacja: 10.06.2020
  • Edycja: 30.11.-0001
  • 0 
Biblioteka - moje miejsce pracy

Czerwiec, w ramach projektu “12 miesięcy tematycznych z labib.pl” upłynie pod hasłem “Biblioteka - moje miejsce pracy”. Temat przewodni będzie pretekstem do rozmowy o tym, jak wygląda praca zespołowa w bibliotekach zarówno w czasie pandemii jak i przed nią. Zadamy sobie pytania o biblioteczne work life balance. Zastanowimy się, czy potrafimy dzielić się obowiązkami, czy szczerze udzielamy informacji zwrotnych? A może dotyka nas już problem wypalenia zawodowego?


W tym miesiącu każdy może zostać ekspertem! Zaprosiliśmy ekspertów, członkinie i członków Stowarzyszenia LABiB do dzielenia się swoimi doświadczeniami związanymi z pracą w bibliotece za pomocą webinariów oraz artykułów na portalu labib.pl, ale zapraszamy również wszystkich użytkowników portalu do dzielenia się swoimi pomysłami i dobrymi praktykami związanymi z organizacją pracy biblioteki i tym samym wzięcia udziału w konkursie "Dziel się wiedzą, wygrywaj nagrody z labib.pl!" (szczegóły tutaj: https://labib.pl/artykuly/pokaz/1031). Temat można potraktować szeroko, a autorki i autorzy tekstów, które wezmą udział w konkursie mają szansę na wygranie czytnika e-booków.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach przygotowaliśmy dla Was 2 webinaria.

  • Pierwsze z nich pt: “Czy w bibliotece odczuwamy satysfakcję z pracy?” odbędzie się już 18 czerwca o godz. 11.00 a poprowadzi je Natalia Gromow - dyrektorka Biblioteki Gdynia. Od kilku lat biblioteki uczestniczą w Analizie Funkcjonowania Bibliotek – projekcie współprowadzonym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Konferencję Dyrektorów Bibliotek Wojewódzkich. Od pewnego czasu mamy również możliwość mierzenia poziomu satysfakcji naszych odbiorców. Brak jednak informacji dotyczących poziomu satysfakcji pracowników bibliotek publicznych. Podczas webinarium prowadząca chciałaby zastanowić się nad tym, co sprawia, że biblioteka jest naszym miejscem pracy i czemu może służyć badanie satysfakcji. Liczymy, że uczestnicy zechcą podzielić się swoim zdaniem na ten temat.

Aby wziąć udział w webinarium, należy zarejestrować się klikając na link: https://frsi.clickmeeting.pl/labib-pl-czy-w-bibliotece-odczuwamy-satysfakcje-z-pracy-/register

  • Na drugie spotkanie pt: “Czy czasem nie warto się wypalić, by znów ruszyć z kopyta? Garść pomysłów jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym zapraszamy 25 czerwca o godz. 11.00. Poprowadzi je Karol Baranowski z PBW w Krakowie. Webinarium dotyczyć będzie tematu wypalenia zawodowego, zmęczenia w pracy i ogólnej potrzeby odnalezienia równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Zajrzyjcie i sprawdźcie czy można w sposób dość prosty wyjść z dołka i zyskać nowe siły do pracy. Porady praktyczne oraz narzędzia, które pomogą przezwyciężyć wypalenie zawodowe. 

Aby wziąć udział w webinarium, należy zarejestrować się klikając na link: https://frsi.clickmeeting.pl/labib-pl-czy-czasem-nie-warto-sie-wypalic-by-znow-ruszyc-z-kopyta-/register

Przed rejestracją na webinaria należy zapoznać się z "Zasadami udziału w webinariach organizowanych przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego".


Artykuły ekspertów, które pojawią się na portalu labib.pl dotyczyć będą szeroko rozumianej współpracy, budowania zespołu, asertywności w pracy bibliotekarza, badania potrzeb i satysfakcji pracowników, a także problemu wypalenia zawodowego.

Eksperci miesiąca:

  • Karol Baranowski
  • Natalia Gromow
  • Marta Kostecka
  • Agata Warywoda
  • Anna Wysocka


Jeśli macie jakieś pomysły/pytania/wątpliwości, możecie skontaktować się z ekspertami miesiąca za pośrednictwem portalu labib.pl lub mailowo pod adresem stowarzyszenielabib@gmail.com.


Do zobaczenia na www.labib.pl oraz na www.facebook.com/platformalabib!