• Sceariusz
  • Publikacja: 23.02.2014
  • Edycja: 24.02.2014
  • 1 
Rozwój i kierunki współpracy
Rozwój i kierunki współpracy

  • Budżet działania: 0 zł
  • Czas przygotowania: 100 dni
  • Czas trwania: 100 dni
  • Liczba organizatorów: 1-100
  • Liczba uczestników: 1-100
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Biblioteki coraz częściej podejmują działania we współpracy z innymi instytucjami, czy organizacjami. Współpraca ta może mieć różny zasięg – od krótkofalowych, jednorazowych wspólnych akcji po szerokie, strategiczne, długofalowe partnerstwo, i może przybierać zróżnicowane kierunki.

Naturalną ścieżką rozwoju dla biblioteki może być najpierw akcyjna współpraca na rzecz realizacji konkretnego przedsięwzięcia, czy projektu (partnerstwo projektowe), a następnie przechodzenie w kierunku budowania długofalowej, systematycznej współpracy w oparciu o szerszą grupę partnerów i ustalone zasady współpracy (partnerstwo strategiczne).

Dlaczego warto?

Współpracę zawsze warto rozwijać. Daje nam ona zdecydowanie szersze perspektywy widzenia - ludzi, ich możliwości i potrzeb oraz działania, dzięki łączeniu tego, czym poszczególni współpracujący dysponują - pomysłami, talentami, lokalami, funduszami...

Z perspektywy biblioteki współpraca z jednej strony może wzmacniać jej potencjał – poszerzać możliwości działania, budować, bądź umacniać jej prestiż w środowisku, z drugiej strony pomaga zaspakajać potrzeby i przyczynia się do rozwoju społeczności lokalnej.

W trakcie przygotowania

Warto zorientować się jakie podmioty działają w naszej społeczności lokalnej i zastanowić się, z którymi moglibyśmy połączyć siły we wspólnym działaniu. W tym celu można wrócić do "mapy zasobów środowiska lokalnego" i przeanalizować ją pod kątem celów, które chcemy realizować.

W trakcie realizacji

Współpraca biblioteki z innymi podmiotami (organizacjami, instytucjami, firmami) może przybierać różne formy i przechodzić od mniej sformalizowanej współpracy przy organizacji wspólnych akcji poprzez partnerstwo projektowe, tematyczne do partnerstwa strategicznego. We wszystkich tych formach ważne jest przestrzeganie zasad dobrej współpracy.

Współpraca biblioteki z innymi podmiotami może dotyczyć realizacji różnych działań. Od tych ściśle związanych z rozwojem potencjału biblioteki, po bardzo szeroko ujęte, ogólnospołeczne kierunki rozwoju. Ważne jest jednak, żeby kierunki współpracy wynikały z realnej diagnozy potrzeb społeczności lokalnej. Tak jak inne instytucje samorządowe, tak i biblioteki, powinny reagować na ważne dla mieszkańców potrzeby i problemy, nawet jeśli wychodzą poza jej standardowe obszary działań.

Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
  1. Określenie typu współpracy, którą chcemy realizować.
  2. Diagnoza potrzeb społeczności lokalnej i określenie celów, kierunków działań, które w partnerstwie chcemy realizować.
  3. Ustalenie głównych zasad wspólpracy.
  4. Przyjęcie własciwej do typu wspólpracy formy dokumentu regulującego wspólpracę.