- Budżet działania: 0 zł
- Czas przygotowania: 100 dni
- Czas trwania: 100 dni
- Liczba organizatorów: 1-100
- Liczba uczestników: 1-100
Przyjaciel Biblioteki, to osoba, która nie będąc pracownikiem biblioteki uczestniczy w jej życiu. Jest zainteresowana sprawami biblioteki, na miarę swoich kompetencji i możliwości wspiera jej funkcjonowanie.
Analizując aktywność Przyjaciół Biblioteki można wyodrębnić dwa kierunki ich oddziaływań: • wewnętrzny – wzmacnianie potencjału biblioteki umiejętnościami, kompetencjami, wsparciem w codziennym funkcjonowaniu oraz w czasie organizowanych wydarzeń i akcji na szerszą skalę; • zewnętrzny – szeroko rozumiane rzecznictwo w sprawach biblioteki w samorządzie, instytucjach, środowisku lokalnym; to dbałość o sprawy biblioteki w szerszych gremiach (np. sesjach Rady Gminy), pomoc w pozyskiwaniu środków na jej działalność.
Dlaczego warto mieć Przyjaciół w Bibliotece?
Odpowiedź na to pytanie można odnieść do pytania – „dlaczego w ogóle warto mieć przyjaciół?”. Najprostsza odpowiedź to taka, że dzięki Nim nie jesteśmy sami. Wiemy, że są osoby na które możemy liczyć w różnych sytuacjach zarówno wtedy, kiedy możemy wspólnie cieszyć się sukcesami, ale także wówczas, kiedy spotykają nas różnego rodzaju trudności. Obecność Przyjaciół daje nam świadomość, że możemy liczyć na konkretną pomoc. Zwłaszcza w małych bibliotekach ich obecność może sprawić, że oferujemy swoim użytkownikom bogatszą ofertę.
Przyjaciele Biblioteki mogą ją wspierać w różnorodny sposób: • pomagać przy organizacji imprez; • wspierać w pisaniu projektów i pozyskiwaniu darów dla biblioteki; • prowadzić zajęcia dla dzieci, seniorów z różnych dziedzin (artystycznych, regionalnych, informatycznych); • promować działalność biblioteki w środowisku lokalnym, czy w mediach.
To, w czym może wspierać nas Przyjaciel Biblioteki zależy w dużej mierze od jego indywidualnych predyspozycji, możliwości i chęci.
W trakcie przygotowań do współpracy warto zastanowić się kto może być Przyjacielem mojej biblioteki?
Warto w tych rozważaniach pamiętać, że może być nim każdy, kto identyfikuje się z biblioteką i chce ją wspierać. Wśród Przyjaciół Biblioteki mogą być osoby w różnym wieku, posiadające bardzo zróżnicowane umiejętności i kompetencje, którzy mogą wnieść w życie biblioteki pomoc, życzliwość i wsparcie.
Dobrze jest także zadbać o to, by wśród Przyjaciół Biblioteki znalazły się osoby „ważne” dla społeczności – radni, przedstawiciele instytucji. Tacy Przyjaciele być może nie pomogą w codziennej pracy, nie poprowadzą zajęć, ale mogą być „rzecznikami” interesów biblioteki w szerszych gremiach.
Do grona Przyjaciół warto zaprosić także właścicieli lub przedstawicieli lokalnych firm czy mediów. Obecność w gronie takich osób ułatwia bibliotece pozyskiwanie potrzebnych do realizacji działań darów oraz promocję działalności w mediach.
Skąd i w jaki sposób możemy pozyskać Przyjaciół Biblioteki?
• spośród czytelników biblioteki Pracując na co dzień możemy zaobserwować osoby, które odwiedzają nas częściej, są zainteresowane tym, co dzieje się w bibliotece, czasami same oferują swoją pomoc, lub chęć włączenia się w działania biblioteki. Warto takie osoby dostrzec i zaproponować współpracę! • spośród osób, którym „biblioteka” użycza swoich pomieszczeń, np. seniorów, regionalistów. • spośród osób "zauważonych" podczas badania zasobów i potrzeb społeczności lokalnej Przy przeprowadzaniu takiej diagnozy warto zwrócić uwagę na ludzi, którzy mają „ważne dla nas” zasoby (np. wiedzę, umiejętności) i zaprosić ich do współpracy. • spośród osób „ważnych” w społeczności (np. Radnych) lub posiadających umiejętności i kompetencje na których bardzo nam zależy. W przypadku takich osób warto zrobić pierwszy krok i zaprosić je na spotkanie, podczas którego najpierw przedstawiony zostanie sposób funkcjonowania naszej biblioteki, aby następnie zaproponować takiej osobie wejście do grona Przyjaciół Biblioteki.
Współpracując z Przyjaciółmi warto pamiętać o okazywaniu im naszej wdzięczności i pamięci. Poniżej kilka sprawdzonych form: • uroczyste nadawanie tytułu „Przyjaciel Biblioteki”; • spotkanie przy kawie i ciastku dla przyjaciół biblioteki; • założenie „Księgi Przyjaciół Biblioteki” lub tablicy z Przyjaciółmi Biblioteki; • zapraszanie przyjaciół na uroczystości organizowane przez Bibliotekę; • utworzenie Klubu Przyjaciela Biblioteki; • pamięć przy okazji świąt i osobistych uroczystości Przyjaciela.
-
otwarcie na współpracę
-
rozeznanie w potrzebach swojej instytucji i zasobach społeczności lokalnej
-
Zastanów się nad działalnością swojej biblioteki (może warto zajrzeć do analizy SWOT, mapy potrzeb i zasobów) - określ obszary, w których mogliby ją wesprzeć Przyjaciele.
-
W odniesieniu do wyłonionych obszarów - pomyśl kto w Twoim środowisku mógłby pomóc
-
Zorganizuj spotkanie, na które zaprosisz "potencjalnych" Przyjaciół i na którym przedstawisz dotychczasową działalność biblioteki i zaprosisz do współpracy. Warto być otwartym także na ich pomysły.
-
Pomysły, działania, pomysły, działania... zapraszanie nowych Przyjaciół, nowe pomysły, działania...
-
Działania to nie wszystko, warto zaplanować systematyczne spotkania dla Przyjaciół, na których będzie możliwość podsumowania współpracy, zastanowienia się nad nowymi działaniami integracji i podziękowania.