• Sceariusz
  • Publikacja: 23.02.2014
  • Edycja: 24.02.2014
  • 1 
Stowarzyszenie przy bibliotece
Stowarzyszenie przy bibliotece

  • Budżet działania: 0 zł
  • Czas przygotowania: 100 dni
  • Czas trwania: 100 dni
  • Liczba organizatorów: 1-100
  • Liczba uczestników: 1-100
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Jednym ze sposobów poszerzania działalności biblioteki może być założenie stowarzyszenia lub współpraca z już istniejącymi organizacjami pozarządowymi. Członkami tworzonej organizacji mogą być zarówno sympatycy - przyjaciele biblioteki, jak i chętni członkowie zespołu pracowników. Dzięki organizacji prawnej, jaką jest stowarzyszenie, możliwa jest większa samodzielność, szerszy zasięg i możliwości działania oraz uniezależnienie się od struktur samorządowych.

Warto wspomnieć, że stowarzyszenie to formuła oparta o zasady demokratycznego, partycypacyjnego zarządzania i podejmowania decyzji. Udział w stowarzyszeniu jest zupełnie dobrowolny. Jego członkowie samodzielnie decydują o celach, które są dla nich ważne, opracowują programy działania i struktury organizacyjne oraz uchwalają akty wewnętrzne dotyczące działalności. Do struktur władzy w stowarzyszeniu należą: walne zebranie członków, komisja rewizyjna (organ kontroli wewnętrznej) i zarząd (organ reprezentujący organizację). Sposób wybierania władz oraz czas kadencji określony jest w statucie organizacji.

Najważniejsze decyzje dotyczące organizacji i jej działań podejmują wszyscy członkowie, tzw. walne zebranie członków. Decyzje te zapisywane są w postaci uchwał. Zarząd stowarzyszenia wykonuje wolę walnego zebrania członków, a także odpowiada przed nim za swoje działania (np. czy wywiązał się z zadań nałożonych na niego uchwałą wszystkich członków). Jest także monitorowany przez wewnętrzny organ kontrolny (obowiązkowo powoływany), komisję rewizyjną.

Dlaczego warto?

Stowarzyszenie działające przy bibliotece może stać się swoistym „przedłużeniem” pracy biblioteki, ale może także występować w roli partnera biblioteki we wspólnie realizowanych przedsięwzięciach. Jako organizacja pozarządowa może korzystać z innych niż biblioteka źródeł finansowania, dzięki którym możliwa jest realizacja działań na szerszą skalę i przy większym wsparciu finansowym.

Dzięki organizacji prawnej, jaką jest stowarzyszenie, możliwa jest większa samodzielność, szerszy zasięg działania oraz uniezależnienie się od struktur samorządowych.

W trakcie przygotowania

W takcie przygotowań do założenia nowej organizacji warto: • znaleźć 15 osób, które chciałyby stanowić grono "członków założycieli" organizacji, dla których ważne jest wspólne działanie dla dobra społeczności; • zapoznać się z procedurą zakładania stowarzyszenia - pomocą może być poradnik: „Jak założyć stowarzyszenie krok po kroku” zamieszczony na portalu ngo.pl.

W trakcie realizacji

W praktyce, możemy zetknąć się z trzema podstawowymi kierunkami działań organizacji powstających przy bibliotekach: • „stowarzyszenie dla biblioteki” – cele statutowe takiej organizacji nastawione są głównie na wzmacnianie potencjału konkretnej biblioteki, wspieranie jej, poszerzanie działań;

• „stowarzyszenie z biblioteką” – cele statutowe tego typu organizacji są zbieżne z celami działań biblioteki, zatem mogą dotyczyć promocji czytelnictwa, rozwijania i zaspakajania potrzeb czytelniczych, upowszechniania wiedzy i rozwoju kultury, ale nie są bezpośrednio nastawione na wzmocnienie potencjału biblioteki jako instytucji;

• „stowarzyszenie – partner biblioteki” – cele statutowe tych organizacji są szersze, nie związane z biblioteką. Mogą to być stowarzyszenia o bardzo szerokich celach związanych z rozwojem tradycji i kultury w gminie/mieście, edukacji, pomocy społecznej, czy też wąsko ukierunkowane, np. na konkretną grupę odbiorców – osoby z niepełnosprawnością, seniorów lub młodzież.

Warto pamiętać, że każda z tych organizacji, nie tylko te nastawione bezpośrednio na współpracę z biblioteką, może być strategicznym partnerem biblioteki w działaniach. Na różnych etapach pracy mogą stanowić dla siebie pomoc w realizacji wspólnych zadań.

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
  •   ludzie
  •   chęci
  •   pomysły
Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
  1. Zebranie chętnych do tworzenia nowego stowarzyszenia.
  2. Określenie głównych celów i kierunków działań.
  3. Czynności rejestracyjne. W sposób przystępny opisane są w poradniku „Jak założyć stowarzyszenie krok po kroku” zamieszczonym na portalu ngo.pl. Warto też zajrzeć do inspiracji na tym portalu - Aleksandry M.-Hajdukiewicz "Jak założyć stowarzyszenie".
  4. Opracowanie planu działań i poszukiwanie środków na działalność.
  5. Stała, systematyczna działalność.