• Artykuł
  • Publikacja: 04.07.2017
  • Edycja: 04.07.2017
  • 0 
Noc w bibliotece

3 czerwca odbyła się po raz trzeci Noc Bibliotek w naszej książnicy. Hasło tegorocznej edycji brzmiało „Czytanie porusza”.

Poruszyliśmy ciała, umysły i wyobraźnię uczestników nocy, a było ich ponad 50. Biletem wstępu na wydarzenie była wypożyczona książka z zakładką otrzymaną od organizatora akcji ogólnopolskiej. Przybyli goście zostali podzieleni na pięć zespołów. Każdy z nich udał się do przygotowanej wcześniej przez bibliotekarzy jednej z pięciu komnat.

W pierwszej uczestnicy spróbowali swoich sił podczas warsztatów ,,Blackout poetry'' czyli wiersze z odzysku. To forma literacka, polegająca na wyłuskaniu ciekawego doboru słów z jednej strony losowej powieści lub starej gazety przypadkowego autora. Mali poeci zakreślali pojedyncze słowa i krótkie frazy z tekstów. W literackiej atmosferze na kartach powstawały nowe „mini” dzieła ozdabiane artystycznymi ilustracjami.

W kolejnej komnacie na gości czekało zadanie związane z Chińskim Teatrem Cieni. Zgromadziliśmy kilkanaście książeczek, które można było wykorzystać do przygotowania inscenizacji z kartonowych odpowiednio cieniowanych postaci. Jednak biorący udział w tej niezwykłej nocy puścili wodze własnej fantazji i powstały bardzo oryginalne spektakle.

W trzeciej komnacie ukryta była orientalna kraina Indii. W rytmie indyjskiej muzyki i zapachu lawendowego kadzidła, każdy uczestnik przeszedł błyskawiczny „mini” kurs językowy. Poznał różne ciekawostki o bogactwie i różnorodności tradycji tego kraju. Dowiedział się czym jest rytuał malowania henną – "mehendi". Miał okazję nakreślić własny zawiły indyjski tatuaż i pomedytować w trakcie relaksującej jogi. Kiedy wspólny czas dobiegał końca, uczestnicy próbowali swoich sił w kolorowym i energicznym tańcu w stylu Bollywood.

Wszyscy odwiedzający czwartą komnatę mogli uczestniczyć w interaktywnej podróży do najodleglejszych zakątków wszechświata. Podczas pakowania walizki każdy pasażer przedstawił prostą pantomimą, co koniecznie chciałby ze sobą zabrać w podróż. W I nstytucie Kosmonautyki „Awionika” otrzymał unikalny kod uprawniający do wstępu na pokład promu kosmicznego. Podczas lotu podziwiał planety układu słonecznego, kometę Halleya, deszcz meteorytów i był bardzo, bardzo blisko Słońca. Na odległej nieznanej planecie udało się im nawiązać kontakt z obcymi. Po powrocie na Ziemię każdy mógł oglądać przez teleskop konstelacje gwiazd, próbując rozpoznać poszczególne znaki zodiaku.

W piątej komnacie pod hasłem „Poruszajmy się” uczestnicy mogli wziąć udział w licznych ćwiczeniach i zabawach mających na celu uruchomienie wszystkich mięśni w ciele.

Przedostatnim etapem Nocy Bibliotek było wyczekiwane przez wszystkich nocujących ognisko z pieczeniem kiełbasek pod gwiazdami, które rozpoczęliśmy w godzinie „duchów”.

O godzinie 1.00 uczestnicy rozlokowani w śpiworach, pod kocami na matach i materacach w wypożyczalni mogli obejrzeć film „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Stella Nostra” (reż. P. Klange i W. Soderlund). Nie wszystkim udało się dotrwać do końca seansu. Szepty i chichoty najwytrwalszych rozlegały się jeszcze o 3.00 w nocy.

Noc Bibliotek zakończyliśmy poranną pobudką. Jednak swoje podwoje biblioteka zamknęła dopiero o godz. 8:00 4 czerwca.