• Artykuł
  • Publikacja: 12.09.2023
  • Edycja: 12.09.2023
  • 0 
Brzydkie słowo na k… czyli kreatywność bibliotekarzy podstawą funkcjonowania bibliotek

Kreatywność: Sekretne narzędzie bibliotekarzy

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak ważna jest kreatywność w pracy bibliotekarza? Mam nadzieję, że nie myślicie Wy jako bibliotekarki i bibliotekarze o sobie jako tylko o dostarczycielach książek. I że nijak do Was nie przystaje mit o tym, że my cały dzień spędzamy tylko sortując książki i mówiąc "cicho". Chciałbym napisać, że w rzeczywistości, kreatywność jest jednym z najważniejszych narzędzi w arsenale każdego bibliotekarza.


Kreatywność: Klucz do sukcesu

Kreatywność w bibliotece polega nie tylko na tworzeniu pięknych wystawek z książek. Chodzi o znalezienie nowych, innowacyjnych sposobów na angażowanie czytelników, promowanie czytelnictwa i tworzenie przestrzeni, która jest otwarta dla wszystkich. Przestrzeni biblioteki, która zaprasza każdego i każdy czuje się w niej swobodnie.


Bibliotekarka kreatywna to taka osoba, która potrafi zobaczyć możliwości tam, gdzie inni widzą tylko problemy. Kreatywny bibliotekarz to ten, który potrafi przekształcić zwykłą lekcję biblioteczną w interaktywną przygodę. To ten, który potrafi znaleźć sposób na przyciągnięcie nastolatków do biblioteki... i sprawić, że będą chcieli wrócić! Potrafi pracować z różnymi grupami odbiorców i co najważniejsze potrafi przekuć swoją pasję w działania na rzecz biblioteki.


Gdzie szukać inspiracji?

Inspiracja może przyjść z najmniej oczekiwanych miejsc. Może to być coś, co przeczytałeś, film, który oglądałeś, rozmowa z przyjacielem, a nawet spacer po parku. Kluczem jest bycie otwartym na nowe doświadczenia i pomysły.

Nie bój się również korzystać z zasobów dostępnych online. Istnieje wiele stron internetowych i blogów poświęconych kreatywności w bibliotekach, które mogą dostarczyć mnóstwo inspiracji. Inspiruj się też innymi – nie kopiuj bezmyślnie, ale dostosuj pomysły do swoich warunków. Zawsze warto również się komunikować i pytać innych jak wpadli na taki, a nie inny pomysł.

Jak nauczyć się kreatywności?

Kreatywność jest jak mięsień - im więcej go używasz, tym staje się silniejszy. Oto kilka sposobów na rozwijanie swojej kreatywności:

Ćwicz myślenie lateralne. To rodzaj myślenia, które polega na rozwiązywaniu problemów poprzez innowacyjne i niestandardowe podejścia.

Bądź ciekawa. Zadawaj pytania, badaj, ucz się nowych rzeczy. Im więcej wiesz, tym więcej połączeń możesz zrobić.

Akceptuj błędy. Błędy są nieodłączną częścią procesu twórczego. Zamiast się zniechęcać, traktuj je jako okazję do nauki.

Daj sobie pozwolenie na marzenia. Często ograniczamy swoją kreatywność, bojąc się, że nasze pomysły są zbyt szalone. Pamiętaj, że nie ma nic takiego jak "zbyt szalony" pomysł!


Pamiętaj, kreatywność to nie tylko talent, to umiejętność, której można się nauczyć. Więc bierz książkę, otwórz umysł i zacznij tworzyć!

Podczas spotkania uczestnicy mieli odpowiedzieć na kilka pytań, które miały pobudzić ich kreatywność, o to przykłady pytań i odpowiedzi:

Odpowiedzi na pytanie: GDZIE JEST SŁONKO KIEDY ŚPI?

W chmurkach, w łóżku pod kołderką, pod kołdrą, na niebie, w MOIM ŚNIE, na miękkiej chmurce, na chmurkach, po drugiej stronie Ziemi, za górami, za lasami,  pod poduszką, tam gdzie tęcza, po drugiej stronie księżyca, w słonecznym Busku - Zdroju, za chmurami, za chmurami, w sypialni, w siódmym niebie, na niebie, za chmurką, za górką, w książkach, nigdy nie śpi, w mojej wyobraźni, w oceanie Bałtyckim, w Bytomiu, w kartonie z kotem, w Australii, za horyzontem, w morzu, na przeprowadzce Książnicy Stargardzkiej, na zakupach, za siedmioma górami, za siedmioma lasami, cały czas na niebie, to pracoholik, a może jest po ciemnej stronie mocy?, zawsze świeci, w lodówce, lunatykuje po bibliotece, no bo Busko-Zdrój ma w herbie słonko, Słonko nie ma czasu na sen, oczywiście ze mną"


Odpowiedzi na pytanie: DOKĄD NOCĄ TUPTA JEŻ?

A chcesz wiedzieć?, do biblioteki, do  biblioteki, po jabłuszko, na spacerek, po jedzonko, na robaczki, do Sosnowca, do Pacanowa, w liście, po jeżyki (ciastka), tam gdzie słonko śpi, do nocnego, do Jerzego, do krainy jeżowej, dokąd chcesz, do kryjówki, na polowanko, zwiedza świat, do kąta, po myszki, jak go nie ma u was to buszuje w moim ogrodzie, na randkę, u mnie na ulicy, na zakazaną imprezkę, po jabłka, do krainy jeżowej, do babci na lody, zobaczyć księżyc w pełni, do norki, tego nie powiemy, tajemnica, idzie na spacerek, delektować się ciszą, może tupta za słońcem na ciemną stronę mocy?, do sklepu, na polowanie, tam gdzie diabeł mówi dobranoc, spiskować z innymi jeżami, tam, gdzie go nogi poniosą, na spacer, po mleko, penetruje las, po książki, do zaczarowanej krainy szczęśliwości, w Polsce, kładzie się obok słonka, na ryby, na spotkanie z innymi jeżami, do tajnej bazy przejąć władzę nad światem.


Odpowiedzi na pytanie: KREATYWNOŚĆ DLA CIEBIE TO...

Pomysłowość, pomysłowość, wyjście poza szablon, pomysłowość, wyjątkowość, powietrze, otwarty umysł, przetrwanie, super moc, ciekawe pomysły, zabawa, pokarm dla mózgu, ważny składnik mojej pracy, wolność wyboru, twórcze podejście, nieszablonowe myślenie, inteligencja, twórczość, innowacyjność, zrobienie czegoś z niczego, radzenie sobie z małym budżetem, wymyślanie nowych rzeczy, tworzenie, ciągły rozwój, szalone pomysły, coś niepowtarzalnego, robienie coś z niczego, Zrobienie coś z niczego, to worek pełen pomysłów, myślenie out of the box, wytwór mojej wyobraźni, zrobienie z bułki swetra, nietuzinkowość, nieszablonowość, pomysłowość, wymyślanie nowych rozwiązań, pomysłowość, przebojowość i dobry humor, ciekawe pomysły realizowane w bibliotece, znajdowanie nietypowych rozwiązań, wybuch pozytywnej energii, twórczość, umiejętność myślenia abstrakcyjnego, pomysłowość, wymyślanie różnych rzeczy, pomysłowość, aktywność, tuptanie z jeżem za słonkiem w ciemną gwieździstą noc pełna tajemnic i zakamarków, zrobić coś z niczego, myślenie twórcze, pomysłowość, działanie odważne, pokonywanie siebie, swoich braków i umiejętności, aktywność w różnych obszarach, brak ograniczeń w pomysłowości, umiejętność wymyślania potrzebnych rozwiązań, pomysłowość  uczenie się, przekraczanie stereotypów, umiejętność wybrnięcia z każdego zadania, umiejętność używania własnej wyobraźni, otwarty umysł, otwarty umysł, spojrzenie z innej strony, wyjście poza schematy, głowa pełna pomysłów, kreatywność to przeżycie z pensji bibliotekarza, Kreatywne jest korzystanie z narzędzi AI do tworzenia zaskakujących treści. Biblioteka może zaskakiwać, kreatywność w bibliotece to stworzenie czegoś, z niczego, nie mając środków finansowych na to.

Odpowiedzi na zadanie związane z tworzeniem wiersza z takim poleceniem: Spróbujcie napisać wiersz, w którym słowa zaczynają się od tych liter: (odpowiadacie na czacie)

Z….. Z…….. Z……

T…… U…….. B……

B…… F…….. W…… D……

M….. M…… M……

Zaraz zrobię zrazy, też usmażę boczek, bardzo fajnie wyjdzie dzisiaj mniam, mniam, mniam.

Zebra Zuzia zbyt tupała ubrudziła buzię błotem, fuuj!, wytrzyj dobrze moja miła mordkę.

Zęby złote założył, Trochę uszkodzone były, Bardzo fajnego wieku dożył, mały mrówkojad miły.

Zimą zimno zołzie, tam urwała bździągwę, błotko fruwa wiatrem duje, męczy mątwa marakuję.

Zielona zebra Zuzia, tupta u bramy, bo furkot wielkich diplodoków, Mierzi młode mamy.

Zaraz zacznę ziewać, tu uwaga będzie bardzo fajny dzień Moich Małych Marzeń."

Zielona Zebra Zuzia turlała ubrudzonego borsuka, bowiem fretka Wanda dawała mrówkom maślane maliny.

Zaraz zacznę zwiewać. Trochę ubogo biegać. Bardzo fajnie widać drogę. Może marzyć mogę.

Zielona zebra Zenek, tobie ufała bardzo, bądź fantastycznym"" funflem"" - wielkim dobrym...miłość, miłość, miłość!

Zaraz zasnę zaraz. To uwagi brak. Bez fantazji w duszy. Myślę męczę mniemam.

Zielony zezowaty zwierz, tu ubrał beż, bzu furę wiózł dużą, mamie Muminka może?

Zrumieniona Zuzula zkisł, tuż u bram, by frywolnie wolno drałować, malowniczo miłując Mulan.

Zdumiony Zwierzolub zeznał, Tupiąc u bram, Bardzo fajną wieść dużą... Mam! Mniam, Mniam.

Zamek Zbyszko zbudował, tam u brzegu, bo figlował w dopływie, metry mułu marnował.

Zasmucona zołza zastanawia się, tylko uważa bardzo by firanki w domu mało myliły myśli.

Zielony Zatroskany Złomiarz, Trwa U Boku biednej Flądry W Domu Musi Malować Maki.

Zawsze zewsząd zamyka turkot uchronnych bram. Brawura fruwających wstęg dudni miło mu mówi.

Zebra znów zaszła, trzeba uczyć bidulę, bowiem frywolnie wola działa, może minie "miłość".

Zaraz zaraz zarazi twoją uwagę bladzi blada funkcja wymarzę w darze : mnogość mnogich miraży.

Zuzia zgubiła zabawkę, teraz umie bawić, będąc fajną ważną dla mamy małą myszką.

Zaraz zjem zupę Twój ulubiony barszcz, Będę fruwał w domu Mniam mniam mniam.

Zła Zuzia zobaczyła Trzech Urwisów biegnących, ba frunących wręcz do małej malutkiej mróweczki.

Zachowaj zużytą zakładkę tę używaną bibułkę, bo frunie wieczysta dusza miłości, miłości, miłości.

Zjadł zając zająca, to ubytek będzie. Było Fantastyczne Widowisko Dnia. Mniam, mniam, mniam.

Zielony zwierz zeżarł trufle utaplane błotem, bo film widział dziwny. Mówił mniam mniam.

Zawodnik z Zimbabwe, tęgiego umysłu Bambo, był fascynatem wszelkich dziwadeł, małżonkę miał modniastą.

Zła Zuza Złapała Tadzia Upiorka Bandziora Bardzo Fajnego Wandala Dzielnie Myjącego Młode Marchewki.

Zebra Zuzanna zjadła truskawki u babci. Bardzo fajny wtorkowy dzień. Mniam, Mniam, Mniam.

Zziębnięta zięba z topoli upadła bardzo boleśnie frunąć wolała do miękkich mchów modrych.


Uczestnicy zostali też poproszeni o podzielenie się przykładami swoich kreatywnych praktyk. Poniżej lista linków.

https://biblioteka.soleckujawski.pl/projekty/gdzie-jest-wiecej-wody-eksperyment-2/

https://www.facebook.com/BibliotekaDabroszyn/posts/pfbid0KgycuD8Ba6FjQCJQHki6BFtFegxBQ3UiLTyRX3CbPgZuEmHG2YcCwHwpzQyBHzmMl

https://www.facebook.com/filia11MBPwloclawek/photos/pcb.2462053370615336/2462052770615396/

http://biblioteka.dolsk.pl/asp/sladami-dawnych-mieszkancow-dolska--podsumowanie-projektu,61,artykul,2,119

https://przelom.pl/41752-bibliotekarki-wymyslily-gre-o-lokalnej-solidarnosci-teraz-zagraja-w-nia-uczniowie-trzebinskich-szkol.html

https://www.youtube.com/watch?v=Fo2OkIKpu44

https://www.youtube.com/watch?v=IsQjBCw1IYQ&t=255s

https://www.youtube.com/watch?v=5S3VM0Lu7X4

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3491730517525694&type=3

http://chceczytaco.pl/

https://youtu.be/kQjtK32mGJQ

https://www.facebook.com/BibliotekaWolomin/posts/pfbid0VhKV8BnYvowjdYqapQ7vuLC1s6sDAB4dDmdE6572MKH4tKVXRtkGrzC33gmPxwu2l

https://www.facebook.com/BibliotekaGdynia/photos/pb.100064424962129.-2207520000./6061524220553158/?type=3&locale=pl_PL

Link do memów stworzonych przez Łukasza Żywulskiego z MBP w Piekarach Śląskich:

https://mega.nz/file/eqZQSLRY#9W0oZGuxTtDMblH0tU8qeLUdm0OMjYRytSl7kqs6iEc