- Budżet działania: 0 zł
- Czas przygotowania: 1 dzień
- Czas trwania: 1 dzień
- Liczba organizatorów: 2
- Liczba uczestników: 20
Pomysł na zajęcia z astronomii dla uczniów ze szkół podstawowych klasy 1-6.
W skrócie dzieci przychodząc do biblioteki dowiadują się, że muszą pomóc w odrobieniu pracy domowej ich równieśnika z układu Alfa Centauri. Bibliotekarz czyta list od kosmity, a później puszcza nagranie, w którym młody kosmita dziękuje dzieciom za pomoc. A pomocą ma być odnalezienie pojazdów kosmicznych stworzonych przez ludzkość, dzięki którym powoli zdobywamy kosmos.
Najpierw bibliotekarz opowiada uczniom o Układzie Słonecznym. Przekazuje charakterystyczne informacje, ciekawostki o każdej z planet, ale także opowiada o pojazdach, które ludzkość wysłała w celu badania przestrzeni kosmicznej.
Następnie dzieciaki są dzielone na dwie grupy. Jedna grupa otrzymuje tablety i zadanie do wykonania (idą do magazynu, gdzie rozłożone są znaczniki do Rozszerzonej Rzeczywistości, z aplikacji stworzonej przez NASA https://itunes.apple.com/us/app/spacecraft-3d/id541089908?mt=8, darmowej aplikacji). Każda z grup ma za zadanie odnaleźć określony pojazd.
W tym czasie druga grupa w zależności od wieku dzieci wykonuje inne zadanie. Klasy 1-3 kolorują kolorowanki, które również wykorzystują Rozszerzoną Rzeczywistość (http://www.quivervision.com/). Natomiast starsze dzieci (klasy 4-6) rozwiązują quiz na stronie www.kahoot.it.
Potem następuje wymiana grup.
Zajęcia pokazują dzieciom miejsce naszej planety w Układzie Słonecznym. Przekazują podstawową wiedzę dotyczącą budowy Układu Słonecznego, liczby planet i obiektów. Informacje podawane są w formie ciekawostek, które potrafią rozpalić dziecięcą wyobraźnię.
Dzieci dowiadują się również, że kosmos jest ogromny i dlaczego warto go eksplorować i dlaczego ludzie to robią.
Dodatkową atrakcją jest pobyt w magazynie, gdzie wśród starych książek następuje prawdziwy mariaż nowoczesnych technologii i tradycji.
Tutaj niestety niezbędne jest wyposażenie biblioteki w tablety bądź smartfony. Aplikacje wykorzystywane do zajęć są darmowe i można je ściągnąć zarówno na systemy iOS jak i Android. I chociaż wpisałem
-
tablety, smartfony
-
wydrukowane kartki z kolorowankami,
-
kredki,
-
wydrukowane fotografie pojazdów oraz znaczniki do aplikacji Spacecraft,
-
Należy przygotować prezentację, którą będziemy pokazywać dzieciom.
-
Należy przygotować quiz na stronie kahoot.it