• Artykuł
  • Publikacja: 23.11.2015
  • Edycja: 27.01.2016
  • 3 
Google Cardboard - wirtualna rzeczywistość dla wszystkich

Google Cardboard może być świetnym uzupełnieniem zajęć edukacyjnych z każdej tematyki. Posiadając smartfona oraz okulary do wirtualnej rzeczywistości można uczestnikom zajęć zaserwować podróż do świata wirtualnego.

Szablon do ściągnięcia i wydrukowania oraz własnoręcznego złożenia okularów można pobrać ze strony:

https://www.google.com/intl/pl_ALL/get/cardboard/get-cardboard/

Jeśli chcemy własnoręcznie składać okulary Google Cardboard musimy pamiętać, że niezbędne do ich działania są soczewki, które można zakupić na portalach internetowych bądź w sklepach z optyką.

Można też zakupić gotowe zestawy okularów z soczewkami. Najtańsze z nich można już dostać za niecałe 20 złotych za parę.

Firma Google rozwija cały czas usługę udostępniając szereg aplikacji dzięki którym można na przykład zwiedzać pałac w Wersalu z wirtualnym przewodnikiem, oglądać wystawy ze światowych muzeów, zwiedzać większość miast na Ziemi, obserwować podwodny świat i eksplorować kosmos.

Dodatkowo w serwisie Youtube.com pojawiają się filmy 360 stopni, które oglądać można przez okulary Google Cardboard dzięki temu uczestnicy zajęć mogą przenieść się w dowolny zakątek świata czy też oglądać filmy edukacyjne stworzone w technice 360 stopni.

Google Cardboard zapewnia tak zwany efek WOW i sprawia, że każdy temat można pokazać w sposób znacznie bardziej atrakcyjny.

Do prawidłowego korzystania z okularów niezbędny jest smarfon oraz aplikacje, które trzeba na smarfonie zainstalować.

Można to zrobić w dwojaki sposób (albo wykorzystać smarfony biblioteczne o ile biblioteka takowe posiada) lub zastosować zasadę BYOD (bring your own device czyli przynieś swoje urządzenie). Jeśli użytkownicy przynoszą swoje smarfony warto wiedzieć wcześniej jakiej firmy one są oraz z jakiego systemu operacyjnego korzystają żeby nie mieć problemów z instalacją aplikacji.

Przykładowe aplikacje, które można pobrać na system Android:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.samples.apps.cardboarddemo

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.frag.vrrollercoaster

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Cosmic.rollercoaster

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Einpictures.SeaWorldVR

Kanał z filmami 360 stopni:

https://www.youtube.com/channel/UCzuqhhs6NWbgTzMuM09WKDQ

Jeśli chcemy wykorzystać okulary Google Cardboard na zajęciach trzeba po prostu dostosować odpowiednie aplikacje czy też filmy z serwisu Youtube do tematyki. Istnieje cały szereg aplikacji pozwalających eksplorować różne zakątki świata, muzea, miasta - idealnie sprawdzą się na zajęciach o tematyce geograficznej czy też turystycznej.

Google Cardboard wprowadza element magiczny do warsztatów i zajęć dlatego świetnie się sprawdza podczas pracy z dziećmi.

Na przykład ja wykorzystywałem je w zajęciach związanych z kosmosem. Oprócz przekazania dzieciom wiedzy o Układzie Słonecznym zaprosiłem je na podróż kosmicznym rollercoasterem.

Wadą i to najpoważniejszą okularów Google Cardboard jest ich nietrwałość. Okulary są zrobione ze zwykłego kartonu i po kilku lub klikunastu zajęciach z użytkownikami kartonowa konstrukcja nie wygląda zbyt dobrze. Jednak sam fakt, że można je zastąpić albo własnym wydrukiem, albo kupionym za niewielkie pieniądze gotowym produktem nie stanowi, aż takiej przeszkody.

W galerii poniżej na zdjęciach widać już dość wysłużony egzemplarz, którym posługuję się u siebie w bibliotece. Jak można zobaczyć szara taśma świetnie się sprawdza jeśli chodzi o podtrzymanie go przy życiu.