• Artykuł
  • Publikacja: 14.06.2022
  • Edycja: 14.06.2022
  • 0 
Biblioteka zaangażowana. Czerwcowy Miesiąc Tematyczny z labib.pl

Po krótkiej przerwie wracamy do spotkań w ramach Miesięcy Tematycznych na labib.pl. Czerwiec jest poświęcony "Bibliotece zaangażowanej". Przygotowaliśmy dla Was zatem webinaria o wielokulturowości i ekologii w bibliotekach.


23 czerwca (czwartek) o godz. 11.00 zapraszamy na webinarium "Biblioteka otwarta na wielokulturowość", które poprowadzi Natalia Gromow.

W jaki sposób biblioteki mogą odpowiedzieć na potrzeby nowych, pochodzących z innych kultur i narodowości odbiorców?
Biblioteka to miejsce, do którego każdy może przyjść i każdy powinien czuć się dobrze. Już od jakiegoś czasu coraz częściej zaglądały do nas osoby z różnych stron świata, które postanowiły zamieszkać w Polsce albo przebywały w naszym kraju czasowo. Agresja Rosji i tragiczna wojna w Ukrainie spowodowały, że w bibliotekach polskich bibliotekach pojawia się coraz więcej naszych wschodnich sąsiadów. Czy jest sposób na to, żeby czuli się u nas dobrze, bezpiecznie i komfortowo? I czy w bibliotekach jesteśmy w stanie im to zapewnić?

Udział w webinarium jest bezpłatny, obowiązuje jednak wcześniejsza rejestracja: https://frsi.clickmeeting.com/labib-pl-biblioteka-otwarta-na-wielokulturowosc/register

Natalia Gromow
Absolwentka historii na Uniwersytecie Gdańskim oraz studiów podyplomowych Marketing kultury (Uniwersytet Warszawski), Innowacyjne praktyki public relations (Uniwersytet Gdański) i Psychologii przywództwa na Uniwersytecie SWPS. Od kwietnia 2016 r. dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, jest jednocześnie prezeską Stowarzyszenia LABiB.
Interesuje się pracą zespołową, psychologią organizacji pracy oraz strategiami instytucji kultury i budową marki. Jest ambasadorką rzecznictwa, facylitatorką job craftingu i budowania pozycji instytucji na współpracy ze środowiskiem lokalnym.


30 czerwca o godz. 11:00 odbędzie się webinarium "EKO-biblioteka", które poprowadzi Beata Rogalska.
Podczas webinarium zastanowimy się nad rolą bibliotek w zakresie zwiększania świadomości na temat ochrony przyrody czy klimatu. Przyjrzymy się pomysłom na angażujące działania stacjonarne na przykładzie działalności bibliotek i instytucji edukacyjnych w Polsce oraz biblioteki, w której pracuję. Zaprezentowany zostanie zbiór zasobów edukacyjnych dostępnych w sieci.

Udział w webinarium jest bezpłatny, obowiązuje jednak wcześniejsza rejestracja: https://frsi.clickmeeting.com/labib-eko-biblioteka/register

Beata Rogalska
Absolwentka bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na Uniwersytecie Warszawskim, pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej na Uniwersytecie w Białymstoku a także studiów podyplomowych na kierunku menedżer kultury w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku.
Od lipca 2018 roku pełni funkcję dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Krypnie Kościelnym a wcześniej pracowała na stanowiskach bibliotekarskich w tej samej bibliotece. Inicjatorka wielu działań bibliotecznych, pomysłodawca i koordynator wielu projektów a zwłaszcza kierowanych do młodzieży i dzieci. Na terenie gminy wprowadza często niekonwencjonalne, innowacyjne pomysły, które spotykają się z aprobatą mieszkańców. Stara się, by biblioteka była postrzegana jako miejsce aktywne, nowoczesne, otwarte i przyjazne. Ponadto żona i mama.

Projekt “12 miesięcy tematycznych z labib.pl” powstał w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

Biblioteka zaangażowana. Czerwcowy Miesiąc Tematyczny z labib.pl