• Artykuł
  • Publikacja: 01.12.2021
  • Edycja: 01.12.2021
  • 0 
Włącz edukację finansową do oferty Twojej biblioteki!

Zapraszamy bibliotekarzy i bibliotekarki na cykl trzech spotkań online organizowanych w ramach projektu “Edukacja finansowa w bibliotekach publicznych (FINLIT)”.

Porozmawiamy o tym, jak biblioteki mogą wspierać dorosłych mieszkańców, którym na co dzień potrzebna jest wiedza finansowa. Pokażemy wypracowane w ramach projektu narzędzia - kursy e-learningowe, programy szkoleń oraz scenariusze do prowadzenia zajęć w bibliotekach. Podzielimy się doświadczeniami bibliotekarzy, którzy uczestniczyli w pilotażu projektu.
Zapraszamy zarówno tych bibliotekarzy, którzy już próbowali edukacji finansowej w swoich bibliotekach jak i te osoby, które chciałyby zacząć przygodę z edukacją finansową w bibliotece.

Zapraszamy na cały cykl, ale możecie też wybrać to, co najbardziej Was zainteresuje:

 

6.12.2021 (poniedziałek), g. 11.00 - zapraszamy na webinarium

Jak to zrobić samodzielnie i przeżyć? – kurs edukacji finansowej dla mieszkańców w bibliotece

Podczas spotkania pokażemy, jak można w bibliotekach realizować edukację finansową, wykorzystując gotowe zasoby edukacyjne wypracowane w projekcie  FINLIT, aby rozwijać ofertę swoich bibliotek na rzecz społeczności lokalnych.

Spotka się z nami Beata Tarnowska, edukatorka, trenerka, bibliotekarka, autorka materiałów edukacyjnych, od lat zajmująca się edukacją finansową dorosłych w bibliotekach.

Porozmawiamy o tym,

  • dlaczego potrzebujemy wiedzy o finansach na co dzień?
  • Czemu warto zapewnić osobom dorosłym dostęp do aktualnej wiedzy finansowej w bibliotece?
  • Jakie kompetencje finansowe powinny posiadać dorośli, aby odnaleźć się w świecie aktualnie oferowanych usług finansowych, także tych online?
  • Co możemy zaoferować edukatorom i uczestnikom spotkań o finansach, aby poszerzyć ich wiedzę i przećwiczyć nowe umiejętności?

Link do rejestracji na webinarium
https://frsi.clickmeeting.com/jak-to-zrobic-samodzielnie-i-przezyc-kurs-edukacji-finansowej-dla-mieszkancow-w-bibliotece/register

Webinarium trwa 60 minut.


10.12.2021
(piątek), godz. 12.00 - zapraszamy na warsztat online
Edukacja finansowa w bibliotece – modelowe rozwiązania

Podczas spotkania warsztatowego będzie okazja, by przedyskutować sposób prowadzenia edukacji finansowej w bibliotece, poznać wypróbowane rozwiązania i przetestowane zasoby - kursy e-learningowe, programy, scenariusze.

Spotkanie poprowadzą realizatorzy projektu, edukatorzy i edukatorki, twórcy zasobów edukacyjnych FINLIT. Porozmawiamy także z praktykami, bibliotekarzami i bibliotekarkami, którzy już przetestowali udostępnione zasoby i sposób działania prowadząc pilotażowo kursy edukacji finansowej w swoich bibliotekach.

Spotkamy się na platformie Zoom. Warsztat jest zaplanowany na 120 minut.

Link do rejestracji na warsztat FINLIT- Edukacja finansowa w bibliotece – modelowe rozwiązania
https://zoom.us/meeting/register/tJIqceGsqTgqGtCShDL3eTgH2ZQ1w3TwEq_-

Po kliknięciu w link, Zoom poprosi o podanie imienia (first name), nazwiska (last name) oraz adresu email.
Po rejestracji otrzymacie na podany adres email link do wejścia na warsztat (niebieski kafelek "Join").
Rejestracji można dokonać także tuż przed spotkaniem 10 grudnia.

 

17.12.2021 (piątek), godz. 13.00 - zapraszamy na webinarium
Jak się przygotować do prowadzenia edukacji finansowej w bibliotece?

Jakie kompetencje są potrzebne bibliotekarzom i bibliotekarkom do prowadzenia zajęć z edukacji finansowej w bibliotece? Czego możemy się dowiedzieć z kursów e-learningowych dla bibliotekarzy na platformie https://finlit.eu ? Od czego zacząć przygotowania gdy uczymy dorosłych? Skąd czerpać inspiracje? Kim są nasi sprzymierzeńcy?

Naszym ekspertem będzie Piotr Henzler, edukator, trener, autor kursów e-learningowych przygotowujących do prowadzenia edukacji finansowej.

Link do rejestracji na webinarium https://frsi.clickmeeting.com/jak-sie-przygotowac-do-prowadzenia-edukacji-finansowej-w-bibliotece-/register

Webinarium trwa 60 minut.


* * *
Od grudnia 2018 r. FRSI wraz z partnerami z trzech krajów Europy Środkowej, tj. Bułgarii, Rumunii i Słowenii realizuje projekt pod nazwą „Edukacja finansowa w bibliotekach publicznych” (ang. Financial literacy through public libraries) (FINLIT). Jest on współfinansowany ze środków Programu Unii Europejskiej Erasmus+.

W ramach projektu wypracowaliśmy model edukacji finansowej, na podstawie którego pracownicy bibliotek będą mogli realizować w swoich placówkach edukację finansową.

Projekt FINLIT proponuje bibliotekom otwarte i dostępne bezpłatnie kursy online zarówno dla bibliotekarzy i bibliotekarek jak i użytkowników bibliotek. Pracownicy bibliotek dzięki tym kursom będą mogli przygotować się do roli przewodników po wiedzy finansowej, a użytkownicy bibliotek - zwiększyć swoją wiedzę finansową, aby świadomie korzystać z produktów oferowanych na rynku usług finansowych, w szczególności przez internet.

Więcej o projekcie FINLIT
Platforma z kursami e-learningowymi i materiałami edukacyjnymi https://finlit.eu


Na zdjęciach, nadesłanych przez biblioteki uczestniczące w projekcie, od lewej:
Pilotażowy kurs edukacji finansowej w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kętach (Małopolska), czerwiec 2021
Świnka-skarbonka - własnoręcznie wykonana przez uczestników kursu edukacji finansowej w Bibliotece w Ruse (Bułgaria), kwiecień 2021