Dzieci, rodziców, opiekunów i grupy zorganizowane Miejska Biblioteka Publiczna Galeria Książki, zaprasza do interpretowania i eksperymentowania. Warto spróbować, bo dzięki temu można wygrać atrakcyjne nagrody.
Działanie „Interpretuj i eksperymentuj! – konkurs na najlepszą cyfrową interpretację” realizowane jest w ramach projektu Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego, która w tym roku ma swoją dwudziestą drugą edycją. Jej organizatorem od 2004 roku jest właśnie oświęcimska biblioteka. Głównym działaniem jest oczywiście wyłonienie najlepszej polskiej książki dla dzieci, wydanej w roku poprzedzającym rok aktualnej edycji. Poza tym – w ramach projektu organizowane są spotkania, warsztaty i konkursy.
W tym roku projekt skupiony jest wokół wykorzystania nowych technologii w pracy z książką i tekstem literackim – do tego nawiązuje również idea konkursu „Interpretuj i eksperymentuj!”, w którym do wygrania są aż cztery tablety i szereg innych nagród.
Od początku sierpnia, do końca września organizatorzy czekają na cyfrowe prace: e-booki, komiksy, infografiki, animacje, mashupy, wirtualne tablice, programy komputerowe, blogi … i wszystko co mieści się w tym pojęciu i odnosi się w jakiś sposób do książek, które były nagrodzone „Koziołkiem” (tak w skrócie nazywana jest Nagroda Literacka).
Prace można zgłaszać indywidualnie lub zespołowo, w dwóch kategoriach wiekowych (6-10 oraz 10-13 lat). Jury konkursu to osoby związane z edukacją medialną, sztuką multimedialną i wykorzystaniem nowych technologii w edukacji.
Organizatorzy podkreślają, że głównym celem konkursu jest zachęcenie dzieci, a nawet całych rodzin, do wspólnego czytania i zabaw z literaturą, przy pomocy nowoczesnych narzędzi. Dzięki temu można nie tylko uatrakcyjnić kontakt ze słowem pisanym, ale również ciekawie wspólnie spędzić czas i rozwijać umiejętność poruszania się między różnymi formami komunikacji.
Wszyscy chcący wziąć udział w konkursie, nie są pozostawieni sami sobie – Laboratorium EE przygotowało dla Biblioteki Galerii Książki trzy animacje, które pokazują idee i główne zasady tworzenia infografiki, animacji poklatkowej i komiksu. Animacje można zobaczyć na kanale YouTube biblioteki, a na stronie cldgk.wordpress.com przygotowane zostały materiały pomocnicze. Centrum Literatury Dziecięcej oferuje również pomoc merytoryczną dla uczestników – wystarczy zadzwonić na numer 33 847 98 09 i umówić się na konsultacje.
Wszystkie szczegóły i regulamin wraz załącznikami, znajdują się na stronie mbp-oswiecim.pl/konkurs , natomiast prace należy przesyłać za pomocą formularza umieszczonego na stronie: http://tnij.org/konkursiie
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 15 października o godz. 17:00 na uroczystej gali, podczas której statuetką Koziołka Matołka zostanie nagrodzony autor książki, która zdobędzie 22. Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. K. Makuszyńskiego. Wyniki zostaną umieszczone także na stronie internetowej biblioteki.