Czy można w bibliotece rozmawiać z dziećmi o ochronie środowiska wykorzystując do tego zasoby archiwów?
Okazuje się, że tak i opowiedzieliśmy o tym podczas webinarium, w trakcie którego zaprezentowany został projekt Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, który zaprosił do współpracy Wydawnictwo Tatarak, w ramach którego powstała książka wraz audiobookiem pt. „Agentka Lola i tajemnica znikających obrazów”. Maria Drabczyk (FINA) oraz Marta H. Milewska (autorka) opowiadają o tym jak pracować z książką, o nauce poprzez zabawę, o ogólnodostępnych zasobach archiwalnych i możliwości ich ponownego wykorzystania w bibliotekach szkolnych i publicznych.
Uwaga! 200 egz. książki trafi bezpłatnie do zainteresowanych bibliotek szkolnych w całej Polsce (link do formularza zgłoszenia poniżej).
Nagranie webinarium jest dostępne tutaj: https://youtu.be/NXjOhBdzgc4
Link do formularza, za pomocą którego można zgłosić chęć otrzymania książki: https://fina.gov.pl/agentka-lola-biblioteki/ (link aktywny przez 14 dni od 25.02.2021 r.).
Co to za książka?
Książka zaprasza dzieci do wspólnej zabawy i do stawiania pytań. W kilku miejscach dzieci mogą aktywnie uczestniczyć w rozwiązywaniu zadań pomagając głównej bohaterce rozwikłać detektywistyczną sprawę, stając się w ten sposób współautorami książki. W atrakcyjny i angażujący sposób książka przybliża dzieciom zagrożenia związane z zaniedbywaniem planety oraz sposoby na działania proekologiczne. A całą tę wiedzę zyskują dzięki znikającym archiwom.
Tytułowe znikające obrazy to 6 dzieł dostępnych w zasobach platformy europeana.eu. Wszystkie ilustracje znajdujące się w publikacji stworzone są z materiałów archiwalnych i wykorzystują elementy konkretnych dzieł sztuki.
Książkę napisała znana autorka literatury dziecięcej – Marta Milewska a zilustrowała fanka „dziecięcej” kreski Agata Królak. Audiobook przeczytała Anna Cieślak.
Ale książka to nie wszystko!
Wraz z wydaniem książki „Agentka Lola i tajemnica znikających obrazów” na stronie projektu TuEuropeana oraz Wydawnictwa Tatarak opublikowana została zabawa detektywistyczna - gra on-line z Agentką Lolą z Miasteczka w roli głównej.
Gra online “Zostań detektywem” przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6–12 lat i jest ściśle związana merytorycznie i graficznie z tematyką książki. Podobnie jak w książce dziecko staje się detektywem – pomocnikiem agentki Loli. Ma za zadanie rozwiązywać zagadki i zadania w wirtualnym świecie. Zadania te mają wymiar ekologiczny oraz poznawczy (zaznajomienie się ze stroną Europeana.eu), są ściśle powiązane z historią oraz ilustracjami z książki. Podczas wirtualnej wędrówki i rozwiązywania 9 zadań i zagadek dzieci muszą wytężyć swój umysł, rozejrzeć się wnikliwie, poszukać sposobu prowadzącego do rozwiązania, a wykonanie szeregu zadań wzmacnia ich zaufanie do podejmowania różnych wyzwań i wiarę we własne siły. I stanowi oczywiście wyśmienitą zabawę. Na koniec przeżytej przygody każdy mały detektyw może sobie wydrukować swój własny dyplom.
Gra jest dostępna pod adresem: lola.tatarak.com/
Co to jest Europeana?
Europeana umożliwia dostęp do materiałów z bibliotek, muzeów, galerii i archiwów Europy – zarówno z najsłynniejszych, jak i tych mniej znanych. Na portalu można znaleźć przeszło pięćdziesiąt milionów zdigitalizowanych książek, dzieł sztuki i filmów. Polskie zbiory cyfrowe udostępniane do portalu Europeana to ponad trzy miliony książek i manuskryptów, zdjęć i obrazów, rzeźb, nut, filmów i utworów muzycznych, pamiętników i map pochodzących z kolekcji polskich instytucji, między innymi Biblioteki Narodowej, Federacji Bibliotek Cyfrowych (Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego), Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, Muzeów Narodowych w Warszawie i Krakowie, Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.
Celem projektu TuEuropeana jest zwiększenie widoczności i przedstawienie potencjału tej bogatej kolekcji zbiorów, ale także funkcjonalności i sposobów ponownego wykorzystania archiwów. Przygotowaliśmy serię działań edukacyjno-informacyjnych, koncentrujących się na trzech głównych obszarach: edukacji, przemysłach kreatywnych i instytucjach – właścicielach cyfrowych kolekcji archiwalnych. Wszystko zgodnie z misją Europeany: Kulturą zmieniamy świat! Chcemy budować na bogatym dziedzictwie kulturowym Europy i ułatwić do niego dostęp, aby każdy miał szansę wykorzystać je w pracy, do nauki lub po prostu dla zabawy.
Książka z audiobookiem, powstała w ramach projektu TuEuropeana realizowanego przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, dofinansowanego przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Webinarium jest realizowane dzięki współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.