• Artykuł
  • Publikacja: 06.11.2020
  • Edycja: 12.11.2020
  • 4 
W listopadzie o ochronie danych osobowych w bibliotece
Jak zarządzać danymi osobowymi, żeby nie popełniać błędów? Co się kryje w "Kodeksie RODO dla bibliotek"? Co COVID-19 ma wspólnego z danymi osobowymi? Spróbujemy poszukać odpowiedzi na te i inne pytania podczas listopadowego miesiąca tematycznego na portalu labib.pl.

Przygotowaliśmy dla Was 2 webinaria.

  • Pierwsze z nich pt: Funkcjonowanie biblioteki w czasie zagrożenia COVID-19 odbędzie się już 13 listopada 2020 r. o godz. 11.00 a poprowadzi je Sylwia Czub-Kiełczewska - ekspertka ds. ochorny danych osobowych. Zagrożenie epidemiologiczne to wyzwanie prawne i organizacyjne dla bibliotek. Uczestnicy webinarium dowiedzą się, jak odnaleźć się w gąszczu sprzecznych ze sobą przepisów i wytycznych, a także skutecznie przygotować bibliotekę na nowe wyzwania. Zostaną poruszone kwestie zapewnienia ochrony prywatności przy jednoczesnym zapewnieniu jak najwyższej ochrony pracowników, czytelników oraz uczestników wydarzeń. Uczestnicy dowiedzą się, jakie działania powinny, a jakie muszą zostać wdrożone, także w kontekście wzmożonych kontroli zasad postępowania na okoliczność COVID-19 przez PIP w podmiotach publicznych. Podczas webinary zostaną omówione zarówno problemy, jak i wskazane rozwiązania. Uczestnicy będą mogli zadawać pytania prowadzącej.

Aby wziąć udział w webinarium, należy zarejestrować się klikając na link: https://frsi.clickmeeting.com/labib-pl-funkcjonowanie-biblioteki-w-czasie-zagrozenia-covid-19/register

  • Na drugie spotkanie pt: “Ochrona danych osobowych w bibliotece” zapraszamy 27 listopada 2020 r. o godz. 11.00. Poprowadzi je również Sylwia Czub-Kiełczewska - ekspertka ds. ochorny danych osobowych. Dyrektorzy bibliotek stają na co dzień przed wieloma wyzwaniami związanymi z zapewnieniem właściwej ochrony prywatności zarówno swoich pracowników, jak i osób korzystających z ich usług. Webinar porusza najważniejsze zagadnienia ochrony danych danych osobowych w codziennej pracy bibliotek. Zarówno tej związanej z zatrudnieniem (np. w jakich okolicznościach moża korzystać z prywatnego nr telefonu pracownika lub publikować jego zdjęcie na Facebooku biblioteki), świadczeniami socjalnymi (zasady przetwarzania danych w związku z ZFŚS oraz KZP), ale także czytelników (jaki zakres danych można przetwarzać, jak realizować usługi w formie zdalnej, elektroniczna rejestracja czytelnika). Webinar poruszy także kwestię prowadzenia DKK oraz promocji działalności bibliotek w kontekście przepisów RODO.

Aby wziąć udział w webinarium, należy zarejestrować się klikając na link: https://frsi.clickmeeting.com/labib-pl-ochrona-danych-osobowych-w-bibliotece/register


Przed rejestracją na webinaria należy zapoznać się z "Zasadami udziału w webinariach organizowanych przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego".


Jeśli macie jakieś pomysły/pytania/wątpliwości, możecie skontaktować się z ekspertami miesiąca za pośrednictwem portalu labib.pl lub mailowo pod adresem stowarzyszenielabib@gmail.com.


Eksperci miesiąca:

  • Marta Kostecka
  • Paweł Dobrzelecki
  • Violetta Biernacik

Pamiętajcie, że każdy może zostać ekspertem na labib.pl!
Jeśli masz doświadczenia pracy z najnowszymi technologiami w bibliotece lub pomysł jak je wykorzystać, opisz to w postaci artykułu lub scenariusza na labib.pl. Zaloguj się i zainspiruj innych!

Do zobaczenia na
www.labib.pl oraz na www.facebook.com/stowarzyszenielabib!