• Artykuł
  • Publikacja: 09.10.2020
  • Edycja: 30.11.-0001
  • 0 
Październik pod znakiem nowych technologii w bibliotece

AI, AR, VR co kryje się za tymi pojęciami? Jak wykorzystać nowe technologie w bibliotece? Czy można połączyć je z literaturą? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poszukamy w październiku w ramach inicjatywy "12 miesięcy tematycznych z labib.pl". Poznamy praktyczne wskazówki jak korzystać z tych technologii, aplikacje i narzędzia potrzebne do pracy. 

Podobnie jak w poprzednich miesiącach przygotowaliśmy dla Was 2 webinaria.

  • Pierwsze z nich pt: Mattermost - własna platforma komunikacji w czasie rzeczywistym w bibliotece odbędzie się już 22 października 2020 r. o godz. 11.00 a poprowadzi je Jerzy Woźniakiewicz - Dyrektor WBP w Krakowie. Teamsy, Slack, Discord, Messenger... W ostatnim czasie narzędzia komunikacji w czasie rzeczywistym nabierają nowego znaczenia. Wszystkie mają swoje wady i zalety, a jedną z głównych wad jest często brak gwarancji właściwej ochrony danych. A gdyby tak wdrożyć w bibliotece własną, bezpieczną platformę komunikacji i dane przechowywać na własnym serwerze? Taką możliwość daje Mattermost.  Zapraszamy na webinarium, podczas którego prowadzący opowie o tym mało znanym komunikatorze i jego możliwościach.

Aby wziąć udział w webinarium, należy zarejestrować się klikając na link: https://frsi.clickmeeting.com/labib-pl-mattermost-wlasna-platforma-komunikacji-w-czasie-rzeczywistym-w-bibliotece/register

  • Na drugie spotkanie pt: “OK, Google! Fake newsy i postprawda, czyli na co uważać w kontaktach z AI i nie tylko” zapraszamy 29 października 2020 r. o godz. 11.00. Poprowadzi je Marta Kostecka z MBP w Szczecinie. Nowe technologie ułatwiają życie, a nowe media upraszczają kontakty z ludźmi i dotarcie do całej wiedzy tego świata. Czy na pewno? Zapraszamy na webinarium, podczas którego porozmawiamy na temat tego, jak wspaniałym źródłem wiedzy i informacji jest internet oraz... jak bardzo to popsuliśmy. Wspólnie zastanowimy się co robić, by nie wpaść w pułapkę fake newsów oraz baniek informacyjnych i czy to w ogóle możliwe, a także jak nie dać się oszukać sztucznej inteligencji. 

Aby wziąć udział w webinarium, należy zarejestrować się klikając na link: https://frsi.clickmeeting.com/labib-pl-ok-google-fake-newsy-i-postprawda-czyli-na-co-uwazac-w-kontaktach-z-ai-i-nie-tylko/register


Przed rejestracją na webinaria należy zapoznać się z "Zasadami udziału w webinariach organizowanych przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego".


Artykuły ekspertów, które pojawią się na portalu labib.pl, dotyczyć będą nowych technologii, prowadzenia zajęć z kodowania i programowania w bibliotekach a także pracy w chmurze i komunikacji w sieci.

Jeśli macie jakieś pomysły/pytania/wątpliwości, możecie skontaktować się z ekspertami miesiąca za pośrednictwem portalu labib.pl lub mailowo pod adresem stowarzyszenielabib@gmail.com.

Eksperci miesiąca:

  • Marta Kostecka
  • Jerzy Woźniakiewicz
  • Monika Schmeichel-Zarzeczna
  • Anna Wysocka

Pamiętajcie, że każdy może zostać ekspertem na labib.pl! Jeśli masz doświadczenia pracy z najnowszymi technologiami w bibliotece lub pomysł jak je wykorzystać, opisz to w postaci artykułu lub scenariusza na labib.pl. Zaloguj się i zainspiruj innych!

Do zobaczenia na
www.labib.pl oraz na www.facebook.com/stowarzyszenielabib!
Październik pod znakiem nowych technologii w bibliotece