• Artykuł
  • Publikacja: 18.09.2020
  • Edycja: 18.09.2020
  • 0 
Zapraszamy na warsztat online „Otwarte zasoby dla bibliotek, bibliotekarzy i bibliotekarek”, 28 września 2020 r., w godz. 10-13.30

Internet daje ogromne możliwości wyszukiwania i wykorzystywania tego, co w nim znajdziemy. Jak jednak robić to legalnie, nie łamiąc praw autorów i autorek materiałów, z których korzystamy?

Zapraszamy na warsztat „Otwarte zasoby dla bibliotek, bibliotekarzy i bibliotekarek”. Podczas spotkania dowiesz się (i poćwiczysz):

  • co warto wiedzieć o prawie autorskim,
  • czym różnią się zasoby darmowe od otwartych, 
  • czym są licencje Creative Commons?
  • jak działa dozwolony użytek (a kiedy nie działa)? 
  • jak wyszukiwać, rozpoznać i poprawnie używać takich zasobów jak zdjęcia, grafiki, fragmenty kursów w pracy w bibliotece? 

Podczas zajęć dzielić się będziemy adresami, inspiracjami i źródłami, które możesz wykorzystać w swojej pracy. Postaramy się także odpowiedzieć na pytania i wątpliwości. Będzie praktycznie i konkretnie (na ile tylko prawo autorskie na to pozwala). 

 

Termin warsztatu: 28 września (poniedziałek) w godz. 10-13.30 (platforma zoom.us)

Liczba miejsc: 25

Link do formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/bnVk5KttE1jdTCqW8

!!! Decyduje kolejność zgłoszeń. Z każdej biblioteki w warsztacie może wziąć udział tylko jedna osoba.

Na zapisy czekamy do 24 września (czwartek) do godz. 13.

Osoby, które zakwalifikują się na warsztat otrzymają link do spotkania na adres mail podany w formularzu.

Osoba do kontaktu: Elżbieta Jankowska, te. 722 003 352, elzbieta.jankowska@frsi.org.plProwadzący warsztat:


Maciej Sopyło
- trener kompetencji miękkich oraz edukacji medialnej i cyfrowej, w tym prawa autorskiego i wolnych licencji. W ciągu ostatniego roku m.in. współprowadził zajęcia z krytycznego myślenia dla bibliotekarzy i bibliotekarek  w ramach projektu FRSI „Kliknij. Sprawdź. Zrozum”. Współtworzy markę Kooperatywa Trenerska (facebook.com/kooperatywatrenerska) podpowiadając dzieciom, młodzieży i dorosłym jak bezpiecznie i odpowiedzialnie korzystać z sieci i jak rozmawiać o niej tak, by wzajemnie lepiej rozumieć swoje cyfrowe światy. 


Kamil Śliwowski
– trener i animator edukacji medialnej i cyfrowej, w szczególności dot. prawa autorskiego, otwartych zasobów i bezpieczeństwa w sieci. Przez ostatni rok tworzył program edukacyjny Centralnego Domu Technologii. Od kilkunastu lat związany z trzecim sektorem, współpracuje z fundacją Panoptykon i Szkoła z Klasą, blogiem Sektor 3.0, tworzy newsletter poświęcony nowoczesnej edukacji na otwartezasoby.pl. Najbardziej lubi uczyć się poprzez uczenie innych.

Zapraszamy na warsztat online „Otwarte zasoby dla bibliotek, bibliotekarzy i bibliotekarek”, 28 września 2020 r., w godz. 10-13.30