• Artykuł
  • Publikacja: 09.08.2020
  • Edycja: 09.08.2020
  • 0 
Sztuka dla opornych i balkonowy lockdown - czyli Marine z Francji i jej rok w Pomiechówku

Biblioteka w Pomiechówku już po raz czwarty przez blisko rok gościła u siebie wolontariuszkę wymiany zagranicznej.


Kim jest Marine?

Dwudziestojednoletnia Marine Hiebel pochodzi z Rennes - stolicy Bretanii czyli północno-zachodniego regionu Francji. Zanim zdecydowała się na udział w 11-miesięcznym projekcie Europejskiego Korpusu Solidarności, ukończyła studia licencjackie związane z historią sztuki.

Do Polski przyjechała we wrześniu ubiegłego roku i od tamtej pory aż do końca lipca pracowała jako wolontariuszka w Bibliotece Publicznej Gminy Pomiechówek.
Będąc tu, wspierała zespół biblioteki w codziennych obowiązkach tj. przygotowanie informacji o nowościach książkowych w mediach społecznościowych i facebookowych wpisów z ciekawostkami o pisarzach czy udział w spotkaniach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Wiele swoich aktywności Marine dzieliła ze współlokatorką - dziewiętnastoletnią Anną Veternik z Austrii, która również ramach EKS spędziła prawie rok w Pomiechówku jako wolontariuszka w lokalnym Ośrodku Kultury PomPA.



Sztuka w czasach pandemii 

Mogłoby się wydawać, że epidemia koronawirusa pokrzyżuje plany Marine. Na szczęście nic takiego się nie stało - przymusowe "uziemienie" jeszcze bardziej zachęciło wolontariuszkę do dzielenia się swoimi talentami z użytkownikami biblioteki (i nie tylko). To właśnie wtedy powstała większość odcinków cyklu "Spojrzenie na sztukę okiem Marine" (wszystkie części "Vision on Art, Marine's eye!" można znaleźć na kanale YouTube Biblioteka Pomiechówek 
oraz na profilu https://www.facebook.com/Biblioteka.Publiczna.Gminy.Pomiechowek
W każdym z nich wolontariuszka dzieli się ciekawostkami dotyczącymi różnych form sztuki - często bardzo zabawnymi i nieoczekiwanymi. Warto do nich zajrzeć szczególnie wtedy, jeśli do muzeum czy galerii sztuki jest nam jakoś wewnętrznie nie po drodze;). Kto wie, może dzięki tym artystycznym smaczkom ktoś odkryje swoje nowe hobby...



Voluncheers! - pierwszy taki podcast

Pomimo wielu ciekawych zajęć, które Marine mogła wykonywać zdalnie, czas największych epidemicznych obostrzeń nie należał do najłatwiejszych. "Na szczęście Anna i ja miałyśmy w swoim mieszkaniu balkon - dzięki temu mogłyśmy każdego dnia jeść śniadanie, mając wspaniały widok na słońce" - wspomina Marine w jednym z artykułów na blogu https://evsinpomiechowek.blogspot.com/.
Być może właśnie ten niezwykły sposób rozpoczynania dnia pracy zainspirował obie wolontariuszki do stworzenia wspólnego wyjątkowego podcastu, w którym w swobodny i przyjazny sposób opowiedziały o różnych aspektach wolontariatu zagranicznego (wszystkie jego odcinki można wysłuchać m.in. na Spotify).




Czas tak szybko płynie...


...i nawet nie wiadomo jak to się stało, że już czwarta wolontariuszka ukończyła swój biblioteczny pobyt w podwarszawskim Pomiechówku. Wszystkie dziewczyny: Saskia z Belgii, Angeline z Francji, Sabela z Hiszpanii oraz Marine z Francji stały się odtąd członkami "rodziny" jaką od lat tworzy w lokalnej społeczności dyrektor placówki Ewa Mróz.

Przyjaźń to wspaniała, nieoceniona wartość. A przyjaźń międzynarodowa - to dopiero skarb.
Dlatego zachęcamy gorąco do współpracy z wolontariuszami Europejskiego Korpusu Solidarności. Bo właściwie...dlaczego nie?:)








 
 
Sztuka dla opornych i balkonowy lockdown - czyli Marine z Francji i jej rok w Pomiechówku