• Artykuł
 • Publikacja: 05.08.2020
 • Edycja: 05.08.2020
 • 0 
EKOdziałania w bibliotekach

Zmiany klimatu i tematyka związana z kryzysem ekologicznym jest teraz niezwykle istotna. Biblioteki jako miejsca otwarte i opiniotwórcze mogą poprzez swoją działalność zwrócić uwagę społeczności na znaczenie tego problemu. W sierpniu wymienimy się informacjami o tym w jaki sposób włączyć edukację ekologiczną w działania biblioteczne.


Podobnie jak w poprzednich miesiącach przygotowaliśmy dla Was 2 webinaria (szczegóły poniżej), serię inspirujących artykułów oraz kolejną edycję konkursu "Dziel się wiedzą, wygrywaj nagrody z labib.pl!" - zadanie konkursowe polega na przygotowaniu i opublikowaniu na portalu labib.pl w wyżej wymienionym temacie tekstu będącego opisem doświadczenia lub pomysłu na działanie w postaci artykułu lub scenariusza.


Aby wziąć w konkursie, należy:

 • być zarejestrowanym użytkownikiem portalu http://www.labib.pl,
 • opisać swoje doświadczenie lub pomysł na ekodziałania w bibliotece w postaci artykułu (o długości 3-5 tyś. znaków ze spacjami) lub scenariusza na portalu labib.pl,
 • pamiętać, aby podpisać swoją pracę konkursową imieniem i nazwiskiem, nazwą biblioteki oraz formułą „Tekst bierze udział w konkursie “Dziel się wiedzą, wygrywaj nagrody z labib.pl!”,
 • a następnie przesłać zgłoszenie za pomocą formularza online dostępnego pod linkiem: https://forms.gle/VCtCaRGq3u87CFm86.


Dla laureatów mamy nagrody w postaci czytników e-book. Zapraszamy do dzielenia się wiedzą i wygrywania nagród z labib.pl!

Czas na nadsyłanie zgłoszeń: do 31 sierpnia 2020 r., do godz. 23.49

Szczegółowo zasady udziału w konkursie opisane są w Regulaminie dostępnym tutaj: https://labib.pl/artykuly/pokaz/970


Webinaria, które przygotowaliśmy w tym miesiącu to:

 • Webinarium pt: “Biblioteka dla planety. Jak być bardziej świadomym i szkodzić mniej?”, które odbędzie się już 7 sierpnia o godz. 11.00 a poprowadzą je Hanna Łozowska i Małgorzata Trejtowicz z Biblioteki Gdynia. W czasie webinarium prelegentki opowiedzą o ekologicznych rozwiązaniach, które wdrażają w Bibliotece Gdynia i dobrych przykładach, z których warto czerpać. Wskażą także, co można czytać, kogo warto zapraszać i skąd czerpać informacje o kryzysie klimatycznym, by być less waste i kreować postawy czytelników.

Aby wziąć udział w webinarium, należy zarejestrować się klikając na link: https://frsi.clickmeeting.pl/labib-pl-biblioteka-dla-planety-jak-byc-bardziej-swiadomym-i-szkodzic-mniej-/register

 • Na drugie spotkanie pt: “Eko biblioteka- inspiracje do działań online i offline” zapraszamy 19 sierpnia o godz. 11.00. Poprowadzi je Ewa Szabat z GOKSiR w Biszczy. Biblioteka to budynek, jego wnętrze a także atmosfera, którą tworzą ludzie i tym szlakiem będziemy poruszać się podczas naszego spotkania. Przybliżymy, coraz bardziej popularny, trend powstawania tzw. Zielonych bibliotek, zaprojektowanych zgodnie z naturą, tak aby minimalizowały negatywny wpływ na środowisko. Zainspirujemy się działaniami podejmowanymi przez bibliotekarzy w zakresie edukacji ekologicznej, wskażemy przydatne narzędzia i aplikacje oraz miejsca w sieci, gdzie warto zajrzeć by, zdobyć odpowiednią wiedzę.

Aby wziąć udział w webinarium, należy zarejestrować się klikając na link: https://frsi.clickmeeting.pl/labib-pl-eko-biblioteka-inspiracje-do-dzialan-online-i-offline/register

Przed rejestracją na webinaria należy zapoznać się z "Zasadami udziału w webinariach organizowanych przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego".


Artykuły ekspertów, które pojawią się na portalu labib.pl dotyczyć będą działań bibliotek na rzecz klimatu i naszej planety. 

Eksperci miesiąca:
 • Beata Rogalska
 • Ewa Szabat
 • Hanna Łozowska 
 • Małgorzata Trejtowicz
 • Justyna Konieczny

Jeśli macie jakieś pomysły/pytania/wątpliwości, możecie skontaktować się z ekspertami miesiąca za pośrednictwem portalu labib.pl lub mailowo pod adresem stowarzyszenielabib@gmail.com.

Pytania dotyczące konkursu prosimy kierować na adres mailowy: portal.labib@frsi.org.plDo zobaczenia na
www.labib.pl oraz na www.facebook.com/stowarzyszenielabib!