• Artykuł
  • Publikacja: 30.06.2020
  • Edycja: 30.06.2020
  • 0 
Czas na BIBLIOchwilkę
Biblioteka już od jakiegoś czasu nie kojarzy się z cichym, ponurym miejscem, gdzie można usłyszeć dźwięk latającej muchy wśród wysokich regałów książek, a  czytelnik jest upominany przez bibliotekarkę gdy tylko głośniej coś powie. Biblioteka dzisiaj to miejsce spotkań, pełne gwaru dzieci, rozmów, miejsce o zapachu świeżo parzonej kawy, miejsce gdzie można realizować swoje pasje.

Czas bez czytelników był dla nas bardzo trudny, tym bardziej, że nie jesteśmy przyzwyczajone do takiej ciszy panującej w naszych Bibliotekach. Czas ten sprawił, że pojawiło się przed nami wiele wyzwań, którymi musiałyśmy sprostać. Jak to mówią „na naukę nigdy nie jest za późno” więc wzięłyśmy się do pracy. Część naszych planów i pomysłów przeniosłyśmy do wirtualnej rzeczywistości. Stałyśmy się operatorkami kamer, montażystkami, rysownikami i dźwiękowcami. Stanęłyśmy przed zadaniem, z którego na ogół wyręczały nas osoby z lokalnej telewizji, z którą współpracujemy od lat.

I tak w naszej wirtualnej przestrzeni bibliotecznej pojawił się cykl „Domowa BIBLIOchwilka”. W ramach tego cyklu powstały między innymi rysunkowe historie: „Bajka o ciepłym i puchatym” Zofii Aleksandry Żuczkowskiej oraz "Bajka" Henryka Sienkiewicza. Są to krótkie bajki o ponadczasowych wartościach, które w prosty sposób ukazują co w naszym życiu jest ważne. 

Bajka o ciepłym i puchatym: https:  https://youtu.be/HXX8-2Qp7nY
Do tej bajki powstały ilustracje, które są dostępnę dla małych czytelników w formie kolorowanek.
Link do pobrania:
https://drive.google.com/drive/folders/1fWrtwcOSF57n3-h1OLDEi4P_4UiIdWOl?usp=sharing
Dzieci oprócz kolorowania rysunków mogą narysować jak wyobrażąją sobie ciepłe, a jak puchate, na rysunkach ze smutnymi i szczęsliwymi ludźmi mogą dobrać odpowiednie kolory, które kojarzą im się z radością czy smutkiem. Swoją kreatywnością mogą wykazać się nazywając eliksyry, które przywiozła do miasta czarownica i opisać co mogły one leczyć. 
Bajka: https://youtu.be/tiNyXWoBJkE
 
W naszej „Domowej BIBLIOchwilce” nie zabrakło również czytania dla najmłodszych czytelników.
Wśród lektur znalazł się słynny „Stefek Burczymucha” Marii Konopnickiej, a w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom, która w tym roku poświęcona była zwierzętom nagrałyśmy film o pszczołach, korzystając  z książek naszej lokalnej pisarki Zofii Macek.

Stefek Burczymucha: https://youtu.be/JTruT11NEpA
W magicznym świecie pszczół: https://youtu.be/TaZegmEki8Y

Dla naszych dorosłych czytelników z okazji Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece” przygotowałyśmy niezwykłe menu, dzięki któremu mogli oni wysłuchać fragmentów powieści.

Wszystkie te działania wymagały pracy, cierpliwości i mnóstwa poświęconego czasu, tym bardziej, że wszystkiego uczyłyśmy się krok po kroku same. Jednak miłe przyjęcie naszych działań przez czytelników pokazało nam, że było warto! A my bibliotekarki po raz kolejny przekonałyśmy się, że dla nas nie ma rzeczy niemożliwych :) 
 
Tekst bierze udział w konkursie „Dziel się wiedzą, wygrywaj nagrody z labib.pl”

Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach
Iza Tomaszewska