• Artykuł
  • Publikacja: 08.07.2022
  • Edycja: 08.07.2022
  • 0 
Już się przędzie losu nić...

W słowiańskiej mitologii istnieje wiele bóstw, w które dawniej wierzyli nasi przodkowie. Jednymi z nich były Trzy Zorze – władczynie losu. Były to boginie wyznaczające rytm życia i przepowiadające przyszłe wydarzenia. Pojawiały się one przy narodzinach dziecka, wyznaczały jego przeznaczenie i obdarowywały je pomyślnością. Posiadały również moc zdejmowania uroków. Znane również były jako Mojry czy Rodzanice.

Uczestnicy wakacyjnych warsztatów „Tam, gdzie niegdyś rosły knieje..”  Mieli okazję poznać historię, której częścią są właśnie Zorze.  Dzieci wysłuchały fragmentów książki Katarzyny Jackowskiej – Enemuo „Tkaczka chmur”, historii, która porusza niełatwe tematy, takie jak śmierć i choroba. To również opowieść o emocjach, tych trudnych, o których często słyszymy, że są „złe”. Dzieci wspólnie z bohaterami książki pokonywały Rzekę Smutku, Wściekły Las i Otchłań Rozpaczy, wymyślały sposoby jak się przez nie przedostać i jak sobie z nimi radzić. Opowiadały również o swoich własnych doświadczeniach.

Głównemu bohaterowi książki w pokonywaniu tych przeszkód pomagała siostra wzywając Zorze:

„Zorze, zorzyczki!

Siostry , siostrzyczki!

Z poranka, południa, północy

Prędko przybądźcie,

Nitkę mi prządźcie,

Bo potrzebuję pomocy!”

 

Dzięki ich pomocy utkała łódkę, złotą chmurę i  most, aby pomóc bratu bezpiecznie  wrócić do domu.  Uczestnicy warsztatów również  zamienili się na chwilkę w tkaczy i  utkali ze sznurków kolorowe chmurki, aby już zawsze przypominały im o tym, że nawet po najgorszej burzy w końcu wychodzi słonce.

 

Zajęcia odbyły się 6 lipca w bibliotece w Szebniach, w ramach projektu „ Książka w ruch – czytamy i polecamy” i były dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Partnerstwo dla Książki".

 

Organizatorem warsztatów była Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach.