• Artykuł
  • Publikacja: 26.05.2020
  • Edycja: 26.05.2020
  • 0 
Burza mózgów online? Poznaj przydatne narzędzia

Burza mózgów - idealne narzędzie do wypracowania nowych pomysłów na zebraniu współpracowników, zaaktywizowania i zapytania o zdanie grupy młodzieży, z którą może właśnie planujemy wspólny projekt, czy urozmaicenia zajęć z dziećmi! Sposobów na przeprowadzenie samej burzy mózgów jest wiele - np. Paradoksalna burza mózgów, Brainwriting 635, Łamacz zasadWięcej o tym przeczytasz np. w publikacji "Trening kreatywności. Podręcznik dla pedagogów, psychologów i trenerów grupowych" Krzysztofa Szmidta.  

Ale jak przeprowadzić burzę mózgów kiedy spotykamy się zdalnie? Przyjrzyjmy się kilku narzędziom, które mogą nam w tym pomóc.


STORY DICE - APLIKACJA DO TWÓRCZEJ ROZGRZEWKI

Spotykając się z grupą osób - najczęściej zaczynamy od integracji, rozgrzewki itd. Możemy sięgnąć po różne pomoce - karty metaforyczne (np. Dixit, Myślniki, Milowe) czy kości opowieści (np.Story Cubes). A jak rozpocząć spotkanie online i wprowadzić w klimat burzy mózgów? Polecam sięgnąć po APLIKACJĘ STORY CUBES, która jest w pewnym sensie wirtualnym odpowiednikiem kości Story Cubes

Aplikacja jest bezpłatna. Możemy ją pobrać z:

Jest bardzo intuicyjna. Do najważniejszych funkcji należy: wybór tematyki obrazków na kościach (na ten moment możemy wybierać z: dziecięcych, ogólnych, tajemniczych i Gwiezdne Wojny), wybór ilości kostek, wybór tła. 

Żeby wylosować kostki - wystarczy potrząsnąć telefonem lub tabletem. 


GOOGLE JAMBOARD - TABLICA DO WSPÓLNEJ PRACY

Gdzie zapisywać pomysły zgłoszone podczas burzy mózgów prowadzonej online? Z pomocą przychodzą narzędzia z grupy tzw. “real time board” - czyli tablic do wspólnej pracy w czasie rzeczywistym. Jednym z takich narzędzi jest GOOGLE JAMBOARD - przypomina on nieco wirtualną kartkę papieru, na której możemy dodawać karteczki z tekstem, wgrywać zdjęcia oraz rysować. 

Aby stworzyć taką kartkę w Jamboardzie - musimy mieć konto na gmailu. Po zalogowaniu się do maila - w prawym górnym rogu znajdziemy ikonkę podpisaną Aplikacje Google - klikając w nią odszukamy Google Jamboard. Praca w Jamboardzie sprowadza się do korzystania z paska po lewej stronie - tam znajdziemy przyciski do: dodawania karteczek z notatkami, wgrywania zdjęć, rysowania, wymazywania. 

Dodatkowo możemy zmienić tło (przycisk tło w pasku ponad kartką), a gotową pracę zapisać jako PDF lub zdjęcie (przycisk z trzema kropkami w prawym górnym rogu). Aby zaprosić innych do współpracy na Jamboardzie - wybieramy przycisk UDOSTĘPNIJ (prawy górny róg), a następnie zmieniamy ustawienia dostępu na: każda osoba mająca link oraz na opcję edytor. 

W galerii pod artykułem znajdują się zdjęcia z informacją - jak znaleźć Google Jamboard, stworzyć Jam i udostępnić go innym. 
Google Jamboard jest narzędziem dostępnym bezpłatnie.

MURAL - GOTOWE SZABLONY DO SESJI KREATYWNYCH

Kolejnym narzędziem do współpracy i zapisywania pomysłów na wspólnej tablicy dostępnej online jest MURAL. W tej aplikacji, podobnie jak w Jamboardzie, możemy: dodawać karteczki z notatkami, wgrywać zdjęcia i rysować. 

A poza tymi podstawowymi funkcjami - mamy do dyspozycji dużo, dużo więcej! Co możemy zrobić, prowadząc burzę mózgó online z wykorzystaniem Muarala? Oto przykładowe funkcje

  • ustawianie czasu pracy
  • prowadzenie sesji głosowania 
  • wgrywanie własnych plików
  • dodawanie ikon
  • dodawanie ramek porządkujących treści
Naszą tablicę możemy oczywiście udostępnić innym do wspólnej pracy - przycisk SHARE w prawym górnym rogu, następnie przycisk ANONYMOUS LINK i określenie dostępu (LINK PERMISSIONS): CAN EDIT (osoby, któym udostępnimy link mogą edytować naszą tablicę, współpracować na niej z nami) lub VIEW ONLY (osoby, którym udostępnimy link mogą tylko przeglądać zawartość tablicy).

Zawartość tablicy możemy pobrać jako plik PDF lub zdjęcie (przycisk EXPORT). Dużą zaletą Murala jest to, że posiada gotowe szablone do pracy - również do sesji kreatywnych, burz mózgów, szukania rozwiązań problemów

Z aplikacji MURAL możemy korzystać w bezpłatnej wersji przez 30 dni. Jest ona dostępna pod linkiem: https://www.mural.co/

Przykładowe szablonu do sesji kreatywnych (i nie tylko) znajdziesz tutaj:

https://www.mural.co/templates
https://app.mural.co/t/agatawarywoda2653/m/agatawarywoda2653/1590477834031/1c4e3ebed8c2a12dc2c1559262536f0a915de600
https://app.mural.co/t/agatawarywoda2653/m/agatawarywoda2653/1590253883212/25e617e86cd5fdcd7dc4850ece68d0b1351bc707

W galerii pod artykułem znajdują się zdjęcia z informacją o podstawach pracy w Muralu.