• Artykuł
  • Publikacja: 13.05.2020
  • Edycja: 13.05.2020
  • 0 
Siłownia Pamięci – trening umysłu dla seniorów

Biblioteki zainteresowane pracą z seniorami (również online) zachęcamy do poznania oferty Fundacji "Stocznia", która przygotowała projekt Siłownia Pamięci.

Projekt „Siłownia Pamięci” to praktyczny i bezpłatny narzędziownik zawierający różnorodne materiały przydatne w przygotowaniu i prowadzeniu grupowych treningów umysłu z seniorami (poradnik, scenariusze zajęć, karty ćwiczeń oraz aplikacja na tablety), z których może skorzystać każdy, kto chce zaoferować osobom starszym taką aktywność.

W ramach projektu, w odpowiedzi na pandemię koronawirusa i przymusową izolację, powstały również materiały do indywidualnej pracy w domu, które można zaproponować seniorom.

Ćwiczenie umysłu – w zależności od stanu zdrowia, kondycji poznawczej, ale też motywacji ćwiczącego i jego zaangażowania – przynosi wiele korzyści. Może pozytywnie działać na pamięć lub też chronić przed nagłym obniżeniem jej sprawności. Często wpływa na poprawę sprawności innych procesów poznawczych, np. myślenia, uwagi czy kreatywności. Trening pamięci sprzyja również nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji.​


Materiały zostały opracowane również z myślą o bibliotekarzach, animatorach czy pracownikach domów kultury niespecjalizujących się w treningach umysłu. Przyjazna formuła Siłowni Pamięci umożliwia także osobom bez żadnego doświadczenia – opiekunom, członkom rodziny, znajomym – korzystanie z ćwiczeń, które mogą pozytywnie wpłynąć na samopoczucie i kondycję poznawczą seniora.  

Wszystkie materiały są bezpłatne i dostępne na www.silowniapamieci.pl – wystarczy wybrać w menu „Treningi indywidualne” lub „Treningi grupowe”, pobrać interesujące pliki PDF na własny komputer i je wydrukować.


Zachęcamy do:

  • korzystania z materiałów w pracy z seniorami np. poprzez zorganizowanie zajęć online
  • publikacji informacji o treningach umysłu na stronie www (grafika do pobrania z załącznika)
  • wysłania wiadomości mailowych o treningach umysłu do Waszych czytelników - seniorów 


Fundacja „Stocznia” przygotowuje kolejne zestawy ćwiczeń oraz planuje zorganizować webinarium poświęconego treningom umysłu seniorów . Jeśli chcecie Państwo otrzymać powiadomienie o terminie prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego (niezbędne jest podanie adresu mailowego oraz zaznaczenie zgód na przetwarzanie danych osobowych). 

W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod nr 22 378 38 94 lub mailowy silowniapamieci@stocznia.org.pl.