- Budżet działania: 50 zł
- Czas przygotowania: 10 dni
- Czas trwania: bez ograniczeń
- Liczba organizatorów: 5
- Liczba uczestników: 0
Kiedy spojrzymy na oznakowanie sklepu czy stacji benzynowej od razu wiemy do jakiej sieci należy. Identyfikacja wizualna jednoczy, daje markę i stabilizację. Projekt „kierunek: biblioteka”, którego efektem jest jednorodne w kolorach i szablonach oznakowanie bibliotek, daje naszym instytucjom taką sieciową tożsamość. Wykorzystałam proponowany model oznakowania do nazwania, wydzielonego w dziale dla dzieci, kącika małego czytelnika. Zastanawiałam się jak połączyć przyjętą przez bibliotekę formę oznakowania z odbiorcą - dzieckiem, któremu biblioteka ma kojarzyć się z miłą i przyjazną atmosferą. Wspólnie ze stażystką, seniorkami i wolontariuszkami uszyłyśmy miękki, z polaru napis "BAJKODAJNIA".
Materiałowe literki są ostatnio modne w pokoikach dziecięcych, a więc pojawienie się ich w bibliotece przybliża ją do tego przyjaznego miejsca. Wykonałam je w kolorze czerwonym i seledynowym, a więc nawiązują do ogólnie przyjętych barw. Zaangażowanie seniorek i innych osób przyczyniło się do zacieśnięcia więzi. Ile tematów i pomysłów zrodziło się podczas żmudnej pracy wypychania literek.
Zależało mi na nazwaniu kącika małego czytelnika, gdyż uważam tak jak w Muminkach na przykładzie Ti-ti-uu, co ma swoją nazwę to istnieje. Do niedawna małe regaliki i dwa stoliki z krzesełkami były częścią działu dla dzieci, a teraz nabrały odrębności i stały się czymś ważnym. Mali czytelnicy mówią, że idą do "Bajkodajni" po bajki. A to dopiero początek, bo za nazwą pójdą też "magiczne" działania
-
Materał na literki.
-
Szablony literek o wybranym kroju.
-
Wypełnicz
-
Dużo rąk do pracy
-
Materał na literki, najlepiej polar, bo nie strzępi się i wygodnie się z niego szyje, w gamie proponowanych w projekcie kolorach. Ja wybrałam malinowy i seledynowy.
-
Należy wybrać odpowiedni krój literek i wielkość, a następnie przygotować sobie szablony. Pamiętajmy o zapasach na szycie!
-
Wykrojone literki przeszywamy na maszynie zostawiając niewielki otwór do włożenia wypełnienia.
-
Zapraszamy osoby do wypychania literek, bo ta czynność jest bardzo pracochłonna.
-
Literki łączymy bokami lub przyszywamy do nich tasiemki i wieszamy w wyznaczonym miejscu.