• Sceariusz
  • Publikacja: 30.04.2014
  • Edycja: 30.04.2014
  • 2 
GRA - małe pomysły na wielkie zmiany.
GRA - małe pomysły na wielkie zmiany.

  • Budżet działania: 1500 zł
  • Czas przygotowania: 2-5 dni
  • Czas trwania: 2 dni
  • Liczba organizatorów: 2
  • Liczba uczestników: 20
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Małe pomysły na wielkie zmiany to rzecz jasna podtytuł poradnika "Biblioteka"opisującego w jaki sposób uczynić bibliotekę bardziej funkcjonalną i piękniejszą. Domyślam się, że większość użytkowników portalu labib zna tę publikację, ja bardzo ją polecam. Sama korzystałam z tego poradnika prowadząc warsztaty, o których chcę właśnie opowiedzieć. W 2010 roku brałam udział w programie FRSI pod patronatem SARP prowadząc jako architektka-konsultantka warsztaty w kilku bibliotekach na terenie całego kraju. Warsztaty przeznaczone były dla placówek, które chciały wprowadzić zmiany w swoich oddziałach. Istotę spotkania stanowiła gra partycypacyjna, w której oprócz pracowników biblioteki brali udział czytelnicy z różnych przedziałów wiekowych tworzący w sumie reprezentatywna grupę użytkowników. Hasłem przewodnim warsztatów twórcy programu uczynili kilka słów opisujących „bibliotekę idealną” a zatem: otwarta, atrakcyjna, wygodna i wielofunkcyjna. Podczas gry staraliśmy się wraz z uczestnikami wypracować proste pomysły na działania, które zbliżyłyby ich bibliotekę to tego wyimaginowanego ideału.

Dlaczego warto?

Gry partycypacyjne mają swoja dynamikę i kiedy uczestnicy przełamią początkowe skrępowanie i nieśmiałość, inwencja nie zna granic. Główną zaletą takich warsztatów jest integracja lokalnej społeczności wokół pewnej idei, a jednocześnie wokół bardzo konkretnej sprawy, która ich dotyczy. Czytelnicy uczestnicząc w takiej akcji mają poczucie, że nie tylko mogą wyrazić swoją opinię, ale również zgłosić swój pomysł i, konfrontując go z pomysłami innych, wypracować wspólne strategie działania. Obecność uczestników z różnych przedziałów wiekowych sprawia, że dyskusja przybiera ciekawe, nieraz nieoczekiwane formy i jest przy tym wyczerpująca, ale jednak dobrą zabawą.

W trakcie przygotowania

Zgłaszając chęć przeprowadzenia warsztatów pracownicy bibliotek wysyłali architektowi-konsultantowi wstępny plan, jakie zmiany chcą przeprowadzić oraz rzuty pomieszczeń biblioteki, żeby zaoszczędzić czas potrzebny na przeprowadzenie inwentaryzacji na miejscu. Przed wyznaczeniem daty warsztatów należało też zgromadzić odpowiednia ilość uczestników, których liczba nie powinna przekraczać 20 osób.

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
  •   Wstępny plan działań.
  •   Rysunki techniczne pomieszczeń, szczegołnie rzut.
  •   Nabór uczestników warsztatu.
Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
  1. Zgłoszenie checi przeprowadzenia gry - ustalenia formalne z konsultantem.
  2. Ustalenie daty warsztatów.
  3. Zgromadzenie potrzebnych materiałów (flamastry, tablica chart board itp.)
W trakcie realizacji

Warsztaty są przewidziane na około osiem godzin rozłożonych na dwa dni. W takim układzie czasowym uczestnicy, jak również prowadzący są w stanie skoncentrować się na omawianych tematach. Pierwszą fazę gry stanowi zgłoszenie pomysłów na zmianę. Prowadzący pilnuje, aby wszyscy uczestnicy mieli szanse się wypowiedzieć, moderuje nadaktywnych i ośmiela skrępowanych. Idee są zapisywane na tablicy, tak żeby wszyscy je widzieli i mogli na bieżąco się do nich odnosić. Jak w klasycznej burzy mózgów, każdy pomysł jest taktowany poważnie, nawet najbardziej fantastyczny i nierealistyczny. W tych ostatnich celują zwłaszcza dzieci, które chcą mieć w bibliotece basen, miejsce do pływania kajakiem, kominek i trampolinę, oczywiście wszystko naraz. Te marzenia dodają tylko kolorytu całej akcji. Po zakończeniu burzy mózgów zespół przystępuje do projektowania na przygotowanym przez konsultanta w skali 1:20 rzucie biblioteki. Uczestnicy swobodnie kształtują przestrzeń, wyznaczając miejsca na poszczególne aktywności biblioteczne. Posługują się przy tym kartonikami oznaczającymi meble, również w skali 1:20. Rolą konsultanta jest służenie doświadczeniem, weryfikowanie pomysłów uczestników, ale nie powinien zanadto narzucać swojego zdania. Po wypracowaniu funkcjonalności akceptowalnej dla wszystkich uczestników prowadzący zamyka pierwszy dzień warsztatów. Nazajutrz zespół weryfikuje poczynione ustalenia i ostatecznie akceptuje rzut zawierający zmiany funkcjonalne. Dodatkowe pomysły dotyczące kolorystki, oświetlenia etc. zostają zapisane. Pozostaje podsumowanie i można zabierać się do realizacji.

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
  •   Uczestnicy - użytkownicy + pracownicy + architekt-konsultant
  •   Czas i duzo pomysłów.
Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
  1. Omówienie problemów.
  2. Pomysły na ulepszenie funkcjonowania i estetyki biblioteki.
  3. Wspólne projektowanie.
  4. Weryfikacja i akceptacja projektu.
  5. Podsumowanie.
Po zakończeniu

Po przeprowadzeniu gry partycypacyjnej zostaje dokument w postaci rzutu z naniesionymi zmianami w funkcjonalności przestrzennej biblioteki. Każdy uczestnik warsztatów oraz inni użytkownicy biblioteki powinni mieć możliwość dokładnego zapoznania się z tym dokumentem. Zatem powinien on być umieszczony w bibliotece w widocznym miejscu aż do czasu wprowadzenia zmian w życie. Pozostaje skonfrontowanie pomysłów projektowych ze środkami jakimi dysponujemy na realizacje projektu i można przystępować do dzieła. Warto pochwalić się przed lokalna społecznością, że przed wprowadzeniem zmian w przestrzeni biblioteki pracownicy poprosili o pomoc użytkowników. To z pewnością wpłynie pozytywnie na integrację. Przed przystąpieniem do pracy dobrze jest zrobić zdjęcia wnętrz, aby później moc porównać stan przed i po zmianie. A potem można już świętować, oczywiście wspólnie z czytelnikami, doceniając szczególnie wkład w projekt uczestników gry partycypacyjnej.

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
  •   Umieszczenie rzutu - "efektu" gry w widocznym miejscu.
  •   Przystepienie do realizacji projektu.
Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
  1. Zdjęcia wnętrz przed realizacja projektu.
  2. Zdjęcia wnętrz po realizacji projektu.
  3. Wydarzenie uswietniające zmianę w bibliotece.
DZIEL SIĘ WIEDZĄ, MNÓŻ POMYSŁY!

Informacje dodatkowe

Ważne, żeby w trakcie gry partycypacyjnej wykorzystać w pełni energię uczestników. Dlatego tak ważna jest rola architekta-konsultanta, który powstrzyma swoje zawodowe ego i pozwoli płynąć pomysłom członków zespołu.