- Budżet działania: 500-5000 zł
- Czas przygotowania: 5 dni
- Czas trwania: 1 dzień
- Liczba organizatorów: 2
- Liczba uczestników: 3
Punkt obsługi czytelników, stanowisko pracy bibliotekarza, to swoiste centrum każdej biblioteki, ponieważ tu czytelnik styka się z przedstawicielem biblioteki. Miejsce spotkania, wymiany informacji, fragment przestrzeni, którego czytelnik szuka wzrokiem od wejścia, powinno być atrakcyjne wizualnie. Często zmiana tego jednego miejsca może w znaczący sposób wpłynąć na odbiór całej przestrzeni biblioteki. Jeśli masz wpływ na aranżację wnętrz na etapie projektowania biblioteki, warto zainteresować się tym specjalnym wycinkiem przestrzeni i przekazać projektantowi jak najwięcej pomocnych informacji, tak aby powstałe rozwiązanie było nie tylko funkcjonalne z punktu widzenia ergonomii, ale również przyciągało wzrok i zachęcało do kontaktu. Jeśli chcesz tylko odświeżyć wnętrza i nie masz zbyt wiele funduszy, nic straconego. Niewielkim nakładem sił i środków można uatrakcyjnić każdą ladę recepcyjną. Wystarczy pomysł i determinacja przy jego realizacji.
Nowoczesna biblioteka czy to w wielkim mieście, czy w małej miejscowości powinna być przede wszystkim otwarta. Ideę otwartości można rozumieć tu na kilka sposobów, w sensie dosłownym i metaforycznym. Otwartość to przystępne godziny pracy, to ciekawa oferta skierowana do różnych grup czytelników, ale otwartość dotyczy również kwestii przestrzeni. Zmieniając punkt obsługi czytelników, dbając by był on funkcjonalny i atrakcyjny wizualnie budujemy ideę otwartości biblioteki w przestrzeni. Pamiętaj również, że lada recepcyjna jest stanowiskiem pracy bibliotekarza. Patrząc z tego punktu widzenia ważne jest, aby to miejsce było wygodne i funkcjonalne także biorąc pod uwagę osobę, która spędza tam dużo czasu. Bibliotekarz powinien mieć do dyspozycji stanowisko pracy, w którym będzie miał zapewniony łatwy dostęp do komputera, ale jednocześnie będzie miał możliwość łatwo nawiązać kontakt z obsługiwanym czytelnikiem. Wygoda i atrakcyjność tego miejsca musi działać w obie strony.
Najważniejszy jak zwykle jest pomysł. Przed przystąpieniem do opracowywania nawet niewielkiego projektu warto przemyśleć jego założenia:
- ile miejsca chcesz przeznaczyć na punkt obsługi czytelnika,
- czy miejsce, którym obecnie dysponujesz jest wystarczające, czy trzeba tę przestrzeń powiększyć,
- ile osób na stałe będzie pracować przy ladzie recepcyjnej,
- jaka jest zależność punktu obsługi czytelnika do ogólnej przestrzeni biblioteki, czy jest on widoczny od wejścia; a jeśli nie, może warto pokusić się o małe przemeblowanie,
- czy lada, którą dysponujesz jest funkcjonalna dla czytelnika, czy wysokości mebla są zróżnicowane,
- czy lada, którą dysponujesz jest funkcjonalna dla bibliotekarza , czy jest to wygodne stanowisko pracy także przy komputerze,
- czy punkt obsługi jest wystarczająco dobrze oświetlony
- czy punkt obsługi wyróżnia się wizualnie, z jakich materiałów wykonana jest lada i czy odpowiada stylowi wnętrz całej biblioteki,
- czy użyte materiały są łatwe do utrzymania w czystości,
- jaki masz budżet i co możesz zrobić w jego ramach. Jesli zdecydujesz się zrobić wszystko silami pracowników biblioteki, może warto wciągnąć w to działanie także czytelników? Określ, kogo dokładnie potrzebujesz do pomocy i ogłoś to (na stronie www biblioteki, na plakatach przed budynkiem i w środku, w miejscowym urzędzi gminy).
-
Dystans. Podejmując decyzje projektowe warto poznać zdanie kilku osób.
-
Wsparcie. Dobrze skonfrontować przemyślenia wszystkich pracowników biblioteki.
-
Realistyczny kosztorys.
-
Inspiracje. Warto poszukać rozwiązań, które nam się podobają.
-
Orientacja w rynku. Co gdzie kupić, kogo zatrudnić, co zrobić samemu.
-
Decyzje. Co dokładnie chcesz zrobić.
W trakcie realizacji działania dobrze jest trzymać się przyjętych i przemyślanych założeń. Jeśli masz możliwość i fundusze, aby skorzystać z porady osoby profesjonalnie zajmującej się projektowaniem, zrób to. Warto skorzystać z cudzego doświadczenia. Jeśli wszystko robisz samodzielnie, oto kilka wskazówek:
- lada recepcyjna powinna być dobrze widoczna i przyciągać wzrok, najlepiej już od wejścia,
- można to osiągnąć na kilka sposobów – za pomocą kształtu, koloru, dekoracji, oświetlenia,
- użyte materiały muszą być łatwe do utrzymania w czystości, odporne na zarysowania,
- dobrze korzystać z pomocy lokalnych fachowców, w razie problemów, łatwiej będzie skłonić ich do wprowadzenia poprawek,
- lada recepcyjna powinna być dobrze oświetlona. Jeśli nie masz funduszy, by zmienić ladę, możesz zainwestować tylko w atrakcyjne lampy, to dużo zmieni.
- jeśli przenosisz ladę recepcyjną w nowe miejsce, pamiętaj o dostępie do sieci elektrycznej.
-
Sensowne rozplanowanie czasu. Tak, aby nie zakłócać trybu pracy biblioteki.
-
Realizacja planu prac- przemeblowanie, odświeżanie mebli, malowanie, montaż oświetlenia.
-
Jeśli korzystasz z pomocy projektanta, zaufaj mu i realizuj przyjety harmonogram prac.
-
Jeśli zamawiasz nową recepcję u wykonawcy, przemysl przedstawione rysunki i materiały przed akceptacją.
-
Jeśli robisz wszystko samodzielnie, zacznij od najbrudniejszych prac (szlifowanie, malowanie)
-
Wybierając materiały proś sprzedawców o jasne instrukcje użytkowania (np. czas schnięcia farb)
-
Jesli nie masz pewności, jak coś zrobić, poproś o radę fachowca w danej dziedzinie lub poszukaj instrukcji w sieci.
Przed przystąpieniem do pracy dobrze jest zrobić zdjęcia wnętrz, aby później moc porównać stan przed i po zmianie. Jeśli projekt jest przemyślany, na pewno po jego realizacji odbiór wnętrza, funkcjonalny i estetyczny, poprawi się. Zrób bilans kosztów, zastanów sie, co udało się w 100%, a co wyszło nie do końca zgodnie z oczekiwaniami. Z pewnością odczujesz ogromną satysfakcję związaną z przeprowadzeniem planowanej zmiany. Podziel sie tym uczuciem z innymi. Włącz czytelników w świętowanie nowej jakości w bibliotece. Zorganizuj wydarzenie kulturalne z okazji nowej odsłony wnętrza biblioteki, zaproś twórcę na wieczór autorski albo zgromadź czytelników na wieczorze wspólnego czytania. Jeśli czytelnicy włączyli się w działanie na rzecz biblioteki, koniecznie doceń ich wysiłek. Doceń także swój własny wkład oraz innych pracowników biblioteki. Zastanów się, czy chcesz w przyszłości dokonać kolejnej zmiany we wnętrzu biblioteki, a jeśli tak, to kiedy chcesz ją przeprowadzić.
-
Bilans, nie tylko finansowy.
-
Wyeksponowanie efektów zmiany.
Dobrze jest pamiętać o podstawowej zasadzie projektowania - nigdy nie ma tylko jednego rozwiązania, są takie, które bardziej lub mniej nam sie podobają. Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z pomocy profesjonalnego projektanta wnętrz. Taka osoba powinna na etapie projektowym przedstawić kilka alternatywnych rozwiązań, tak aby można było wybrać spośród nich optymalne (funkcjonalnie, estetycznie i finansowo). Jest to także osoba, która pomoże Ci podjąć decyzję skutkującą najlepszym spełnieniem Twoich oczekiwań.