- Budżet działania: 0 zł
- Czas przygotowania: bez ograniczeń
- Czas trwania: 100 lat
- Liczba organizatorów: 0
- Liczba uczestników: 0
- biznes
- darowizna
- dotacja
- fundacje korporacyjne
- organizacje pozarządowe
- partnerstwa
- partnerstwa lokalne
- sponsoring
- społeczna odpowiedzialność biznesu
- społecznie odpowiedzialne terytorium
- współpraca
- partnerstwa i sieci
- partycypacyjne podejmowanie decyzji
- pozyskiwanie funduszy
- wizja i misja instytucji
- zarządzanie zespołem
W dzisiejszych czasach nikt już nie podważa wartości współpracy biblioteki z organizacjami pozarządowymi czy biznesem. Obecnie pytanie brzmi: w jaki sposób biblioteka może współpracować i z jakich form współpracy korzystać?
Wyobraźmy sobie, że biblioteka dostrzega, że osoby starsze nie potrafią obsługiwać komputera, xero, zamawiać książek przez internet, nie korzystają ze stanowisk komputerowych w bibliotece. Co robi w tej sytuacji?
Scenariusz 1 Najczęściej postanawia zorganizować trzytygodniowe zajęcia komputerowe dla 10 seniorów przychodzących do biblioteki, gdyż takie ma możliwości lokalowe i sprzętowe. Jeśli chce je wypromować poza biblioteką kontaktuje się np. Klubem Seniora, jeśli poszukuje specjalisty do poprowadzenia zajęć kontaktuje się z nauczycielem informatyki ze szkoły. Czasem sięga po pomoc finansową lokalnych przedsiębiorców, jeśli nie ma wystarczającej ilości sprzętu lub odpowiedniego oprogramowania.
Czy jest możliwy inny scenariusz?
Scenariusz 2 Może zorganizować spotkanie wszystkich wyżej wymienionych podmiotów, powiedzieć o swojej obserwacji i próbować zaplanować z pozostałymi instytucjami, organizacjami, plan działania na dłuższy, może np. roczny, okres czasu. W zajęciach mogłoby uczestniczyć 50 starszych osób, jeśli odbywałyby się w szkole, gdyż dysponuje ona większą liczbą komputerów. W bibliotece mogłyby odbywać się dodatkowe konsultacje prowadzone przez personel biblioteki. Bank Spółdzielczy może zorganizować zajęcia z bankowości elektronicznej, młodzież ze Szkolnego Klubu Wolontariusza pomoże seniorom w nauce.
To na czym zależy głównie przedstawicielom sektora pozarządowego to: • zwiększenie skuteczności swoich działań, • oszczędności finansowe, • rozwiązywanie problemów, którymi inne podmioty się nie zajmują lub ich pomoc jest niewystarczająca, • wpływanie na rozwiązania lokalne, np. społeczne, kulturalne, tworzone przez samorząd, • poprawa jakości życia mieszkańców danej społeczności, osób z danej grupy.
To na czym przede wszystkim zależy przedstawicielom biznesu to: • promocja, • poszerzenie grupy klientów/ zdobycie nowych rynków zbytu, • zbudowanie dobrych relacji z klientami, • zwiększenie zysków, • wzrost zamożności mieszkańców.
Czy potrzeby biblioteki są podobne? Czy może ona spotkać się z innymi sektorami w celu ich wspólnego zaspokojenia?
Jednym z głównych mianowników dla wszystkich trzech grup, choć z nieco innych pobudek, jest dbałość o jakość życia ludzi z danej miejscowości. Będzie to możliwe, jeśli wszystkie trzy sektory będą – w myśl idei SPOŁECZNIE ODPOWIEDZIALNEGO TERYTORIUM – dbały o to, co się dzieje w danej społeczności, nie ograniczając się jedynie do swojej "branży", a rozumiejąc, że jest to system naczyń połączonych, i że każdy zyska na tym, kiedy zadba zarówno o rozwój społeczny, kulturalny, ekonomiczny oraz ochronę otoczenia przyrodniczego danej miejscowości. Wspólna dbałość o miejsce, w którym żyjemy i pracujemy, o ludzi z którymi jesteśmy na co dzień jest podstawą długofalowej skutecznej współpracy trzech sektorów.
Współpraca podejmowana przez biblioteki może mieć zarówno charakter finansowy, jak i pozafinansowy.
Do kluczowych form współpracy finansowej należą m.in.: • darowizna, • dotacja, • sponsoring.
Do kluczowych form współpracy pozafinansowej należą m.in.: • wsparcie merytoryczne i rzeczowe, • barter, • wspólna realizacja projektów/przedsięwzięć, • wolontariat, w tym wolontariat pracowniczy, • partnerstwa lokalne, • klastry.
Więcej na temat każdej z wyżej wymienionych form dowiesz się z materiału będącego załącznikiem do tej inspiracji.
-
Zachęcam do lektury załącznika. W nim znajdziecie rozwinięcie tego, o czym krótko napisałam powyżej!
-
Aby poznać wybrane formy współpracy biblioteki z biznesem i organizacjami pozarządowymi zajrzyjcie do załącznika poniżej!
-
znajomość lokalnych problemów z perspektywy mieszkańca/mieszkanki
-
pozbycie się stereotypów na temat innych instytucji, podmiotów, sektorów
-
świadomość potrzeb innych instytucji, organizacji, przedsiębiorstw działających na terenie biblioteki
-
nastawienie na dialog
-
wiedza na temat różnorodnych form współpracy, ich możliwości i ograniczeń
-
sprawdź, jakie problemy są ważne dla mieszkańców, z jakimi trudnościami się borykają
-
zrób mapę organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw i porozmawiaj indywidualnie z kluczowymi liderami/liderkami każdego z tych podmiotów
-
zorganizuj spotkanie, na którym przedstawisz kluczowe problemy i zapytasz innych, jak możecie wspólnie je rozwiązać
-
informuj mieszkańców, samorząd o działaniach biblioteki :) POKAŻ, ŻE NIE JEST TO TYLKO WYPOŻYCZALNIA KSIĄŻEK
-
Monitoruj w jakim stopniu zmienia się sytuacja ludzi, ZBIERAJ DOWODY NA TO, ŻE BIBLIOTEKA POMAGA INNYM W ROZWOJU, POKONYWANIU CODZIENNYCH TRUDNOŚCI
-
Bądź wytrwały/wytrwała - to nie jest jednorazowe działanie - TO NOWY SPOSÓB PRACY BIBLIOTEKI!