• Sceariusz
  • Publikacja: 03.02.2014
  • Edycja: 03.02.2014
  • 5 
PARTNERSTWO LOKALNE – NOWA JAKOŚĆ PRACY BIBLIOTEKI
PARTNERSTWO LOKALNE – NOWA JAKOŚĆ PRACY BIBLIOTEKI

  • Budżet działania: 0 zł
  • Czas przygotowania: bez ograniczeń
  • Czas trwania: bez ograniczeń
  • Liczba organizatorów: 0
  • Liczba uczestników: 0
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Czasy, kiedy rozwiązywaniem problemów społecznych, zaspakajaniem potrzeb lokalnych, czy organizowaniem społecznej przestrzeni zajmowała się jedna, wyspecjalizowana instytucja, a specjaliści z różnych dziedzin nieraz nie wiedzieli nawzajem o swoim istnieniu, należą bezpowrotnie do przeszłości. W epoce społeczeństwa obywatelskiego, w którym człowiek jest najważniejszy, jedynym sposobem na sprawne działanie społeczne jest podejście całościowe i wieloaspektowe. Jednak, aby problemy ujmować kompleksowo, niezbędna jest współpraca między osobami i organizacjami o różnorodnych zakresach działań. W szybko zmieniającej się rzeczywistości, w dobie coraz większej ilości zadań i działań realizowanych przez wszystkich, konieczne jest partnerstwo lokalne, czyli sposób działania oparty na współpracy lokalnych instytucji, organizacji oraz mieszkańców.

Budowanie długofalowej współpracy w celu wspólnego działania na rzecz rozwiązania określonego problemu, jest ważnym i często trudnym zadaniem. Partnerstwo nie jest zjawiskiem, które może się łatwo rozpocząć i zafunkcjonować spontanicznie. Jego budowa i rozwój wiążą się z edukacją, zdobywaniem doświadczenia uczestników, konieczna może być również pomoc specjalistów. Biblioteka, jako miejsce bardzo ważne w danej społeczności, może odegrać istotną rolę w inicjowaniu i współtworzeniu partnerskiej współpracy. Biblioteka to przecież nie tylko zbiór książek, to przede wszystkim pracownicy i ich kompetencje, a także konkretne miejsce, które służy kontaktom z ludźmi i bywa przestrzenią dla wydarzeń społecznych oraz kulturalnych.

Dlaczego warto?

W epoce społeczeństwa informacyjnego, w której różnorodne toki myślowe przeplatają się, zanikają i pojawiają w najmniej spodziewanych miejscach, jedynym sposobem na sprawne działanie społeczne jest podejście wieloaspektowe. Jednak, aby problemy ujmować całościowo, niezbędna jest współpraca między osobami i organizacjami o różnorodnych zakresach działań. Idea długofalowej współpracy między lokalnymi władzami, organizacjami oraz społecznie odpowiedzialnymi przedsiębiorcami spotyka się z coraz większym zainteresowaniem osób i instytucji, zauważających sens i rolę wspólnego działania na rzecz rozwiązywania problemów danej społeczności lokalnej. Gdy mówimy o partnerstwie lokalnym, mamy na myśli współpracę trwałą, efektywną, ukierunkowaną na cele i transfer wiedzy – współpracę, w której podmioty nawzajem się wzbogacają, otwierając się na bogactwo doświadczeń innych i na odmienne sposoby myślenia. Trójsektorowe partnerstwo jest próbą lepszego wykorzystania zasobów i możliwości, które są w dyspozycji organizacji i instytucji działających w sektorze publicznym, gospodarczym i pozarządowym zarówno na szczeblu krajowym, regionalnym, jak i lokalnym.

W trakcie przygotowania

Po pierwsze, należy w prosty sposób dokonać analizy środowiska. Obejmuje ona wszystkie instytucje oraz zjawiska związane z problemami lub potrzebami, bez względu na ich rozmieszczenie terytorialne. Społeczność lokalna zawiera wiele podmiotów i tylko niektóre z nich mogą być związane z danym problemem czy potrzebą. Analizy środowiska dokonuje się poprzez określenie: • instytucji lub organizacji oraz zjawisk sprzyjających naszym działaniom, • instytucji lub organizacji oraz zjawisk hamujących nasze działania.

Po drugie należy dokonać analizy potencjalnych partnerów, nie tylko z perspektywy władzy, radnych czy kluczowych instytucji, ale także mieszkańców, czy ważnych osób w społeczności lokalnej. Przeprowadzając rozeznanie patrzmy na potencjalnych partnerów szeroko: od samorządów i przedstawicieli władzy, po lokalnych liderów, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe, grupy formalne i nieformalne. Analiza środowiska jest podstawą do określenia osób i instytucji, które warto pozyskać. Im bardziej różnią się od siebie tym lepiej - podstawową wartością partnerstwa jest różnorodność partnerów.

Trzeci krok to tworzenie grupy partnerskiej, czyli wspólne spotkanie, którego celami są: • wzajemne poznania się partnerów, • ustalenie obowiązujących wartości i reguł, • omówienie i zdefiniowanie przez wszystkich partnerów wspólnego celu.

W trakcie realizacji

Przede wszystkim należy zagwarantować odpowiednią ilość czasu na wzajemne poznanie się. Powinno być ono tematem przewodnim na kilku pierwszych spotkaniach. Trzeba przykładać taką samą wagę do relacji pomiędzy partnerami, jak i do zadań. Rozmowy nie są czasem straconym, o ile pilnujemy, aby były one na temat, chociaż i tego nie zawsze trzeba tak restrykcyjne przestrzegać. Często partnerstwo składa się bowiem z bardzo silnych liderów. Dlatego, zanim grupa podejmie jakiekolwiek działania, jej członkowie po prostu muszą się polubić, obdarzyć sympatią i zaufaniem.

Ważne jest, aby ustalić stopień zaangażowania członków oraz uzyskać od nich deklaracje, co do zasobów, które mogą zainwestować. Pamiętajmy, że zasoby to nie tylko wkład finansowy.

Po zakończeniu

FORMALIZOWAĆ CZY NIE?

Generalnie najważniejsza nie jest forma, ale wspólne działania. Praktyka i doświadczenia Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL pokazują, że wszystko zależy od sytuacji i chęci parterów. Należy zwrócić uwagę, że partnerstwo to DOBROWOLNOŚĆ, nie tylko w zakresie udziału w partnerstwie, ale także jego formie. Zarówno sformalizowane, jaki i niesformalizowane partnerstwa sprawnie działają, jeżeli osadzone są na podstawowych zasadach takich jak: • dobrowolność udziału uczestników, • równość uczestników wobec siebie, • wspólnie ustalony przez wszystkich uczestników problem lub potrzeba i sposoby jego rozwiązania czy zaspokojenia.

DZIEL SIĘ WIEDZĄ, MNÓŻ POMYSŁY!

Informacje dodatkowe

Tworzenie lokalnych partnerstw to długofalowy proces, który wymaga nie tylko chęci do wspólnej pracy, ale także wiedzy merytorycznej.

W sieci trudno znaleźć informacje na temat etapów, czy zasad tworzenia partnerstw, stąd zachęcamy do skorzystania z wiedzy i doświadczenia Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, które od ponad 10 lat zajmuje się tą płaszczyzną.

W tym czasie opracowało skuteczną i uniwersalną metodę ożywiania społecznej energii, którą nazwało animacją społeczną. Jej zastosowanie przynosi realne zmiany w życiu ludzi i zbiorowości. Sprawdzoną i efektywną strategią, okazało się wspieranie aktywnych społeczności poprzez odpowiednio przygotowane do tej roli lokalne instytucje publiczne, które promujemy pod wspólną marką CAL – Centrum Aktywności Lokalnej. Innowacyjne rozwiązania służą praktycznej realizacji idei zrównoważonego rozwoju lokalnego, którego efektem jest lepsza jakość życia i równe szanse rozwoju dla każdego obywatela. Jest to możliwe przede wszystkim poprzez uruchomienie potencjału ludzi – „odkrycie siły społeczności“.