- Budżet działania: 30 zł
- Czas przygotowania: 5 tygodni
- Czas trwania: 3 tygodnie
- Liczba organizatorów: 5
- Liczba uczestników: 46
15 maja 2013 r. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy włączyła się w ogólnopolską akcję ph.”Odjazdowy Bibliotekarz” organizując rajd rowerowy do Płonki Kościelnej.
Uczestnikami rajdu byli czytelnicy, bibliotekarze, wolontariusze wraz z opiekunem, Komendant łapskiej Policji oraz członkowie Łapskiego Towarzystwa Rowerowego ”Peleton” z prezesem Panem Leszkiem Łapińskim na czele, który uświetnił wycieczkę jadąc rikszą.
Punktualnie o 15.00 wszyscy zebrali się przed budynkiem Biblioteki, gdzie Policjant poinformował uczestników o zasadach bezpieczeństwa jakie obowiązują w trakcie przejazdu rowerowego. Bogatsi o cenne wskazówki, w asyście radiowozów policyjnych wyruszyliśmy do pobliskiej wsi pokonując kilkukilometrową trasę.
Na miejscu serdecznie przywitali nas czytelnicy Filii Bibliotecznej w Płonce Kościelnej. Na wstępie naszego pobytu zwiedziliśmy tamtejszą bibliotekę oraz wysłuchaliśmy fragmentu książki pt. „Magiczne drzewo”, która była wstępem do dalszej zabawy z układaniem puzzli.
Podczas imprezy nie zabrakło atrakcji: pieczenia kiełbasek, wspólnej zabawy z chustą animacyjną, układania magicznych puzzli, śpiewu przy dźwiękach gitary oraz niespodzianki gospodarzy: swojskich wyrobów (sera, chleba, ciasta). Jednym słowem samych pyszności. Nasz piknik uświetnił również występ lokalnego zespołu folklorystycznego Płonkowianki.
Było tak fajnie i miło, że ze smutkiem w oczach musieliśmy rozstać się z przyjaciółmi. W powrotnej drodze nad naszym bezpieczeństwem czuwali Policjanci, dzięki którym wszyscy cali i zdrowi dotarliśmy do domów.
Warto organizować tego typu działania, ponieważ jest to przede wszystkim promocja biblioteki w środowisku lokalnym, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, bezpośredni kontakt z przyrodą, dobra zabawa na łonie natury, miła rodzinna atmosfera, sprzyjające warunki dla integracji pokoleń, podniesienie aktywności fizycznej, oderwanie się od codziennych obowiązków.
Przygotowania rozpoczęliśmy od wydrukowania plakatów, ulotek ogłoszeń na stronie internetowej biblioteki, Urzędu Miasta. Wystosowaliśmy pismo do Komisariatu Policji w Łapach o zabezpieczenie przejazdu rowerowego.
Znaleźliśmy partnerów: wolontariuszy, Towarzystwo Rowerowe PELETON i osoby chętne do pomocy przy organizacji rajdu.
Wystosowaliśmy pisma do sponsorów.
Wytyczyliśmy trasę przejazdu Płonki Kościelnej, porozumieliśmy się z tamtejszą Filią Biblioteczną i Wiejskim Domem Kultury.
Trudności: nie wszyscy mieli sprawne rowery.
-
drukarka
-
telefon
-
papier
-
Internet
-
zgody rodziców
-
zgody komisariatu Policji
-
Promocja rajdu (plakaty, ulotki, strony www, ustny przekaz)
-
Uzyskanie zgody Komisariatu Policji, rodziców, Towarzystwa Rowerowego, wolontariuszy
-
wybór miejsca METY
-
pozyskanie sponsorów, partnerów
Kluczowym etapem realizacji zadania było zorganizowanie Odjazdowego Bibliotekarza. Głównym celem była promocja biblioteki w środowisku lokalnym, integracja międzypokoleniowa, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, dobra zabawa, podniesienie aktywności fizycznej, oderwanie się od codziennych obowiązków. Rajd zorganizowany był po raz pierwszy i cieszył się ogromnym zainteresowaniem.
-
wsparcie sponsorów
-
pomoc wolontariuszy i partnerów
-
wsparcie Policji
-
uczestnicy
-
sprzyjające warunki atmosferyczne
-
sprawny sprzęt sportowy
-
zbiórka przed Biblioteką
-
zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa
-
wyjazd do Płonki Kościelnej
-
gorące przywitanie
-
czytanie książki, zwiedzanie Filii Bibliotecznej w Płonce Kościelnej
-
ognisko i pieczenie kiełbasek
-
degustacja regionalnych potraw i kiełbasek
-
zabawy ruchowe na świeżym powietrzu (chusta animacyjna kalambury, układanie puzzli, wspólne biesiadowanie)
-
występ zespołu folklorystycznego PŁONKOWIANKI
-
zakończenie rajdu i wyjazd do Łap
Po zakończeniu rajdu został napisany artykuł, który wraz ze zdjęciami ukazał się w: www.bibliotekalapy.pl www.lapy.podlasie.pl www.biblioteki.org Gazeta Łapska, Kurier Poranny Głównym celem była promocja biblioteki w środowisku lokalnym, integracja międzypokoleniowa, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.
-
komputer
-
Internet
-
wystosowaliśmy podziękowania Policji, sponsorom, wolontariuszom, partnerom, współorganizatorom.
krótki czas trwania rajdu (należy zaplanować większą liczbę godzin na wspólne biesiadowanie)
Autor scenariusza: Anna Muszyńska, kontakt: oddzbibllapy5@wp.pl