• Sceariusz
  • Publikacja: 26.06.2013
  • Edycja: 26.06.2013
  • 1 
Odjazdowy Bibliotekarz w Lubaczowie
Odjazdowy Bibliotekarz w Lubaczowie

  • Budżet działania: 800 zł
  • Czas przygotowania: 1 miesiąc
  • Czas trwania: 1 dzień
  • Liczba organizatorów: 16
  • Liczba uczestników: 120
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Przedsięwzięcie polegało na zaangażowaniu miłośników książek i rowerów do wspólnego wyjazdu integrującego lokalne środowisko czytelników i bibliotekarzy.

Dlaczego warto?

Rajd zintegrował miejscowe środowisko bibliotekarskie, zmienił stereotypowe postrzeganie bibliotek, propagował rower jako środek lokomocji, propagował aktywny model spędzania wolnego czasu, a przede wszystkim promował bibliotekę i czytelnictwo.

Udział w rajdzie władz miasta Lubaczowa: Pani Burmistrz, Zastępcy Burmistrza oraz Pani Skarbnik, przyczynił się do podniesienia rangi tego przedsięwzięcia, ponadto władze miasta swoją obecnością promowały aktywny styl życia oparty o literaturę i piękno mowy ojczystej.

Uśmiech i zadowolenie, goszczące na twarzach wszystkich uczestników świadczyły o tym, że był to świetny pomysł na wspaniałą imprezę, dlatego gorąco zachęcam wszystkich bibliotekarzy do udziału w kolejnych edycjach akcji Odjazdowy Bibliotekarz.

W trakcie przygotowania

Etap przygotowań polegał na zapoznaniu się z akcją „Odjazdowy Bibliotekarz” realizowaną w poprzednich edycjach w różnych bibliotekach. Celem tych działań było przygotowanie własnej koncepcji akcji w Lubaczowie. Kontakty ze współorganizatorami utrzymywane były drogą mailową oraz telefonicznie, uczestnicy rajdu informowani byli w siedzibach bibliotek- organizatorów rajdu.

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
  •   Komputer oraz nieograniczony dostęp do internetu
Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
  1. Zakup koszulek dla uczestników rajdu.
  2. Przygotowanie wierszy czytanych podczas rajdu.
  3. Przygotowanie konkursów.
  4. Opracowanie plakietek i chorągiewek.
  5. Opracowanie plakatów informacyjnych.
  6. Opracowanie regulaminu rajdu.
  7. Pisanie pism do sponsorów o wsparcie rzeczowe imprezy (książki na nagrody, kiełbasa, pieczywo, woda mineralna, ciasta).
  8. Pisanie pism do służb zabezpieczających imprezę: Policja, straż miejska, straż graniczna.
  9. Nawiązanie współpracy z bibliotekarzami z bibliotek: Pedagogicznej w Lubaczowie, w Baszni Dolnej, Horyńcu Zdroju.
  10. Kontakt z bibliotekami w sąsiednich miejscowościach, które brały udział w poprzedniej edycji akcji.
  11. Wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego.
W trakcie realizacji

Kluczowym etapem działania był przejazd rowerami na trasie Lubaczów- Basznia Dolna- Antoniki- Bałaje- Lubaczów, tj. ok. 15 km. Głównym celem rajdu była zmiana stereotypowego postrzegania bibliotek, propagowanie roweru jako środka lokomocji, propagowanie aktywnego modelu spędzania wolnego czasu, a przede wszystkim promocja bibliotek i czytelnictwa.

Największą trudnością okazało się załatwienie wszelkich pozwoleń na bezpieczny przejazd drogami publicznymi. Ze względu na to, że rajd organizowany był po raz pierwszy wszystko dla nas było nowe.

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
  •   Rower i uśmiech na twarzy
Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
  1. Rajd zakończył się około godz. 14.00.
  2. Nie zabrakło też chętnych do konkurencji sprawnościowych, polegających na przewiezieniu rowerem jak największej ilości książek.
  3. Przyjazd do Lubaczowa i przejazd przez rynek miejski stanowił punkt kulminacyjny imprezy. Na placu przy Miejskim Domu Kultury pod czujnym okiem publiczności odbyła się ostatnia część akcji. Do pomarańczowego rajdu dołączali przechodnie, którzy brali aktywny udział w różnych konkursach. Tym razem dorośli mogli zdobyć nagrody, wykazując się znajomością prozy polskiej, ukrytych w wierszach przysłów oraz śpiewanych utworów Tuwima.
  4. Przygotowana przez bibliotekarzy z Biblioteki Pedagogicznej w Lubaczowie inscenizacja – Sąd nad książką, była już ostatnim elementem naszego pobytu w Antonikach. Sąd wydał wyrok skazując książkę na życie wśród ludzi, ku uciesze wszystkich uczestników rajdu.
  5. Milusińscy zostali obdarowani pozyskanymi od sponsorów nagrodami, odpowiadając na różne pytania dotyczące wspomnianego już poety: o jakiej Zosi jest mowa w wierszu Tuwima?, o jakim Dyziu mówi wiersz?, jaka jest lokomotywa? Starsi uczestnicy rajdu zmierzyli się natomiast z literaturą klasyczną, odgadując tytuł i autora czytanego fragmentu utworu.
  6. Po krótkim postoju i pokrzepieniu sił wyruszyliśmy w dalszą podróż w kierunku miejscowości Antoniki. Dłuższy postój w Antonikach, to różnorodne atrakcje dla ciała i ducha już dla ponad 100-osobowej grupy: pieczone przez tamtejsze Koło Gospodyń Wiejskich kiełbaski na grillu, zimne napoje, kawa, herbata, gra w siatkówkę przez małych i dużych amatorów sportu, zabawy najmłodszych uczestników rajdu, a przede wszystkim cieszące się popularnością konkursy literackie dla dzieci i młodzieży.
  7. Nasz rajd wzmocniony po drodze o 10-osobową grupę bibliotekarzy i czytelników z miejscowości Młodów, dotarł do Baszni Dolnej ok. godz. 10.00, gdzie był z radością witany przez oczekujących na nas bibliotekarzy i czytelników z Baszni, z Załuża oraz Horyńca Zdroju.
  8. Rozbrzmiewały między innymi słowa „Lokomotywy”, „Dwóch wiatrów”, „Ptasiego radia”, przypominając jednocześnie, że rok 2013 jest Rokiem Juliana Tuwima.
  9. Podczas jazdy były czytane wiersze Tuwima, które wzbudzały ogromne zainteresowanie i zachwyt mijanych po drodze mieszkańców.
  10. Rajd liczący ponad 50 osób, wyruszył spod budynku MBP w Lubaczowie o godz. 9.00 w asyście policji i straży granicznej.
Po zakończeniu

W poniedziałek po zakończeniu rajdu nastąpiło podsumowanie działań związanych z realizacją przedsięwzięcia. Ponadto została opracowana dokumentacja zdjęciowa na podstawie której została przygotowana wystawa fotografii z wyjazdu oraz rozpoczęto prace nad montażem filmu z rajdu. Celem tych działań jest promocja akcji „Odjazdowy Bibliotekarz” w lokalnym środowisku.

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
  •   Materiały potrzebne do organizacji wystawy
Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
  1. Uczestnicy rajdu po zakończeniu imprezy deklarowali chęć uczestnictwa w kolejnych edycjach
DZIEL SIĘ WIEDZĄ, MNÓŻ POMYSŁY!

Co mogło być zrobione inaczej?

Wszystkie działania związane z realizacją rajdu przebiegały bez większych zakłóceń.

Informacje dodatkowe

Autor scenariusza: Katarzyna Pelc-Antonik, Elżbieta Wawrzyniec

Fot. lubaczow.com.pl