- Budżet działania: 120 zł
- Czas przygotowania: 2 tygodnie
- Czas trwania: 3 miesiące
- Liczba organizatorów: 15
- Liczba uczestników: 300
Ciekawy i prosty sposób na rozwijanie zaintresowań młodzieży i promowanie czytelnctwa. Młodzież wybiera książki kojarzące się z jesienią (na okładce np.: kolor, tytuł, ilustracja), Potem przygtowuje sesję fotograficzną (aranżacje tła do każdej ksiązki, wykonanie fotografii). Następnie przygotowuje wystawę w formie tradycyjnej i wirtualną galerię. Na zakończenie wernisaż i prezentacja wystawy. Potem oglądający i powodzenie u czytelników zaprezentowanych tytułów.
To niezbyt kosztowny i atrakcyjny sposób na promowanie czytelnictwa. Gwarantowane, że jak zrobimy ciekawe zdjęcia to większość zaprezentowanych tytułów znajdzie szybko swoich czytelników. Pewnie zadziała tzw. ciekawość. Rozwijamy zaintresowania młodycyh ludzi, pomagamy im w rowijaniu kreatywności. Wróci do nas natomiast zaintresowanie młodzieży biblioteką i ksiażką- to już sukces.
Zbieramy grupę mlodych ludzi zainteresowanych przygotowaniem sesji fotograficznej i potem wystawy. Wybieramy książki kojarzące się z jesienią, np. kolor okładki, dosłowna ilustracja, tytuł- zależy to od pomysłowości mlodych ludzi. Na roboczym spotkaniu ustalamy kto przyniesie i jakie rekwizyty, co możemy wykorzystać z biblioteki, czyli robocze koncepcje aranżacji fotografii. Robimy podział ról (np.: odpowiedzialni za robienie fotografii, scenografię), Ustalamy termin sesji.
-
Książki
-
Pomysły (robocze) na aranżacje
-
Podział zadań
-
Zbieramy młodzież zainteresowaną przygtowaniem sesji i wystawy
-
Młodzież wybiera książki
-
Kompletowanie rekwizytów do fotografii (Wymyślamy co każdy może znaleźć w domu, a jakie rekwizyty znajdujące się w bibliotece możemy wykorzystać
-
Zapewnienie w miarę możliwości dobrego aparatu
-
Ustalenie terminu sesji fotograficznej
Młodzież robi aranżacje tła do każdej książki i fotografie. Najlepiej jak uczestnicy łączą się w mniejsze grupki i przygotowujemy kilka książek jednocześnie, wtedy nikt się nie nudzi i każdy czuję się potrzebny. Potem młodzi ludzie wybierają najlepsze zdjęcia na wystawę. Wywołujemy fotografie. Następnie młodzież przygotowuje ekspozycję w formie tradycyjnej i wirtualną galerię. Potem zapraszamy na wernisaż wystawy (plakat, media społecznościowe, informacja ustna). Dobrze przygotować ciasteczka i napoje na otwarcie wystawy.
-
Aparat fotograficzny
-
Wybrane książki
-
Rekwizyty (np. różne tkaniny, kartony, kosze, dynie, orzechy, kasztany, szyszki, jabłka,
-
Wyobraźnia
-
Wywołane fotografie
-
Wystawa-sztalugi, kartony A1, taśma samoprzylepna, nożyce,
-
ciasteczka, napoje
-
Plakat
-
Aranżujemy tło do każdej książki
-
Robimy fotografie
-
Wybieramy fotografie na wsystawę
-
Wywołujemy fotografie
-
Przygtowujemy wystawę (układ zdjęć, podklejenie na kartony, ustawienie sztalug)
-
Przygtowujemy wirtualną ekspozycję (udostępniona np. na: Fnapage'u biblioteki, stronie urzędu gminy)
-
Zapraszamy na otwarcie wystawy (plakat, informacja ustna, media społecznościowe)
-
Wernisaż wystawy
Przygtowujemy infromację o wystawie i zamieszczamy ją w mediach.
-
Informacja o wystawie
-
Przygotowujemy informację o wystawie (media lokalne, strona urzędu gminy, Fanpag'e biblioteki)
Nie należy przesadzać z ilością książek.
Wybierajmy ksiażki dla różnych grup czytelników, wtedy więcej osób jest zaintresowanych tymi tytułami. Optymalna grupa organzitorów 10-15 osób. Taka forma aktywności super sprawdza się wsród młodzieży gimnazjalnej.