- Budżet działania: 10 zł
- Czas przygotowania: 1 dzień
- Czas trwania: 1 dzień
- Liczba organizatorów: 1
- Liczba uczestników: 20
Pojęcie algorytmu jest dla uczniów, zwłaszcza młodszych, dość skomplikowane i trudne do zrozumienia. Zdecydowanie łatwiejsze jest opisanie algorytmu jako instrukcji wydawanej komputerowi. Jednak, aby uzmysłowić uczniom jak bardzo różni się wydawanie poleceń człowiekowi i komputerowi/robotowi warto wcielić się samemu w robota przygotowującego coś tak nieskomplikowanego jak kanapkę z dżemem.
Warto ponieważ to naprawdę świetna zabawa, a jednocześnie okazja do doskonalenia sprawności w komunikacji werbalnej. Zajęcia dają też poczuć specyfikę komunikacji z urządzeniami elektronicznymi, nieprzydatność w tej komunikacji naszego codziennego języka i konieczność formułowania poleceń w sposób maksymalnie ścisły i konkretny.
Przygotować musimy wszystkie konieczne elementy: chleb tostowy, dżem, nóż do smarowania, talerzyk. Warto też zaopatrzyć się w ręcznik papierowy (będzie brudno!) i rękawiczki jednorazowe (ręcę też będą brudne!).
-
chleb tostowy
-
dżem
-
nóż do smarowania
-
talerzyk
-
ew. ręcznik papierowy i rękawiczki jednorazowe
-
ew. fartuch czy inne zabezpieczenie dla ubrania, a także zabezpieczenie stołu
-
Gromadzimy wszystkie konieczne elementy
-
Możemy pomyśleć o "robotycznym" przebraniu
Czas na działanie! Na naszych zajęciach będziemy odgrywać rolę robota przygotowującego kanapki z dżemem. Wśród uczestników wybieramy jednego operatora, który za pomocą ustnych poleceń będzie sterował robotem, czyli nami. Operatora warto posadzić na szczególnym miejscu (np. na krześle, a resztę na dywanie lub na krześle na środku sali, a resztę razem w innym miejscu), żeby wyróżniał się z reszty uczestników, ale miał też dobry widok na robota.
Naszym zadaniem jest postępowanie jak najdokładniej zgodnie z poleceniami operatora, tak jak mogłaby to zrobić maszyna (np. weź chleb - podnosimy całe opakowanie z chlebem lub wyjmij chleb - wyjmujemy całą zawartość opakowania, a nie jedną kromkę). W tym miejscu musimy pamiętać, że w codziennej komunikacji bardzo często posługujemy się skrótami myślowymi i wielu informacji nawzajem się domyślamy. Uczestnicy naszych zajęć muszą właśnie zrozumieć, że maszyny nie mają takiej umiejętności.
-
Wszystkie rzeczy zgromadzone przy przygotowaniu się
-
tłumaczymy uczestnikom na czym będą polegały zajęcia; wybieramy jednego operatora (możemy go wylosować lub wybrać; możemy wybrać na zapas kilku tak, żeby wiedzieli, że ich kolej jeszcze przed nimi)
-
rozkładamy na stole talerzyk, nóż, chleb i dżem
-
zgłaszamy gotowość i czekamy na polecenia, a następnie wykonujemy je, pamiętając o "robotycznym nastawieniu", do momentu, gdy uda nam się wykonać kanapkę
-
proces przygotowania kanapki powtarzamy z kilkoma uczestnikami w zależności od czasu jakim dysponujemy
-
na koniec podsumowujemy to co działo się podczas przygotowania kanapek, podkreślając kwestie związane z komunikowaniem się z prawdziwym robotem czy innymi urządzeniami
Pierwowzór tego rodzaju zajęć można obejrzeć sobie na YT: https://youtu.be/leBEFaVHllE