• Sceariusz
  • Publikacja: 10.10.2016
  • Edycja: 11.10.2016
  • 0 
Monstery na obwodach, czyli jak uczyć o elektryczności za pomocą diody, baterii i odrobiny miedzi
Monstery na obwodach, czyli jak uczyć o elektryczności za pomocą diody, baterii i odrobiny miedzi

  • Budżet działania: 10 zł
  • Czas przygotowania: 1 dzień
  • Czas trwania: 1 dzień
  • Liczba organizatorów: 1
  • Liczba uczestników: 22
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Chcąc zaproponować uczniom ciekawą formę warsztatów w ramach Tygodnia Kodowania 2016, zorganizowaliśmy zajęcia dotyczące elektryczności, przewodnictwa oraz budowania prostych obwodów. Uczniowie mieli możliwość naocznego sprawdzenia jakie materiały cechują się przewodnictwem elektryczności, a jakie nie. Mogli również sprawdzić czy ciało ludzkie jest dobrym przewodnikiem i jak oddziałuje na nie prąd o niskim natężeniu. Uczestnicy warsztatów samodzielnie zbudowali również prosty układ elektryczny, który wyglądem przypominał coś innego niż kilka kabelków :D

Dlaczego warto?

Elektryczność jest dla uczniów oczywistą codziennością, ale rzadko mają możliwość sprawdzenia jej właściwości we własnoręcznych działaniach. Okazuje się to doskonałym połączeniem przyjemnego z pożytecznym - z jednej strony warsztaty okazały się świetną zabawą, z drugiej ładunek edukacyjny był nie do przecenienia.

Po warsztaty tego typu warto sięgnąć, aby poszerzyć zakres zajęć organizowanych przez bibliotekę poza te, które dotyczą bezpośrednio książek i czytelnictwa. Umożliwia to dotarcie również do osób dla których biblioteka nie jest miejscem pierwszego wyboru.

W trakcie przygotowania

Przygotowanie warsztatów rozpocząć trzeba od zgormadzenia materiałów, z których uczniowie tworzyć będą obwody. Należy również narysować i ewentualnie wyciąć potwory (młodszym dzieciom warto wyciąć, starsze mogą zrobić to same), które będą bazą dla naszych obwodów elektrycznych.

Nasz obwód elektryczny będzie zasilał diodę, która świecić będzie w oku naszego potwora, dlatego najlepiej będzie na początek zdecydować się na potwora z jednym okiem. Zasilany będzie baterią płaską, natomiast prąd płynąć będzie ścieżkami z taśmy miedzianej.

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
  •   Taśma miedziana samoprzylepna
  •   Dioda LED w wybranych kolorach
  •   Sztywne kolorowe kartki/brystol
  •   Bateria płaska (tzw. tabletka)
Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
  1. Rysujemy potwory i ewentualnie wycinamy. Pamiętamy o zaplanowaniu "podstawki", dzięki której nasz potwór będzie mógł stać i gdzie zamontujemy baterię.
  2. Taśmę miedzianą tniemy na odpowiednie kawałki
  3. Rozdzielamy diody i baterie
  4. W miejscu oka robimy przy pomocy igły dwie dziurki (dość blisko siebie). Będziemy przez nie przekładać nóżki diody.
  5. Na "lewej stronie" potwora rysujemy ołówkiem dwie ścieżki. Jedna prowadzi od spodu baterii do jednej z nóżek diody. Druga prowadzi od drugiej nóżki diody do góry baterii. Bateria będzie stykać się z nią dopiero po zagięciu rogu kartki (jak na dołączonym schemacie).
W trakcie realizacji

W końcu działamy! Udzielamy uczniom niezbędnych wskazówek i pomocy w razie problemów.

Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
  1. Jeśli nie wycięliśmy potworów dla uczniów teraz jest moment, żeby je wycięli.
  2. Przekładamy przez dziurki w oku nóżki diody. Zaginamy, żeby były "na płasko" i dotykały powierzchni kartki. Pamiętamy, że krótsza nóżka diody musi dotykać ścieżki prowadzącej do spodu baterii (-), a dłuższa do góry baterii (+).
  3. Naklejamy miedzianą taśmę. Ścieżki wyklejone z taśmy przebiegać muszą zgodnie z liniami narysowanymi ołówkiem. Zaczynać muszą się w okolicy połowy nóżek diody i nie mogą się przecinać. Warto zwrócić na to uwagę już podczas rysowania ścieżek ołówkiem.
  4. Zaginamy róg podstawki potwora w zagięciu umieszczając baterię.
  5. Oglądamy jak oko naszego stwora świeci w ciemnościach.
Po zakończeniu

Po warsztatach nie może zabraknąć wspólnego zdjęcia. Warto też zorganizować mini-wystawę naszych dokonać elektrycznych.

DZIEL SIĘ WIEDZĄ, MNÓŻ POMYSŁY!

Co mogło być zrobione inaczej?

W przypadku większej ilości czasu lub rozłożenia warsztatów na dwie części warto pozwolić uczestnikom zaprojektować swojego potwora. Połączymy wtedy działania plastyczne z inżynieryjnymi.

Informacje dodatkowe

W razie problemów czy pytań w kwestii konstrukcji obwodu warto sięgnąć do:

https://youtu.be/MpAvCYFR_z

https://youtu.be/S85JZQ7JAmsM