- Budżet działania: 50 zł
- Czas przygotowania: 30 dni
- Czas trwania: 8 miesięcy
- Liczba organizatorów: 2
- Liczba uczestników: 200
„15-stki z biblioteką” to cykl zajęć, adresowany do uczniów szkół podstawowych. Co miesiąc 15 dnia, każdego miesiąca do biblioteki zapraszani są przedstawiciele z różnych środowisk artystycznych, naukowych, zawodowych. Celem tych zajęć jest objaśnienie świata, przybliżenia specyfiki danego zawodu, przełamanie stereotypów, rozwijanie pasji, zainteresowań oraz zachęcenie do czytania. Całość realizowanych zajęć była inspirowana książkami dla dzieci z serii "Mądra Mysz" pod wspólnie zaczynającym się tytułem "Mam przyjaciela...". Patronat medialny obieło Wydawnictwo Media Rodzina. Na poszczególne zajęcia zaproszona jest 25 osobowa grupa. Łącznie w zrealizowanych zajęciach wzięło udział 125 osób, ale do końca roku przewidziane są jeszcze 4 spotkania tak, więc liczba uczestników wzrosnie do 200. W grudniu planowane jest zaproszenie wójta gminy oraz wszystkich przedstawicieli, którzy z pasją i wielkim zainteresowaniem przeprowadzili zajęcia z uczniami. Na finalnym spotkaniu zajęcia przeprowadzi wójt gminy, który jednocześnie będzie mógł spotkać się ze wszystkimi, którzy zaangażowali się w przygotowanie "15-stek z biblioteką".
Do tej pory zrealizowano spotkania z pilotem z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach, fryzjerem z Fryzjerni Artystycznej, weterynarzem z Ogrodu Zoologicznego w Krakowie, pszczelarzem z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie. Przed nami kolejne spotkania w oparciu o świetną serię książek "Mądra Mysz". Zajęcia realizowane przez bibliotekę uświadomiają społeczności lokalnej, jak ważne są tego typu działania, ponieważ uczniowie mają i będą mieć możliwość poznania wielu wyjątkowych osób i ich niecodziennych zawodów. Bezpośredni kontakt z osobą zajmującą się daną dziedziną stwarza możliwość do zadawania pytań i uzyskania bezpośredniej odpowiedzi. Ponadto biblioteka może nawiązać partnerstwo z ciekawymi instytucjami, firmami i w przyszłości podejmować ciekawe inicjatywy. Zajęcia, które organizowane są w bibliotece nie wymagają nakładów finansowych.
- Nawiązanie współpracy z daną instytucją, firmą, jednostką itp. i omówienie działania.
- Oficjalne pismo skierowane do danej instytucji, firmy, instytucji z propozycją współpracy.
- Kontakt z wydawnictwem w celu pozyskania patronatu i książek.
- Spotkanie z przedsawicielem z danego środowiska i omówienie tematu. Przekazanie książki "Mam przyjaciela..." w celu zapoznania się z treścią. 5.Kontakt z dyrektorem szkoły i zaproszenie uczniów na zajęcia.
- Przygotowanie podziękowań (warto pokusić się o podpis wójta/burmistrza na dyplomie - jest to doceniane przez instytucje, firmy) oraz gadżetów i materiałów informacyjnych gminy dla zaproszonych gości.
-
Materiały biurowe, drukarka ewentualnie laminarka do zalaminowania podziękowań.
-
Pozyskanie gadzetów gminy
-
Przygotowanie i wysłanie oficjalnego pisma do instytucji, firmy , jednostki z którą chcemy podjąć współpracę.
-
Przygotowanie podziękowań dla instytucji.
Do tej pory biblioteka zorganizowała 4 spotkania i tak naprawdę nie napotkała na szczególne trudności. Odpowiednio wcześniej należy skontaktować się z instytucjami z którymi planujemy współpracę i przekonać o słuszności sprawy, którą będziemy realizować. Wszystkie spotkania, które odbyły się do tej pory były bezpłatne.
-
W zależności od tematu spotkania mozna przygotować dodatkowe atrakcje dla dzieci np.na spotkanie z pszczelarzem biblioteka przygotwała degustację miodu. Tak więc zakupiono miód, herbatniki.
-
Przygotowanie sali i przeprowadzenie spotkania w bibliotece.
Aby zaplanowane spotkania odniosły sukces w środowisku lokalnym i były pozytywnie postrzegane przez partnerów oraz dyrektorów i rodziców należy zadbać o formę promocji tego przdsięwzięcia. Warto napisać ciekawą relację i wraz ze zdjęciami zamieścić na stronie urzędu gminy, biblioteki, wysłać do prasy zwłaszcza lokalnej oraz regionalnej. Każdy partner, który zaaangażował się w realizację tego przedsięwzięcia będzie wdzieczny jesli jego logo wraz z informacjami identyfikującą firmę znajdzie się na stronie internetowej biblioteki. W naszym przypadku na stronie www mamy specjalną zakładkę: partnerzy.
-
Przygotowanie relacji ze spotkania.
-
Zamieszczenie logotypu instytucji, firm na stronie biblioteki.
Projekt nie napotkał na żadne problemy.
Brak