- Budżet działania: 1000 zł
- Czas przygotowania: 180 dni
- Czas trwania: 1 dzień
- Liczba organizatorów: 5
- Liczba uczestników: 30
Zjazd lokalny w Gminie Wielka Wieś adresowany był do bibliotekarzy z województwa małopolskiego i prowadzony głównie przez Labibian, którzy zgłosili chęć współpracy i podzielenia się swoją wiedzą zdobytą w Labibie. W trakcie zjazdu bibliotekarze z województwa małopolskiego, którzy zakwalifikowali się na szkolenie mogli uczesniczyć w całodziennym zjeżdzie i zdobyć niezbędną wiedzę potrzebną w swojej pracy. Na wstępie jedna z Labibianek opowiedziała o portalu labib.pl, którego zasoby można wykorzystywać w swojej branży zawodowej. Prezentacja portalu i jego możliwości było dość istotną kwestią ponieważ, aż 10 osób na 30, które zgłosiło się na szkolenie zaznaczyło w formularzu zgłoszeniowym, że nie zna portalu i nie korzysta z niego. Kolejnym etapem były warsztaty dotyczące radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych nie tylko w pracy bibliotekarza. Po warsztatach bibliotekarze z województwa małoposkiego mogli wziąć udział w szybkich randkach z LABIIANAMI. Były to trzy tematy - trzy tury - trzy stoły - troje prezenterów czyli 60 min. w trakcie których uczestnicy w 10 osobowych grupach mogli zapoznać się z danym zagadnieniem w ciągu 20 minut. Stolik pierwszy: „Poszukuj, twórz, dziel się! 10 internetowych narzędzi przydatnych w pracy bibliotekarza”, stolik drugi: "Rozegrane biblioteki - gry miejskie i wiejskie w instytucjach kultury" oraz stolik trzeci: “Cyfrowe archiwa społeczne w bibliotekach”. W trakcie zjazdu bibliotekarze z województwa małopolskiego mogli wymienić się swoimi doświadczeniami i bliżej poznać społeczność sieci Labib.
Partnerami w projkecie byli: Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi, Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Gorlice.
Zjazd Lokalny w Wielkiej Wsi odbył się w ramach konkursu "Zadanie specjalne LABIB" finasowanego z FRSI.
W myśl naszego hasła jest chęć dzielenia się wiedzą i mnożenie pomysłów, tym razem odbyło się to za pośrednictwem bezpośredniego kontaktu ze środowiskiem bibliotekarskim oraz wymianą doświadczeń, nabyciem przez bibliotekarzy nowych umiejętności i budowaniem relacji z lokalnymi liderami i bibliotekarzami. Istotnym celem była promocja portalu labib.pl i jego możliwości. Labibianie mogli podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami zdobytymi m.in. Labibie poprzez prowadzenie ciekawych warsztatów. Bibliotekarze z województwa małopolskiego zdobyli nowe umiejętności i poszerzyli swoją wiedzę z wybranych tematów, jakie zaprezentowano w trakcie zjazdu loklanego. Takie branżowe spotkania są bardzo ważne nie tylko dla środowiska Labibu, którzy mogą podzielić się swoją energią i nielimitowanymi pomysłami, ale również dla ludzi, którzy pracują w instytucjach kultury. W trakcie takich spotkań integruje się środowisko, buduje się wzajemne relacje i więzi wymiany doświadczeń, a co najważniejsze Labib zaczyna być postrzegany jako źródło wiedzy, otwartej społeczności i oferującej niestandardowe rozwiązania. Poprzez organizację takich loklanych zjazdów i szkoleń grupa ludzi, która tworzy Labib chce wzmocnić współpracę pomiędzy bibliotekarzami, a labibianami.
- Powołanie w ramach sieci Labib grupy odpowiedzialnej za przygotowanie zjazdu.2. Przygotowanie informacji prasowej o zjeździe lokalnym wraz z grafikami do wykorzystania podczas działań promocyjnych3. Zamieszczenie informacji o zjeździe na portalu labib, na fanpage Labibu oraz na stronach www bibliotek i zaangażowanych instytucji oraz portalach społecznościowych, rozesłanie mailem do wszystkich małopolskich bibliotek,4. Rekrutacja uczestników: przy czym decyduje kolejność zgłoszeń (max 30 osób, po jednej z każdej instytucji)5. Wyłonienie osób, które zakwalifikowały się na zjazd.6. Kontakt z Labibianami, którzy przeprowadzą zajęcia i ustalenie szczegółów.7. Przygotowanie harmonogramu zjazdu i rozesłanie informacji do bibliotekarzy, którzy zakwalifikowali się na zjazd wraz ze stosowną grafiką promującą przedsięwzięcie.
-
grafika (baner, logo Labibu)
-
formularz zgłoszeniowy
-
baza danych do bibliotek
-
sala
-
harmonogram
-
Przygotowanie odpowiedniej grafiki promującej zjazd
-
Przygotowanie formularza zgłoszeniowego
-
Baza danych e-mailowych do których zamierzamy rozesłać informację o planowanym zjeździe
-
Zamówienie sali w której ma odbyć się zjazd
Przygotowanie sali, prowiantu dla uczestników, przygotowanie listy obecności uczestników., powitanie uczestników, prezentacja sieci Labib oraz prezentacja portalu Labib.pl., warsztaty radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych, spotkania stolikowe czyli szybkie randki z Labibianami, przygotowanie dokumentacji fotograficznej, ewaluacja zjazdu - mapa wrażeń
-
lista obecności, materiały biurowe, projektor, nagłośnienie,
-
kanapki, ciastka oraz kawa i herbata
-
Podpisanie listy obecności przez uczesników
-
Przedstawienie osób zaangażowanych w przedsięwzięcie - głównie Labibian
-
Część warsztatowa
-
Ewaluacja
1.Relacja na stronach www zaangażowanych bibliotek, organizacji i instytucji, portalach społecznościowych2.Relacja wysłana do mediów,3.Zamieszczenie inspiracji na portalu Labib.
-
Zdjecia
Wszystko przebiegło zgodnie z planem i właściwie nie mam uwag co do organizacji samego przedsięwziecia.
W podsumowaniu uczestnicy szkolenia wyrazili swoje wrażenia po zjeździe lokalnym i pozwolę sobie je tu zacytować: ciekawy sposób prowadzenia, dużo ćwiczeń, ciekawe tematy, energia, inspiracje, więcej szkoleń, ogrom wiedzy okraszony pysznymi kanapkami i miłą atmosferą, bardzo mi się podobało. Ważna wiedza, nowe bezcenne zawodowe doświadczenie. Mnóstwo inspiracji. Warto było. Głowa pełna pomysłów do realizacji, było super fajnie. Miło było spotkać nowych fajnych ludzi i dowiedzieć się rzeczy, które przydarzą się w pracy. Bardzo przydatne szkolenie które zaowocuje w naszej pracy w szczególności narzędzia internetowe i rozwiazywanie konfliktów. Bardzo dziękuję za ciekawe szkolenie. Dużo ciekawych informacji, które będzie można wykorzystać w pracy. Fajni ludzi, aktywnie spędzony czas. Fajne 15 minutówki przy stolikach i możliwością poznania tematów: konflikty są na co dzień i warto je rozwiązywać. Perfekcyjne zajęcia ze Stasią. Energetyzujące 15-minutówki. Inspiracja do działań. Szkolenie super przydatne. Proszę o następne.