- Budżet działania: 1 zł
- Czas przygotowania: bez ograniczeń
- Czas trwania: 1 dzień
- Liczba organizatorów: 1
- Liczba uczestników: 10
Od około trzech lat odwiedzam Dom Pomocy Społecznej. Staram się zachęcać jego pensjonariuszy do aktywności intelektualnej. Pierwsze spotkania to były rozmowy o książkach, których wysłuchiwali. Dobierane były pozycje o prostej fabule. Zapraszałam również gości. Byli to lokalni twórcy, którzy opowiadali o utworach, które tworzyli. Z czasem zmuszona byłam przekształcić te spotkania w głośne czytanie. Zaprosiłam aktora amatorskiego teatru, który czytał fragmenty powieści. Ta forma również nie do końca się sprawdza. Kolejne spotkanie będzie w formie gawędy. Przygotuję materiały, które mi posłużą do opowieści o zwyczajach Wielkanocnych. O tradycji wielkopostnej.
W Domu Pomocy Społecznej istnieje punkt biblioteczny. Bardzo zależy mi na uaktywnieniu tej grupy osób. Ci ludzie bardzo ożywiają się gdy ktokolwiek jest w stanie poświęcić im swą uwagę.
Należy zebrać odpowiednie materiały, które posłużą do stworzenia gawędy. W tej konkretnej sytuacji będą to źródła mówiące o zwyczajach i tradycji Wielkiego Postu. Język jakim posługujemy się powinien być zrozumiały i prosty. Wątki proste. Osoba opowiadająca otwarta, kreatywna. Reagująca na uwagi padające z sali. Otwarta na dialog jaki podejmują uczestnicy spotkania.
-
Należy sumiennie przygotować materiały tematyczne
-
Umówić odpowiedni termin, dogodny dla osób starszych (w miom wypadu jest to zawsze poniedziałek godzina 11:00)
-
Zabezpieczyć odpowiedznie miejsce w DPS do spotkania. Spokojne!
-
Stworzyć plan gawędy
-
Zorganizować poczęstunek
-
j/w
Spotkanie, na którym chcemy przeprowadzić gawędę musi odbywać się w odpowiednich warunkach. Należy w taki sposób się przygotować aby być otwartym na dialog z uczestnikami. Osoby z demencją bardzo często przerywają spotkanie i opowiadają o rzeczach nie związanych z tematem. Należy posiąść umiejętność moderowania takim spotkanie.
-
sala
-
dobra herbata i kawa ewentualnie ciasto
-
materiały
-
pokłady ogromnej cirpliwości
-
W niektórych sytuacjach nie ma możliwości przeprowadzenia spotkania w/g planu. Nie należy się tym zniechęcać. Najważniejsze iż uczestnicy są zainteresowani dialogiem.
Po każdorazowym spotkaniu w Domu Pomocy Społecznej jestem bardzo zmęczona, jednak każde kolejne spotkanie przygotowuję z większym zapałem.
-
Należy uzgodnić termin kolejnego spotkania
-
Określić temat kolejnego spotkania
-
Przeanalizować przebieg spotkania
-
Wyciagnąć wnioski
-
Podjąć działania aby spotkania uaktywniały pensonariuszy DPS.
- nie należy wyręczać animatorów danej placówki
- ściśle określać na czym powinan polegać współpraca
- zawsze pracować z tekstem literackim