• Sceariusz
  • Publikacja: 18.02.2016
  • Edycja: 18.02.2016
  • 1 
Senior: czytelniczy pasjonat?
Senior: czytelniczy pasjonat?

  • Budżet działania: 1 zł
  • Czas przygotowania: 1 tydzień
  • Czas trwania: 1 rok
  • Liczba organizatorów: 3
  • Liczba uczestników: 10
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Jedną trzecią czytelników biblioteki, w której pracuję stanowią seniorzy. Ciągle szukam sposobów poszerzania oferty dla tej grupy użytkowników.

Taką okazje stworzył Instytut Książki zapraszając bibliotekarzy do udziału w projekcie Dyskusyjne Kluby Książki (DKK) http://www.instytutksiazki.pl/abc,dkk.html

Dlaczego warto?

Moderowanie tego typu działań niesłychanie mobilizuje bibliotekarza. Wręcz zmusza do aktywności. Pozwala na nawiązanie wyjątkowych relacji z czytelnikami (nigdy i nikt nie opowiadał mi tak ciekawych historii jak członkowie DKK). Ludzie spotykający się w tym gronie zaprzyjaźniają się. Zaczynają identyfikować się z biblioteką. Przestają być anonimowi.

Dzięki temu stwarzamy w bibliotece przestrzeń, w której każdy może się rozwijać. W takiej grupie nie ma absolutnie żadnych podziałów.

Spotkania odbywają się regularnie raz w miesiącu. Jeżeli zorganizujemy 5 spotkań w ciągu roku kalendarzowego mamy prawo do organizacji spotkania autorskiego.

Zapraszamy tych, których bardzo chcemy poznać. Moderowanie Dyskusyjnego Klubu Książki nie jest łatwym zadaniem. Jednak bardzo twórczym i ciekawym.

W trakcie przygotowania

Klub zgłaszamy do koordynatora. Są to osoby z bibliotek wojewódzkich. Każda grupa powinien mieć moderatora. Osobę zgrywającą logistycznie wszystkie działania. Inicjującą dodatkowe formy pracy (tworzenie bibliografii podmiotowych i przedmiotowych), szukanie ciekawych artykułów . Poszczególne spotkania mogą prowadzić chętni członkowie klubu. Wszystkie decyzje dotyczące funkcjonowania grupy podejmowane są wspólnie: wybór miejsca spotkania, godziny, doboru książek. Spotkania należy przeprowadzać regularnie.

 

W trakcie realizacji

Kluczowym etapem organizacji klubu jest dobór grupy. Ja zapraszałam indywidualnie poszczególne osoby. Jeżeli będziemy mieli "kręgosłup" klubu, to potem może zachodzić w grupie rotacja i nie zaburzy to pracy. Zapoczątkowałam pracę trzech klubów. Również w środowisku osób z dysfunkcją wzroku. Dzięki systematyczności i konsekwencji w działaniach kluby istnieją po dziś dzień. Ciągle stawiam sobie coraz trudniejsze wyzwania. W tej chwili pracuję w klubie pod nazwą "Podróżnik".

Po zakończeniu

Dzięki działalności Dyskusyjnego Klubu Książki w placówce seniorzy mają ogromny wpływ na dobór zakupowanych książek. Korzystamy z ich doświadczeń i kierujemy się potrzebami. Regularne spotkania powodują, że Ci ludzie identyfikują się z filią jej problemami. Szukamy ciągle nowych form na naszą współprace.

Dzięki takim działaniom ja jako bibliotekarz lubię swoją pracę :)