Jedną trzecią czytelników biblioteki, w której pracuję stanowią seniorzy. Ciągle szukam sposobów poszerzania oferty dla tej grupy użytkowników.
Taką okazje stworzył Instytut Książki zapraszając bibliotekarzy do udziału w projekcie Dyskusyjne Kluby Książki (DKK) http://www.instytutksiazki.pl/abc,dkk.html
Moderowanie tego typu działań niesłychanie mobilizuje bibliotekarza. Wręcz zmusza do aktywności. Pozwala na nawiązanie wyjątkowych relacji z czytelnikami (nigdy i nikt nie opowiadał mi tak ciekawych historii jak członkowie DKK). Ludzie spotykający się w tym gronie zaprzyjaźniają się. Zaczynają identyfikować się z biblioteką. Przestają być anonimowi.
Dzięki temu stwarzamy w bibliotece przestrzeń, w której każdy może się rozwijać. W takiej grupie nie ma absolutnie żadnych podziałów.
Spotkania odbywają się regularnie raz w miesiącu. Jeżeli zorganizujemy 5 spotkań w ciągu roku kalendarzowego mamy prawo do organizacji spotkania autorskiego.
Zapraszamy tych, których bardzo chcemy poznać. Moderowanie Dyskusyjnego Klubu Książki nie jest łatwym zadaniem. Jednak bardzo twórczym i ciekawym.
Klub zgłaszamy do koordynatora. Są to osoby z bibliotek wojewódzkich. Każda grupa powinien mieć moderatora. Osobę zgrywającą logistycznie wszystkie działania. Inicjującą dodatkowe formy pracy (tworzenie bibliografii podmiotowych i przedmiotowych), szukanie ciekawych artykułów . Poszczególne spotkania mogą prowadzić chętni członkowie klubu. Wszystkie decyzje dotyczące funkcjonowania grupy podejmowane są wspólnie: wybór miejsca spotkania, godziny, doboru książek. Spotkania należy przeprowadzać regularnie.
Kluczowym etapem organizacji klubu jest dobór grupy. Ja zapraszałam indywidualnie poszczególne osoby. Jeżeli będziemy mieli "kręgosłup" klubu, to potem może zachodzić w grupie rotacja i nie zaburzy to pracy. Zapoczątkowałam pracę trzech klubów. Również w środowisku osób z dysfunkcją wzroku. Dzięki systematyczności i konsekwencji w działaniach kluby istnieją po dziś dzień. Ciągle stawiam sobie coraz trudniejsze wyzwania. W tej chwili pracuję w klubie pod nazwą "Podróżnik".
Dzięki działalności Dyskusyjnego Klubu Książki w placówce seniorzy mają ogromny wpływ na dobór zakupowanych książek. Korzystamy z ich doświadczeń i kierujemy się potrzebami. Regularne spotkania powodują, że Ci ludzie identyfikują się z filią jej problemami. Szukamy ciągle nowych form na naszą współprace.
Dzięki takim działaniom ja jako bibliotekarz lubię swoją pracę :)