- Budżet działania: 5000 zł
- Czas przygotowania: 1 miesiąc
- Czas trwania: 5 miesięcy
- Liczba organizatorów: 6
- Liczba uczestników: 50
Projekt polegał na zwiększeniu wiedzy dotyczącej lokalnego dziedzictwa wśród młodzieży poprzez jego twórczą reinterpretację. W trakcie jego realizacji zostały przeprowadzone następujące zajęcia: 1.Zajęcia dotyczące zwyczajów, obrzędów, legend w oparciu o zachowane dzieła etnograficzne. Zajęcia przeprowadziła Prezes Teatru Regionalnego warto podkreślić, że w stroju ludowym. 2.Wspólne czytanie wybranych legend, obyczajów i zwyczajów związanych z gminą Wielka Wieś. Spotkanie poprowadzi i fragmenty utworów przeczytał zastępca wójta gminy.3.Prezentacja, głośne czytanie i omawianie wybranego przez grupy konkretnego tekstu etnograficznego w oparciu o który tworzone będą komiksy. Zaangażowani zostaną nauczyciel oraz bibliotekarze. 4. Cykl warsztatów z tworzenia komiksu przeprowadzone przez Michała Jankowskiego i Jędrzeja Chojnackiego. Pokazane zostały sposoby aranżacji planszy, technika komiksowa, możliwości budowania postaci i treści komiksu na podstawie tekstu etnograficznego. 5.Tworzenie komiksów o tematyce ludowej na podstawie wybranego wcześniej tekstu. Praca zespołowa w grupach. 5. Głosowanie za pośrednictwem Internetu i wyłonienie najlepszych plansz komiksowych na podstawie których powstanie projekt muralu. Wykorzystanie nowych technologii, dotarcie do dużej grupy odbiorców. 6.Wystawa wszystkich komiksów o tematyce ludowej stworzonych przez młodzież w bibliotece. 7."Sztuka ulicy z 5 kontynentów" - spotkanie z młodzieżą.
Warto wykorzystywać potencjał tkwiący w kulturze ludowej i lokalnej historii. Ponadto należy podnosić świadomość młodzieży i seniorów o artystycznych i estetycznych walorach graffiti. Dzięki realizacji projektu biblioteka postrzegana jest jako instytucja oferująca szeroki zakres wiedzy i jednocześnie otwarta na różnego rodzaju działania związane pośrednio z książką, a bezpośrednio z poszerzaniem i upowszechnianiem wiedzy i kultury w rozmaity sposób.
Właściwie w opisie przedsięwzięcia ujęłam poszczególne etapy projektu, więc nie będę powtarzać tego wszystkiego.
W trakcie projektu powstał fotoblog, który w całości poświęcony jest realizowanemu przedsięwzięciu. Młodzież poznała także nowe technologie, które poznaję na zjeździe sieci Labib. Ponadto cześć naszej zacnej młodzieży odwiedziła po raz pierwszy bibliotekę :)
Wszystko odbyło się zgodnie z planem z wyjątkiem niewielkich problemów jakie pojawiły się na etapie malowania graffiti. Zdecydowanie odradzam malowanie na ścianie z regipsów ponieważ są to duże powierzchnie i jest problem z przewiezieniem gotowych prac na docelowe miejsce.
Ta inspiracja jest dedykacją dla Aleksandry M.- Hajdukiewicz, która przyczyniła się do realizacji tego projektu podsuwając wspaniały pomysł malowania graffiti na regipsach. W Wielkiej Wsi troszkę go zmodyfikowano i połączono z folklorem :)