W 2019 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie obchodziła jubileusz 70-lecia działalności. Z tej okazji opracowano projekt pn. „70 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie”.
Głównym założeniem programu było zachęcenie mieszkańców miasta do refleksji nad kształtem współczesnej książki. W tym celu zaproszono jaworznian do aktywnego i świadomego czytania oraz uczestnictwa w kulturze, którą popularyzowano za pośrednictwem różnych form promocji literatury. Realizując szereg ambitnych wydarzeń starano się zaprezentować Bibliotekę jako instytucję ciągle zmieniającą się, otwartą i szybko reagującą na zmiany społeczne, cywilizacyjne i technologiczne. Mając na uwadze, że najbardziej wartościową formą promocji książki jest bezpośredni kontakt z twórcami, zaproponowaliśmy czytelnikom, ciekawe wydarzenia z udziałem znanych pisarzy, poetów i artystów. Szczególne znaczenie miały spotkania z lokalnymi twórcami, autorami książek dla dorosłych i dzieci, mającymi za sobą swój debiut literacki i wydawniczy. Projekt pozwolił nam również zachęcić szkoły, przedszkola i placówki wychowawczo-opiekuńcze do skorzystania z bibliotecznej oferty, zarówno tej opartej na tradycyjnych formach pracy oraz tej nowoczesnej, dostępnej za pośrednictwem urządzeń multimedialnych np. Magicznego Dywanu.
Znaczącą rolę w realizacji naszych celów odegrały konkursy czytelnicze, adresowane do wszystkich grup użytkowników. II edycja „Akademii Mistrzów Czytania” połączona z konkursem na „Czytelnika Roku 2019”, zaktywizowały mieszkańców miasta, zachęcając ich do częstszych odwiedzin Biblioteki
i większej liczby wypożyczonych zbiorów. Pozostałe konkursy „Biblioteka Przyszłości” czy „Z Pamiętnika Czytelnika” pozwoliły spojrzeć na jaworznicką instytucję z dwóch perspektyw – w ujęciu historycznym, przedstawiając pierwszy kontakt czytelnika z Biblioteką oraz poprzez prezentację jej przyszłych losów, zgodnie z wyobrażeniem uczestników rywalizacji.
Wszystkie wydarzenia realizowane przez naszą Bibliotekę w 2019 roku odbywały się w ramach obchodzonego jubileuszu. Część z nich otrzymała dofinansowanie ze środków pozyskanych z zewnątrz.
Do najważniejszych wydarzeń należały:
1. W cylindrze na lwy by... czyli Przybora i Wasowski raz jeszcze. Inauguracja roku jubileuszowego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie. Piosenki autorstwa pary dżentelmenów z legendarnego Kabaretu Starszych Panów w wykonaniu aktorów: Agnieszki Bednarz, Anny Gamrot, Błażeja Olmy
i Jarosława Tyrana. Aktorom towarzyszyli muzycy: Łukasz Kozera, Damian Niewiński, Kuba Łępa, Paweł Zwierzyński-Pióro. Scenariusz do spektaklu napisał Piotr Skucha.
2. Spotkanie autorskie z Ewą Musiorską, autorką opowiadań dla dzieci.
3. Wieczór wspomnień. Spotkanie autorskie z Alicją Dudek, jaworznicką poetką.
4. Trza być w butach na weselu. Spotkanie z aktorem Marianem Dziędzielem.
5. Zobaczyć gdzie indziej. Spotkanie autorskie z Danuta Noszczyńską, pisarką jaworznicką.
6. Sięciolatek i inni. Spotkanie autorskie z Zuzanną Orlińską, ilustratorką i autorką książek dla dzieci i młodzieży.
7. Opowieści o ... Spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel, twórczynią literatury dziecięcej.
8. Wiersze Lodu i Ognia. Literacko-muzyczne spotkanie inspirowane „Grą o tron", w wykonaniu Marka Kaczkowskiego i Marcina Gąbki.
9. Miszmasz. Spotkanie autorskie z Ewą Kasprzyk, na temat genezy powstania książki pt. „MIŁ.OŚĆ".
10. Koncert dla Jubilatki. Spotkanie realizowane we współpracy ze Szkołą Muzyczną I stopnia im. Grażyny Bacewicz w Jaworznie.
11. Wieczór z Gwiazdą. „Album rodzinny" - recital Kacpra Kuszewskiego.
12. Przyjaciel Biblioteki. Finał roku jubileuszowego. Wydarzenie, oprócz świętowania jubileuszu Biblioteki, było także okazją do złożenia podziękowań wszystkim, którzy przyczynili się i nadal swoją życzliwością wspierają nasze starania w popularyzowaniu literatury i czytelnictwa. Wyrazem naszej wdzięczności była symboliczna statuetka „Przyjaciela Biblioteki”. Rzeźbę zaprojektował i wykonał Zbigniew Gierczak. Podczas spotkania wręczone zostały również nagrody dla laureatów zorganizowanych przez nas konkursów czytelniczych o tytuł Mistrza i Wicemistrza Czytelnictwa 2019 r., w trzech kategoriach wiekowych oraz Czytelnika Roku, który adresowany był do osób dorosłych.
Projekt został dofinansowany ze środków Fundacji Energetyka na Rzecz Polski Południowej.