• Sceariusz
  • Publikacja: 19.11.2019
  • Edycja: 19.11.2019
  • 0 
"Performatywna książka. Performatywna Biblioteka"

  • Budżet działania: 37000 zł
  • Czas przygotowania: 30 dni
  • Czas trwania: 7 miesięcy
  • Liczba organizatorów: 10
  • Liczba uczestników: 777
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

"Performatywna książka. Performatywna Biblioteka" to projekt wydarzeń kulturalnych obejmujący niekonwencjonalne formy promocji czytelnictwa, wyrabiania mody na czytanie i kontakt z książką, poprzez cykle warsztatów kreatywnych, wykorzystujących nowe narzędzia i usługi, które przyciągną i zatrzymają w bibliotece młodych użytkowników, ale też zachęcą do współpracy seniorów.
Zrealizowaliśmy: 5 cykli warsztatowych, twórczych, każdy składający się średnio z 5 spotkań integrujących pokolenia jak: „ART-BOOK" - książka artystyczna; „PICTURE-BOOK" - ilustracja do książek z elementami arteterapii, „REPORTING-BOOK" tworzenie reportażu, „AUDIO-BOOK"- tworzenie audiobooka, „HIP-HOP-BOOK” - tworzenie utworów hip-hopowych, zawierających treści promujące wartości płynące z czytania, akcję miejską na Rynku „Wciągnij się w czytanie! Biblioteka bez ścian". Finałem projektu były: występ artystyczny, wystawa „O bibliotekach, książkach i czytaniu", audiobook oraz reportaż filmowy z całości projektu.

Dlaczego warto?

Projekt jest odpowiedzią na zjawisko niskiego stanu czytelnictwa, szczególnie wśród młodych ludzi. Tradycyjna książka przegrywa z Internetem i telewizją. Coraz częściej mówi się o wypieraniu publikacji drukowanych przez e-booki, audiobooki itp. Problem jest kluczowy, gdy przyjrzymy się statystykom czytelniczym. Każdego roku jesteśmy świadkami „odpływu” czytelników, a co za tym idzie spadku wypożyczeń. Z naszych obserwacji wynika, że młodzież coraz rzadziej sięga po książkę, jako źródła wiedzy, z coraz większą szczerością przyznaje, że nie czyta lektur, a jedynie sporadycznie korzysta z dokumentów drukowanych, by sporządzić referaty, napisać prace semestralne, dyplomowe. Fascynuje się natomiast treściami dostępnymi w Internecie, niekoniecznie sprawdzonymi, wiarygodnymi, za to gotowymi do bezmyślnego „ściągnięcia”. Słowem, zmiany zachodzące w postrzeganiu tradycyjnej książki, pragniemy wykorzystać do refleksji, do twórczego i kreatywnego działania, które będzie niosło za sobą powtórne odkrywanie jej wartości, zainteresowania tradycyjnym wydawnictwem drukowanym i biblioteką, jako skarbnicą wiedzy i szybkiego dostępu do wysokiej jakości informacji, wyselekcjonowanej w zależności od potrzeb użytkowników. Poprzez warsztaty, wydarzenia artystyczne, wystawę książki artystycznej, ilustracji, reportaż filmowy, audiobook oraz odpowiednią promocję i reklamę, pragniemy działać w zakresie wyrabiania mody na czytanie książek i korzystanie z bibliotek.

W trakcie przygotowania

Rozpoczeliśmy od podpisania umowy z MKiDN, dotyczącej przyznanej dotacji na wykonanie zadań. Podjeliśmy działania promocyjne, reklamujące poszczególne inicjatywny w ramach projektu. Poprosiliśmy w tym względzie o pomoc Wydział Promocji, Kultury i Sportu, Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Jaworznie. Powołaliśmy Zespół Koordynujący projekt. Składał się on z instruktorów metodycznych oraz z kierowników poszczególnych działów merytorycznych Biblioteki Głównej /tj. Wypożyczalni dla Dorosłych, Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, Działu Multimedialnego, Czytelni Naukowej oraz Działu Regionalnego/. Zespół Koordynujący przydzielał zadania do realizacji, obejmujące m.in. ustalenie terminów, programów spotkań, monitorował przygotowanie scenariuszy, narzędzi i materiałów do pracy twórczej oraz monitorował realizację wszystkich zaplanowanych zadań, zajął się ich kontrolą (zgodnie z projektem), wiązaniem efektów z założeniami w ramach sprawozdawczości, a także działaniami promocyjnymi, które były prowadzone przez cały czas trwania projektu. Zespół miał m.in. za zadanie: zaplanowanie imprez (obejmujące: ustalenie terminów poszczególnych spotkań z artystami, muzykami, animatorami kultury, osobami prowadzącymi warsztaty. Zespół pracował w konsultacji z działem kadr nad przygotowaniem projektów umów cywilno-prawnych. Zajął się przygotowaniem projektów graficznych materiałów promocyjnych informujących o poszczególnych wydarzeniach (jak: plakaty, zaproszenia, zajawki prasowe, fanpage na facebooku, instagramie, twitterze). Informacje zostały przesłane też do portali internetowych. Na stronie internetowej Biblioteki przygotowano trwałą zakłądkę, na której prezentowano informacje o projekcie. Zespół Koordynujący czuwał też nad przebiegiem wydarzeń, zajmował się ich zapowiedzią i prowadzeniem. Przygotował też wraz z twórcami scenariusze /programy/ poszczególnych cykli, happeningu, spotkań z twórcami oraz elementów składowych – gali finałowej.

W trakcie realizacji

Na etapie realizacji odbyły się następujące spotkania:
• "ART-BOOK"- warsztaty książki artystycznej, poprowadzone przez grupę artystów plastyków BRZUCH oraz finał w postaci wystawy i wernisażu.
•„PICTURE-BOOK” – warsztaty ilustracji do książek dla dzieci i młodzieży. Finał – spotkanie z ilustratorem książek dziecięco-młodzieżowych. Prezentacja prac powstałych podczas zajęć.
•"REPORTING-BOOK" – warsztaty reportażowe, obejmujące proces tworzenia reportażu filmowego – od budowania koncepcji, zbierania materiału dokumentacyjnego, pisania scenariusza, po zdjęcia, montaż, emisję i promocję. Spotkania poprowadzone przez specjalistów w dziedzinie reportaży. Zorganizowaliśmy również spotkanie autorskie z dziennikarzem, reportażystą.
• "AUDIO-BOOK"- warsztaty tworzenia audiobooka, z udziałem doświadczonego radiowo i pedagogicznie twórcy, recytatora, lektora audiobooków, przy użyciu profesjonalnego sprzętu nagraniowego, stanowiącego wyposażenie bibliotecznego Studia Nagrań.
• „HIP-HOP-BOOK”- warsztaty z udziałem twórcy Drużyny Mistrzów, których efektem było nagranie hip-hopowych utworów o tematyce wartości czytania i funkcjach biblioteki, przez młodych pasjonatów tego nurtu muzyczno-literackiego. Finałem był koncert Drużyny Mistrzów z udziałem uczestników warsztatów.
• HAPPENING na RYNKU „Wciągnij się w czytanie! Biblioteka bez ścian". Akcja jednodniowa przeprowadzona w otwartej przestrzeni miejskiej, na jaworznickim Rynku, przez dwóch animatorów Laboratorium Edukacji Twórczej.
• GALA „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka” - podsumowanie projektu.

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
  •   Materiały promujące wydarzenia: ulotki, plakaty, zaproszenia
  •    Uczestnicy spotkań
  •    Pomieszczenia wyposażone w sprzęt komputerowy, dostęp do Internetu, nagłośnienie, studio nagrań
  •   Sprzęt multimedialnych umożliwiający dokumentację działalności Biblioteki (kamera, aparat fotograficzny)
Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
  1. Promocja wydarzenia na stronie internetowej Biblioteki oraz za pośrednictwem lokalnych mediów - zaproszenie uczestników do udziału w przedsięwzięciach
  2. Przygotowanie sprzętu i materiałów niezbędnych do realizacji spotkań
  3. Realizacja przedsięwzięcia według określonego scenariusza
Po zakończeniu

Po wykonaniu wszystkich przedsięwzięć – zgodnie z harmonogramem - Zespół Koordynujący zajął się przygotowaniem sprawozdań. Zostały stworzone: ulotki z informacjami o projekcie, gadżety promocyjne /plakaty, magnesy/, zakładka na stronie internetowej oraz audiobook, reportaż filmowy relacjonujący całość projektu. Materiały te będą dystrybuowane wśród czytelników, uczestników projektu oraz zasilą zbiory biblioteczne.