• Artykuł
  • Publikacja: 09.12.2019
  • Edycja: 30.11.-0001
  • 0 
Niezwykły ostatni piątek listopada w Ołdrzychowicach Kłodzkich

Andrzejki obchodzone są w Polsce w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w Wigilię dnia św. Andrzeja. To wyjątkowy wieczór, gdyż zgodnie z tradycją - święty Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać, jaka przyszłość ich czeka w uczuciach, zdrowiu, pracy....


Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich aktywnie włączyła się w obchody Andrzejowego święta. W piątek 29 listopada 2019r. był to dzień czarów i magii… oczywiście z zastrzeżeniem, że jest to tylko i wyłącznie forma dobrej zabawy.


Andrzejkowe wróżby i odpowiednia zabawa, to doskonała okazja do rozbudzania zainteresowań dziecka książką poprzez prezentowanie bogactwa wierzeń, zwyczajów i obyczajów ludowych. Dlatego też imprezę  rozpoczęliśmy od poznania historii tej zabawy.


W ten magiczny wieczór, 22 dzieci chciało poznać swoją przyszłość, aby dowiedzieć się zwłaszcza o dobrych rzeczach, jakie mogą ich spotkać. Było drzewko szczęścia, czyli  wiśniowe gałązki z marzeniami, a czy zakwitną czas pokaże.


Nieodłącznym elementem udanych Andrzejek jest wróżenie z wosku, czego nie zabrakło także i na naszym spotkaniu. Roztopiony wosk laliśmy przez dziurkę od klucza, w ten sposób powstawały fantazyjne kształty, które odczytywaliśmy rzucając cień na ścianę.


Nie zabrakło kubeczków, pod którymi znajdowały się wróżby andrzejkowe z przesłaniem, kim zostaną w przyszłości. Poprzez popularną „grę w butelkę” dzieci dowiedziały się, jakie posiadają cechy osobowości i czego muszą się wystrzegać.


Był też czas na szaleństwo na parkiecie, przy znanych melodiach i tekstach, ale nie tak zwyczajnie. Co jakiś czas był nowy wodzirej w czapeczce, którego trzeba było naśladować… Czapki z głów za pomysłowość dzieci, za sprawność fizyczną i za szpagaty, które zostały hitem zabawy.


Całą imprezę przygotowały i poprowadziły panie bibliotekarki Małgorzata Ostrowska i Alina Sydorko, przy wsparciu Marioli Razik. W rolę fotoreportera wcieliła się tradycyjnie dyrektorka Biblioteki Mariola Huzar.

Niezwykły ostatni piątek listopada w Ołdrzychowicach Kłodzkich